Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Gıdalar ?

Karaciğer Yağlanması, çoğunlukla birçok Kanserin de ana nedeni olan Alkol kullanımı, Hepatit, bazı İlaçlar ve Obezite ile ilişkili bir rahatsızlıktır.

Fakat durum “işleyen Demir ışıldar” atasözünün açıklayabileceği kadar basit değildir. Çünkü hareketli bir yaşam tarzınız bile olsa, obez olmasanız veya alkol almasanız bile birazdan açıklayacağımız bir çok neden karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Yağlı Karaciğer Hastalığı Nedir ?

Yağlı Karaciğer, Karaciğer hücrelerinin anormal miktarda yağ biriktirdiği bir durumdur.

Aşırı alkol tüketimi yağlı Karaciğer  için çok yaygın bir neden olsa da, Alkolün bir neden olarak dışlandığı Alkolsüz olmayan yağlı karaciğer hastalığı olarak adlandırılan başka bir türü de vardır.

Alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı, Karaciğerdeki metabolizma anormalliklerinin bir belirtisidir.

Karaciğer yağ üretir ve vücudun diğer bölgelerine yağ verir. Aynı zamanda, yağ hücreleri gibi vücudun diğer dokuları tarafından salınan ya da yediğimiz gıdalardan emilen yağları kandan uzaklaştırır.

Alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığında, Karaciğer hücreleri tarafından yağ tutulumu bozulmuştur. Artmış miktarda yağ kandan alınır ve Karaciğer hücreleri tarafından üretilir ve yeteri kadar yağ hücreler tarafından atılamayıp birikir. Sonuç olarak, yağ Karaciğerde birikir.

Alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı, yağlı Karaciğer ya da Steatohepatit olarak 2 sınıfa ayrılır. İkisinde de Karaciğer hücrelerinde anormal miktarda yağ vardır, buna ek olarak Steatohepatit’de Karaciğerde inflamasyon da vardır ve sonuçta Karaciğer hücreleri hasar görür, yerini skar dokusuna bırakır yani tehlikelidir.

Alkolsüz Yağlı Karaciğer Hastalığı Neden Önemlidir ?

Alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı çeşitli sebeplerden ötürü önemlidir.

Birincisi, yaygın bir hastalıktır ve sıklığı artmaktadır.

İkincisi, Karaciğer yetmezliği, Siroz, Gastrointestinal kanama ve Karaciğer kanseri’nin önemli bir nedenidir.

Alkolsüz Yağlı Karaciğer Hastalığı Neden Olur ?

Nedeni karmaşıktır ve tamamen anlaşılmamıştır.

En önemli faktörler, Obezite ve Diyabet varlığı gibi görünmektedir.

Obezite gibi vücutta büyük miktarda yağ varsa, yağ metabolik olarak aktifleşir (aslında inflamasyon olur) ve kana salınan ve vücuttaki hücrelere etkileri olan birçok hormon ve proteinin üretimine neden olur.

Bu hormonların ve proteinlerin birçok etkisinden biri, hücrelerde İnsülin direncini artırmaktır.

 

 

Sonuç olarak, yağ asitlerinin kan düzeylerinde bir artış olur. Bu önemlidir, çünkü bazı yağ asitleri hücrelere karşı toksiktir.

Yağ hücrelerinden hormonların, proteinlerin ve yağ asitlerinin salınımı, hücreleri farklı şekillerde etkiler. Karaciğer hücreleri, vücudun diğer birçok hücresi gibi, insüline dirençli hale gelir ve metabolik süreçleri, bunların işlenmesi de dahil olmak üzere değişir.

Karaciğer hücreleri, yağ asidi bolluğunun bulunduğu kandan yağ asitleri alımını arttırır. Karaciğer hücrelerinde yağ asitleri depo yağına dönüştürülür ve yağ birikir. Aynı zamanda, karaciğerin biriktirdiği yağları atma veya verme yeteneği azalır.

Buna ek olarak, Karaciğer kendisi yağ üretmeye ve diyetten yağ almaya devam eder. Sonuçta yağ daha da birikir.

Yağlı Karaciğerin Diğer Nedenleri Nelerdir ?

Yağlı Karaciğerin birkaç belirlenebilir nedeni vardır. En yaygın olanı aşırı Alkol tüketimi ve Hepatit C‘dir.

Diğer nedenler arasında;

Wilson hastalığı

Lipodistrofi (yağ depolamanın bir hastalığı)

Açlık

Damar içi beslenme ve

Abetalipoproteinemi (bir çeşit yağ taşıma hastalığı) sayılabilir.

Kortikosteroidler, Tamoksifen  ve Metotreksat ilaçları da Karaciğer yağlanması yapabilir.

Yağlı Karaciğerin Belirtileri Nelerdir ?

Yağlı Karaciğer hastalığı ilerleyinceye kadar nadiren semptomlara neden olur.

Yağlı Karaciğerden genellikle şu durumlarda şüphelenilir ;

Anormal Karaciğer testleri bulunması

Karın abdominal ultrasonografisinde tesadüfen Karaciğerde yağ saptanması

Nadiren, fizik muayenede Karaciğer genişlemesinin saptanması.

Karaciğer hastalığı çok ilerledikçe (siroz), siroz belirtileri ve semptomları baskın hale gelir.

Bunlar arasında;

Karaciğerin kan pıhtılaşma proteinlerini yapamaması nedeniyle aşırı kanama

Karaciğerin bilirubini kandan temizleyememesi nedeniyle sarılık

Bağırsak kan damarlarındaki basıncı arttıran portal hipertansiyona bağlı gastrointestinal kanamalar

Kan damarlarından sızıntıya neden olan portal hipertansiyona bağlı sıvı akümülasyonu ve Karaciğerin ana kan proteini olan Albümini yapamaması nedeniyle sıvı birikmesi

Zihinsel değişiklikler (Karaciğerin beyine toksik olan kimyasal maddeleri vücuttan atamamasından dolayı).

Koma

Karaciğer kanseri

 

 

Alkolsüz Yağlı Karaciğer Hastalığı, Obezite ve Diyabet Arasındaki İlişki Nedir ?

Obezite ve Diyabet yağlı Karaciğer gelişiminde önemli rol oynar.

Genel nüfusun üçte birinde (Obez ve Diyabetli insanlar gibi) alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı gelişebilirken, Diyabetlilerin üçte ikisinden fazlası alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığına yakalanmaktadır.

Yağlı Karaciğer obezite derecesi arttıkça hem yaygınlık hem de şiddet bakımından artar.

Alkolsüz Yağlı Karaciğer Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir ?

Daha önce de belirttiğim gibi, yağlı karaciğer genellikle belirtilere veya işaretlere neden olmaz ve herhangi bir semptom ve bulgunun, Obezite, Diyabet, Vasküler hastalık, vb. eşlik eden hastalıklara bağlı olma olasılığı yüksektir.

Obezite veya Diyabetli olan herhangi bir kimsede yağlı karaciğerden şüphelenmek gerekir.

Rutin kan testlerinde anormal Karaciğer testleri bulunur.

Teşhisi koyan en yaygın yöntem Ultrasonografi, Bilgisayarlı tomografi (BT) ve Manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi görüntüleme çalışmalarıdır.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Gıdalar ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Gelelim tedaviye. Tedaviler ağırlığına göre sırasıyla şunları içerir:

Yaşam tarzı değişiklikleri (egzersiz, kilo kaybı, diyet)

İlaçlar

Takviyeler (antioksidanlar)

Omega-3 yağlı asitleri

Ameliyat ve

Karaciğer transplantasyonu.

Yağlı Karaciğer ve Diyet

Alkolik olmayan yağlı Karaciğer hastalığı, az miktarda doymamış yağ (doymuş yağı yüksek bir diyet) ve artmış Fruktoz (Mısır şurubu olarak sık kullanılır) tüketimi  ile ilişkilidir.

D vitamini eksikliği alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı ile ilişkilidir. Alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı olan hastalarda vitamin D düzeylerini ölçmek ve yetersiz oldukları zaman vitamin D ile tedavi etmek makul bir seçenektir.

Alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı olan bireyler de dahil olmak üzere, herkesin Alkol tüketiminden kaçınması gerekir.

Yağlı Karaciğer, Kilo verme ve Egzersiz

Kilo kaybı ve egzersiz, alkolsüz olmayan yağlı Karaciğer hastalığı için en umut verici tedaviler arasındadır. Karaciğer yağında azalmaya neden olmak için büyük miktarda kilo kaybına gerek de yoktur. Ağırlıkça % 10’dan az bir azalma yeterli olabilir.

Kuvvetli egzersiz, Karaciğer yağının azaltılması ile sonuçlanır.

İlaçlar ve Diğer Tedavi Seçenekleri

Metformin (Glukofaj)

Pioglitazon (Actos) ve Rosiglitazon (Avandia)

E vitamini, Karaciğer yağını ve inflamasyonu ve muhtemelen fibrozisi azaltır fakat uzun süreli etkinliği ve güvenliği iyi çalışılmamıştır.

Pentoksifilin (Trental) de kullanılmaktadır ama tedavide önermek için etkinliği ve güvenliği konusunda yeterli tecrübe veya bilgi bulunmamaktadır.

Omega-3 yağlı asitlerinin Karaciğer yağının azaltılmasında  bazı yararları gösterilmiştir ve daha büyük çalışmalar devam etmektedir.

Bu nedenle, alkolik olmayan yağlı Karaciğer hastalığı ve metabolik sendromlu hastalar için omega-3-yağ asitleri uygun tedavidir; çünkü bu hastalar yüksek Kardiyovasküler hastalık ve ölüm insidansına sahiptir.

Lipid düşürücü ilaçlar metabolik sendromla ilişkili anormal kan lipidlerini tedavi etmek için, özellikle de statinler ve ezetimibler (Zetia) kullanılmıştır.

Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığında bu ilaçların karaciğer üzerinde yararlı etkileri olduğuna dair kanıtlar olmasına rağmen, öncelikle anormal kan lipidlerinin tedavisinde kullanılmadıkça, alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığı olan hastalarda bunları önermek için yeterli tecrübe bulunmamaktadır.

Ursodeoksikolik asit (Ursodiol), alkolsüz yağlı Karaciğer hastalığında çalışılmıştır, ancak çok yüksek dozlarda toksisite konusunda endişeler nedeniyle terk edilmiştir.

Bariatrik Cerrahi

Bariatrik cerrahi gastrointestinal sisteme ameliyatla kilo kaybı sağlamak için yapılır ve birkaç farklı tip bariatrik cerrahi vardır.

Bariatrik cerrahinin hem faydalarını hem de risklerini belirlemek için uygun çalışmalar yapılmadığı için Bariatrik cerrahinin özel vakalarda dikkatle seçilmelidir.

Karaciğer Transplantasyonu

Karaciğer sirozlaşır ve komplikasyonlar gelişirse son seçenek karaciğer naklidir.

Ne yazık ki hastalık nakledilen Karaciğerde sıklıkla tekrar eder ve muhtemelen altta yatan nedenler olan Obezite ve Diyabet devam ettiği için Siroz’a ilerlemektedir.

Özetle;

Özetle Karaciğer Yağlanması çok önemli ve sinsi bir hastalıktır ve sadece bundan değil aynı zamanda Kanser ve Kalp hastalıklarından korunmak içinde kilo verme, egzersiz ve doğal beslenme çok önemlidir.

Formülasyon diyetlerle fazla kafa yormayın, doğaya dönün, tatlı canınız çekerse şekerli baklava, gofret vs yerine şeftali, muz vs yeyin, kola içmeyin, bol su için, her gün 30 dk yürüyün, hızlı nefes alana kadar egzersiz yapın.

Karnınız acıkmadan (kazınmadan) yemek yemeyin.

Gerekli gereksiz ilaç kullanmayın.

Yeşil yapraklı sebzeleri (maydanoz, marul, roka) bol tüketin.

Limon‘u ihmal etmeyin.

Sağlıcakla kalın.

“Karaciğer Yağlanması” ile ilgili bir videomuz;

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !