Kanda Dış Gebelik Çıkar mı ?

Kan Tahlilinde Dış Gebelik Çıkar mı ? sorusu özellikle gebe adayları tarafından merak edilir. Bu sorunun cevabını vermeden önce kısaca Dış Gebelik nedir ? ona bakalım.

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir ?

Dış Gebelik’te sorun, sperm hücresi ile döllenmiş yumurtanın rahim de değil, rahim dışında başka bir dokuya (% 90 fallop tüpleri) yerleştikten sonra o bölgede gelişmesidir.

Dış Gebelik, erken Gebelik döneminde görülen ciddi Gebelik komplikasyonlardan biridir. Bu durumda embriyo kesin olarak kaybedilir ve anne hayatı da ciddi olarak tehlike altına girer.

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Belirtileri Nelerdir ?

Erken dönemde yakınmalar çok belirgin değildir hatta hiç belirti de olmayabilir.

Zamanla alt karın bölgesinde ağrı, kasıkta tek taraflı ağrı, lekelenme tarzındaki vaginal kanamalar, göğüslerde hassasiyet ve bulantı sık görülen belirtilerdir.

Karın içine kanama başlamışsa alt karın bölgesinde ani ve şiddetli, bazen omuza vuran bir ağrı ile tansiyon düşmesine bağlı baygınlık hissi oluşur.

Eğer zamanında tanı konup tedavi edilmezse  tüp yırtılmasına sebep olarak iç kanama ile gebenin ölümüne bile neden olabilir.

Dış Gebelik Tanısı Nasıl Konur, Kanda HCG ile Dış Gebelik Çıkar mı ?

Üreme çağındaki bir kadında ani gelişen karın ağrısında Dış Gebelik mutlaka akılda tutulmalıdır. Adet gecikmesi ve düzensiz kanama da bunu düşündürür.

Beta-HCG yani Gebelik Testi yapılır.

B-hCG düzeyi normal gebelerde beklenen düzeyde olmaz ve 48 saat ara ile takibinde sabit ve düzenli artış göstermez. 

Bununla beraber kanda HCG düzeyine bakılarak kesin olarak tek başına Ektopik Gebelik tanısı konamaz.

Böyle durumlarda hasta genellikle hastanede yatırılır ve seri HCG ölçümleri ve US ile takip edilir. Kesin tanı ise vaginal ultrason görüntülemesi ile konur.

“Beta HCG” ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: