Kanseri 2 Günde Yok Eden Bitki Bulundu !

Kanser her ne kadar günümüz tıbbında büyük oranda tedavi edilebilen bir hastalık haline gelse de, beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır.

Dünya’da her yıl 14 milyon kişi kansere yakalanıyor ve 8 milyon kişi ölüyor.

Yaş, cinsiyet ve bölge olarak kanserlerin çıkış süresi ve ağırlığı arasında fark olsa yine de tıpkı HIV gibi oldukça ürkütücü bir hastalık.

Kanser tüm ölümlerin yaklaşık % 20 nedenini oluşturuyor. 

Hal böyle olunca binlerce yıldır kanserden korunmada ve tedavide birçok bitki kullanılmıştır. Günümüzde modern kanser ilaçlarının da çoğu bitkilerden yapılıyor.

Bitkilerden Yapılan Kanser İlaçları Hangileri ?

1962 yılında Porsuk ağacının kabuğundan elde edilen Paklitaksel meme, akciğer, yumurtalık ve pankreas kanseri başta olmak üzere birçok kanserin tedavisinde kullanılıyor.

Özellikle kan, lenf bezi, akciğer ve meme kanseri başta olmak üzere çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılan Vinkristin ve Vinblastin ilaçları ise Cezayir menekşesi bitkisinde bulunan bileşenlerden elde edilir. 

Doksorubisin adlı ilaç kanserde en uzun süre kullanımda olan ilaçlardandır ve streptomiçes bakterisinden elde edilir. 

Kamptotekin 1966 yılında Çin mutluluk ağacının (Camptotheca acuminata) gövde ve kabuğundan elde edilmiştir. Bu ağaç geleneksel Çin tıbbında zaten kanser tedavisinde kullanılıyordu ve yarı sentetik türevleri irinotekan ve topotekan üretildi.

Görüldüğü gibi zaten birçok bitkinin kanseri önleyici ve tedavi edici etkinliği var ama tabi bu bitkilerin nasıl kullanılacağı, ne zaman alınacağı veya kimlerin kullanamayacağı ayrı bir bilim. Onun için hiç kimse doktor veya fitoterapi uzmanı onayı almadan kanserde tanımadığı bitkileri kullanmamalı.

Gelelim konumuza;

Kanseri 2 Günde Yok Eden Bitki Bulundu mu ?

Bu kök, çeşitli sağlık yararları için eski zamanlardan beri tıbbi olarak kullanılıyordu. Bununla birlikte, son yıllarda kanseri tedavi etme potansiyeli ile gündeme oturdu.

Bu güçlü kök kan ve bağışıklık sistemini güçlendirir ve yapılan bazı çalışmalarda prostat, akciğer ve diğer kanserlerini kemoterapiden daha iyi iyileştirdiği gösterilmiş.

Kanada, Ontario’daki Windsor Bölgesel Kanser Merkezi’nden Dr. Carolyn Hamm’a göre, Karahindiba kökü ekstresi, KML tipi Lösemi’ye yardımcı olan tek bitki. Bu kanser türü tipik olarak yaşlı yetişkinleri etkiler.

O sırada hastanede 72 yaşında bir kanser hastası olan John Di Carlo, tüm çabalarının lösemisi’ni tedavi edememesinden sonra son günlerini yaşamak için eve gönderiliyor.
 
Etraftan son çare olarak Karahindiba kökü çayı içmesi önerilen Di Carlo bu çayı her gün içiyor ve sadece 4 ay sonra KML remisyona giriyor.

Son çalışmalar, Karahindiba kökü ekstraktının, Di Carlo’nun durumunda kanıtlandığı gibi kanser hücrelerinde çok hızlı çalışabileceğini göstermiştir.

Ekstrakt ile temasa geçtikten sonraki 48 saat içinde, kanserli hücreler parçalanmaya başlıyor. Vücut bunları yeni sağlıklı hücrelerle değiştiriyor.

Daha ileri çalışmalar, ekstraktın meme, kolon, prostat, karaciğer, melanoma ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere diğer kanser türleri için anti-kanser yararları olduğu sonucuna varmıştır.

Geleneksel kanser tedavileri, tüm hücreleri, hatta sağlıklı olanları bile öldürerek bağışıklık sistemine zarar veriyor. Karahindiba kökü ise tam tersi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve sadece sağlıksız hücreleri hedefler. 

Peki Ne Yapılmalı ?

Kanser hastaları doktorlarına danışarak bu bitki çayından tüketebilir. Bununla beraber bitkinin fayda ve zararlarını da bilmek gerek.

Karahindiba’nın Faydaları

Karahindiba bulunan vitaminler ve mineraller Karaciğeri temizlemeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, antiviral ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Çok önemli antioksidanlar olan Karoten ve Polifenol ile C vitamini bakımından zengindir. İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterileri temizler ve kanserlerden koruma sağlar. 

Karahindiba yaprakları acıdır, ancak tamamen yenilebilir. Bağırsak sağlığı için gerekli olan lif açısından zengindir. Yüksek lifli diyetler ayrıca Obezite, Kalp hastalığı ve İrritabl Bağırsak Sendromu riskini azaltır.

Potasyum bakımından da zengindir. Böylece hipertansiyon‘dan korunmada faydalıdır.

Klorojenik asid içerir ki bazı çalışmalar bu yolla kilo vermeye yardımcı olduğunu ve Karaciğer yağlanmasından korunmada fayda sağladığını gösterilmiştir.

A vitamini bakımından zengindir. Bir bardağı günlük A vitamini ihtiyacının % 100’ünü karşılıyor. A vitamini sağlıklı görme için gerekli ve cildin erken yaşlanmasını önlüyor.

Karahindiba kök ve sapları Diyabet’le savaşmaya yardımcıdır. Bunu Pankreas’tan insülin üretimini uyararak yapar. Bol İnülin içerir ki bu lif barsaktaki sağlıklı bakterilerin çoğalmasını destekler. Ayrıca barsaklardan şeker emilimini de yavaşlatarak kan şekerinin ani yükselmesini önler.

Karahindiba’nın Zararları

Bazı kilerde ;

Mide yanması

İshal 

Gözlerde sulanma

Deri döküntüsü yapabilir.

Gebeler, emzirenler ve çocuklar tüketmemelidir.

Fitööstrojen adlı maddeler içerir ki bunlarda testosteron seviyelerini düşürerek ve kadınlarda östrojenik etkileri taklit ederek geçici kısırlığa yol açabilir.

Ne Kadar Tüketilebilir ?

Taze yapraklardan günde 2 – 8 gram yenebilir.

Kurutulmuş köklerinden 3 – 4 gram 150 ml ılık suda içilebilir.

1 yemek kaşığı tozu ise yine 150 ml sıcak suda 20 dk demlenip içilebilir.

 

 

Bir cevap yazın