Kanım Neden Koyu (Siyah), Koyu Renk Kan Ne Anlama Gelir ?

“Kanım Siyah, Koyu, Hasta mıyım ?” veya “Kanım Koyu, Karaciğerim Hasta ! gibi endişeler, özellikle Laboratuvarlarda kan verirken kanını gören kişiler tarafından sıkça dile getirilir.

Kanın koyu, yoğun veya siyaha yakın renkte olması nedir, ne anlama gelir ? gelin birlikte inceleyelim.

Kanın koyu renk olması bazı durumlarda geçici ve normal, bazen de önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Koyu Renk Kan Ne Anlama Gelir ?

Nedenlerine geçmeden önce şunu bilelim; Kanın o meşhur kırmızımsı rengini belirleyen Eritrosit yani Alyuvar’lardaki Oksijen miktarıdır.

Ne kadar çok Oksijen varsa kan o kadar kırmızı görünür.

Kandaki Oksijen seviyesini düşüren durumlarda kan daha koyu, siyahımsı görünür. Hatta dolaşımı aniden bozan bazı durumlarda kan Siyah renge bile dönebilir.

Bazende Ven dediğimiz Toplardamarlardan gelen kanın bir yara vasıtasıyla kanamasında kan yine koyu renkte görülür. Bu normaldir çünkü zaten Toplardamarlarda Oksijen azdır.

Kadınlarda da Adet kanamaları Siyah renkte olabilir.

Bunun nedeni kan pıhtılarının adet sırasında atılmasıdır.

Bununla beraber bu her adet kanamasında olmaz, yani bir kısmında Siyah renk görülür, eğer tüm adet kanamaları Siyah renkli ise olayı tıbbi olarak araştırmak gerekir.

 

 

Kanın Koyu Olmasının Nedenleri Neler ?

En sıklıkla görülen nedeni kandaki Oksijen seviyelerinin düşmesi’dir. Bu Eritrosit veya Hemoglobin seviyelerinin düştüğü Anemi yani Kansızlık dediğimiz durumlarda sık görülür.

Sepsis dediğimiz kanda Bakteri ve Enfeksiyon olması durumunda da olayın ağırlığına göre ateş, genel durum bozukluğu ve Bilinç bulanıklığı ile beraber kan da koyu renklidir.

Sigara içimi de zamanla dokulara Oksijenlenmeyi bozarak kanı koyulaştırır. Zaten Sigaranın yapmadığı zarar yoktur vücuda biliyorsunuz.

Akciğerlerde görülen bir durum olan KOAH, Pulmoner HipertansiyonAmfizem de de kanın rengi koyudur.

Ağır Egzersiz sonrasında da hem Oksijenin azalması hem de ihtiyacının artmasından dolayı kan koyu renkli olur.

Nadir görülen Methemoglobinemi denen bir durumda da kan kahverengi- koyu renkli olur. Methemoglobin, Oksijen taşımayan ve böylece Oksijen taşıma kapasitesini azaltan bir Hemoglobin formu’dur.

Bazı Tümörler

Ağır Böbrek Yetmezliği

Zehirlenmeler de kanın rengini koyulaştırır.

Kanın Koyu Olmasının Tedavisi Nedir ?

Kanın renginin koyu olmasının tedavisi altta yatan durumun düzeltilmesi ile olur.

Örneğin Oksijenlenmeyi bozan Amfizem, KOAH gibi Akciğer hastalıkları varsa onlar tedavi edilir, veya Anemi varsa düzeltilir.

Dolayısıyla çabuk yorulma, halsiz düşme, nefes daralması, tansiyon düşmesi gibi şikayetleriniz varsa hemen bir Doktora başvurun.

Sigara içiyorsanız derhal kesin. Sigara kanda zamanla Oksijen seviyelerini düşürür ve malum Akciğerleri bozar.

Özellikle temiz havalarda uzun yürüyüşler yapmayı da ihmal etmeyin.