Karbamazepin Testi Nedir, Neden Yapılır ?

Karbamazepin testi başlıca Epilepsi ve Trigeminal Nevralji tedavisinde kullanılan bu ilaçla tedavi sırasında hedeflenen tedavi edici kan konsantrasyonuna ulaşılıp ulaşılamadığının izlenmesi ve toksite olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Karbamazepin Nedir ?

Karbamazepin Generalize ve Parsiyel nöbetler, Trigeminal Nevralji ve Diabetik Nöropati’ye bağlı nörojenik kaynaklı ağrılar, Bipolar hastalık gibi nörolojik ve psikiatrik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Gastrointestinal sistemden yavaş bir şekilde % 80 oranında emilir.

Oral alımdan sonra pik seviyesine 6 saat sonra ulaşır.

Plazmadan temizlenmesi karaciğer tarafından gerçekleştirilir.

Değerlendirme:

Tedavi edici aralık 6-12 µg/mL arasıdır.

Terapötik aralık sınırlarının aşılmasıyla hatta bazen üst sınıra yaklaşılmasıyla birlikte toksik etkiler ortaya çıkmaya başlar.

Nistagmus ve diplopi gibi görme bozuklukları, ataksi, baş dönmesi, sersemlik, baş ağrısı genellikle ilk olarak ortaya çıkan yan etkilerdir.

Toksitenin daha ileri aşamalarında, solunum düzensizliği, kas irritabilitesi, hiporefleksi, taşikardi, hipotansiyon, bilinç bozukluğu ve koma gelişebilir.

Numune:

Serum.

Hastanın doktoru tarafından farklı bir talepte bulunulmadığı sürece, numune, bir sonraki ilaç dozu alınmadan hemen önce alınmalıdır.

Referans Aralığı:

Terapötik doz, tek başına kullanıldığında 4 – 8 µg/mL, başka Antikonvülsan ilaçlarla birlikte kullanıldığında 6 – 12 µg/mL’dır.

Toksik Konsantrasyon:

15 µg/mL ve üstü değerler toksik etkilere neden olur.

 

 

Bir cevap yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !