Kanser’den Nasıl Korunuruz ?

Kanserden kesin olarak korunmak hemen hemen imkansız. Çünkü hemen tüm kanserlerin tek bir nedeni yok.

Altta yatan neden çoğunlukla genetik, bununla beraber kötü çevresel koşullar, stres,bozulmuş immün sistem, altta yatan başka hastalıklar, virüsler, ağır metaller ve kötü yeme alışkanlıkları (diyet) gibi birçok neden kanseri tetikleyebilir.

 

Peki o zaman hiç birşey yapmayacağız mı ?

Hayır.

Elimine edebileceğimiz veya azaltabileceğimiz tüm kanser nedenlerinden kaçınabiliriz. O nedenle herkes en azından birtakım temel bilgileri öğrenip sağlığı için aşağıda sayacağım bazı basit önlemleri alabilir.

Diyetin ve beslenmenin kanserin gelişiminde oynadığı rolü değerlendirmek ve açıklığa kavuşturmak için birçok araştırma yapılıyor.

Hiçbir dolaysız neden-sonuç ilişkisi kanıtlanmadıysa da, istatistikler bazı gıdaların bazı kanser tiplerinin riskini arttırabildiğini ya da azaltabildiğini göstermektedir.

Amerikan Kanser Derneği ve Ulusal Kanser Enstitüsü, insanlarda bazı kanser türlerinin gelişme riskinin azaltılmasına yardımcı olmak için diyet kuralları hazırladı.

Genel olarak sağlıklı bir diyet için genel tavsiyeler içermektedirler:

Normal vücut ağırlığını koruyun.

Başta Prostat, Pankreas, Göğüs, Yumurtalık, Kalınbağırsak, Safra kesesi ve Rahim kanseri gelmek üzere, insanlarda bazı kanserlerden ölme oranı şişmanlıkla bağlantılıdır.

Diyetinizde çok fazla doymuş ve doymamış yağdan kaçının.

Bazı çalışmaların ortaya koyduğu kanıtlar, diyetteki yağ seviyeleri ile Prostat kanseri, Kalınbağırsak kanseri ve diğer kanserlerin oluşumu arasında bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Günümüzde tür bağlantıların nedenleri açık değildir.

Son raporlar, diyetteki yağ tüketiminin Göğüs kanseri sıklığıyla ilişkisiz olabileceğini düşündürmektedir. Yağ tüketimi için hiçbir kural belirlenmemiştir, ama genel olarak yağ tüketimi düştükçe kanser riskinin düştüğü görülmektedir.

İhtiyatlı bir yağ tüketimi kuralı, toplam kalori tüketiminizin yüzde 30’udur. (Yağı diyetinizden tamamen çıkarmaya çalışmayın; bunun ne yararı vardır ne de olanağı.)

Lif açısından zengin gıdalar yiyin.

Günde 25 ile 33 gram lif tüketimi önerilir. Diyet lifi, vücudu özellikle Kalınbağırsak kanseri olmak üzere, bazı kanser biçimlerinden korur gibi görünmektedir.

Belirli lif tiplerinin etkileme biçimi açık değildir. Bu nedenle, taze meyve, sebze ve az işlenmiş tahıl ürünleri gibi çeşitli diyet kaynaklarını her gün yiyin.

A ve C vitamini açısından zengin gıdaları her gün yiyin.

Bazı örnekler, A vitamini kaynakları olarak Havuç, Ispanak, Patates, Şeftali, Kayısı, koyu yeşil ve koyu sarı taze sebzeler ve meyveler; C vitamini için Portakal, Greyfurt, Çilek, yeşil ve kırmızı Biberler.

A vitamini, ağız boşluğu, Boğaz, Gırtlak ve Akciğer kanserleri dahil olmak üzere, bazı kanserlerin sıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, genel olarak C vitamini olarak bilinen Askorbik asitin, nitratlar yendiğinde üretilen bazı kanserojen bileşiklerin oluşumunu önleyebildiğini göstermektedir.

Ama, bu vitaminleri normal ihtiyacınızdan daha fazla miktarda tüketmeniz gerekmez.

Brokoli, Lahana, Karnıbahar, Hardal yaprakları ve İsviçre pazısı gibi sebzeleri düzenli diyetinizin bir parçası haline getirin. Araştırmalar bu gıdaların Kalınbağırsak, Mide ve Akciğer kanserlerinin gelişimine karşı koruma sağladıklarını göstermektedir.

Tuzlanarak, Tütsülenerek ve Nitratla işlenmiş gıdalardan az miktarda yiyin.

Bu gıda grubu Sucuk, Jambon ve diğerleri gibi tütsülenmiş ve konserve edilmiş etleri içerir. Yemek borusu ve Mide kanseri sıklığı, bu gıdaları çok miktarda yiyenlerde daha yüksektir.

Izgara ya da tütsüleme gibi bazı pişirme yöntemleri kansere yol açabilen maddeler üretebilir bu nedenle bu yöntemleri az kullanmak gerekir.

Yemek pişirirken Tuz miktarını sınırlayın.

Jambon, Soya sosu ya da Turşu gibi aşırı tuzlu gıdaları almayın ya da seyrek olarak ve az miktarlarda yiyin.

Alkol kullanmayın.

Uzun süreler boyunca çok miktarda Alkol içmek, Karaciğer kanseri riskini arttırır. Alkol tüketimi sigarayla ya da tütün çiğnemeyle birleştiğinde, Ağız, Gırtlak, Boğaz ve Yemek borusu kanseri riskini arttırır.

Koruyucu Önlemler

Fiziksel aktiviteyi artırarak ve enerji alımına dikkat ederek, vücut ağırlığınızı ideal kilo aralığı içinde sabit tutun.

Haftada 3 gün en az 30 dakika yürüyüş, yüzme, bisiklet, step gibi egzersizler yapın ve bunu ömür boyu sürdürün.

Yeterli ve dengeli beslenin.

Besin çeşitliliğine dikkat edin.

Yağ tüketimini azaltın, yağlı etlerden mümkün oldukça uzak durun. Aldığınız yağların, toplam günlük kalorinin % 30’unu geçmemesine dikkat edin.

Doymamış yağ asidi içeren yağları (soya, zeytinyağı, mısırözü, ayçiçeği, kanola yağı ve bir tür balık yağı olan omega-3) tercih edin.

Fazla yağlı kırmızı etler yerine, Tavuk ve Balık etini tercih edin.

Aşırı Tuzdan sakının. Günlük Tuz tüketimi 5-6 gram olmalıdır.

Turşu ve salamura gibi fazla tuzlu yiyecekleri az miktarda tüketin. Günlük 25-30 gram posa (tam tahıl ürünleri, meyve, sebze, kurubaklagiller, yağlı tohumlar) tüketin.

Kabuklu yenebilen meyveleri, kabuklarıyla birlikte tüketin. Günde en az 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.

Koyu yeşil yapraklı ve sarı renkli sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Brokoli, Brüksel lahanası, Karnıbahar, Lahana tüketmeye çalışın.

Sarımsak ve Soğanı özellikle çiğ olarak tüketin.

Sebze yemeklerini az suda veya kendi suyu ile pişirin ve hemen tüketin.

Günde 2 porsiyon Kurubaklagil yemekleri tüketin.

Ekmeğin Kepekli olanını tercih edin.

Kalsiyum bakımından zengin olan gıdalardan az yağlı olanları tercih edin. Günde 2-3 bardak yağı azaltılmış süt ve/veya süt ürünleri ile beslenin.

A, C, D, E vitaminleri, riboflavin, tiamin, folik asit, pantotenik asit ile çinko, iyot, kalsiyum, demir, selenyum ve molibden gibi mineralleri yeterli miktarda alın.

Kimyasal koruyuculu nazır yiyecekler yerine doğal besinlerle beslenmeyi tercih edin. Besinlerin saklama koşullarına dikkat edin.

Yiyecekleri hazırlarken kızartma, kavurma, tütsüleme yerine ızgara, fırında, buğulama, haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanın. Mutlaka kızartma yöntemiyle pişirmeniz gerekiyorsa 150 derecenin altında ve çok az yağ ile pişirin.

Alkol, Tütün ve Tütün ürünleri kullanmayın.

Kapalı, Sigara içilen ortamlardan uzak durun.