Karın Çatlağı Nedir, Neden Olur, Deride Çatlaklar Nasıl Geçer ?

Stria yani Deri çatlakları, veya çok sık olduğu yerler olan karın nedeniyle karın çatlakları da denir, derinin yüzeyinde oluşan dar yarık veya çizgilerdir.

Gebelik sırasında sık olduğundan bazen Stria Gravidarum olarak da adlandırırlar.

Deri çatlakları, yavaş yavaş Gümüşi-Beyaza dönmeden önce, kırmızı veya mor renkte başlarlar.

Genellikle uzun ve incedirler.

Deri Çatlakları Nerelerde Oluşur ?

Deri çatlakları, derinin gerildiği herhangi bir yerde oluşabilir, ancak genellikle yağın depolandığı alanları etkiler, Örneğin:

Karın
Meme
Üst kollar
Kalça
Baldır
Omuz (vücut geliştiricilerinde sık) gibi alanlar.

Bazen, özellikle genç erkeklerde sırtta yatay olarak omurga üzerine Merdiven basamakları gibi uzanan deri çatlakları görülebilir.

Cushing Sendromu’ndan kaynaklanan deri çatlakları (burada kanda Kortizol olarak adlandırılan Böbreküstü Bezi Hormonu yüksektir) daha geniş ve daha büyük olma eğilimindedir ve yüz üzerinde de görünebilir.

Deri Çatlakları Ne Zaman Oluşur ;

Hamilelik
Hızlı kilo alındıktan sonra
Ergenlik dönemi
Ailede Deri çatlağı varsa
Cushing veya Marfan Sendromu
Kortikosteroid ilaçların uzun süreli veya uygun olmayan kullanımından sonra sıktırlar.

 

 

Gebelik

Deri çatlakları sıklıkla Gebeliğin ilerleyen aşamalarında ortaya çıkar ve 10 Hamile kadından 8’ini etkiler. Deri çatlakları oluşmasını, cildin türü ve elastikiyeti belirler.

Hamilelik sırasında, Pelvisdeki bağları yumuşatan, Doğum yapıldığında daha esnek hale getiren Hormonlar üretilir. Ligamentler, Eklemleri birbirine bağlayan güçlü doku bantlarıdır. Bununla birlikte, Hormonlar cildinizdeki lifleri de yumuşatır, bu da Deri çatlakları meydana getirir.

Bebek büyüdükçe ve Karın gerildikçe, izler oluşabilir. Daha büyük olduklarında Uyluk ve Göğüslerde de gelişebilir.

Deri çatlakları genellikle Doğumdan sonra solar ve daha az göze çarpar hale gelir, ancak tamamen kaybolmazlar.

Hızlı Kilo Alma

Kısa bir süre içinde çok fazla kilo alma, Deri çatlakları oluşturabilir. Bazen Kilo verdikten sonra bile kalırlar ancak sonunda kaybolurlar.

Ağırlığınız değiştikçe normal diyetler bile Deri çatlaklarına neden olabilir. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş yavaş ve sabit bir şekilde kaybediniz, böylece Cildiniz gerginleşmeyecektir.

Vücut geliştiriciler ve atletlerde, Kaslar büyüdükçe de Deri çatlaklarına rastlanabilir.

Ergenlik

Ergenlik döneminde vücut genellikle çok hızlı gelişir.

Erkeklerde Omuz ve Sırtlarda, kızlar da Kalça, Uyluk ve Göğüslerde çatlaklar oluşabilir.

Aile Öyküsü

Anne gibi Deri çatlağı olan yakın akrabanın olması riski artırır.

Deri çatlakları hem Erkek hem de Kadın Aile üyelerini etkileyebilir, ancak Kadınlarda daha sık görülürler.

Altta Yatan Hastalık Olması

Deri çatlakları, bazen Cushing ve Marfan Sendromu gibi ender durumlar veya sendromlarla ilişkili olabilir.

Cushing Sendromu Kortizol üretimi aşırı üretildiğinde gelişir. Kortizol Deride çatlaklara neden olur.

Marfan Sendromu’na, vücudun cilt ve bağ dokularını zayıflatan, elastikiyetlerini (gerilme kabiliyeti) azaltan hatalı bir gen neden olur. Bu, Cildin esneyebileceği kadar gerginlik göstermediği anlamına gelir.

Marfan Sendromu’nda Deri çatlakları genelde Omuzlarda, Kalçalarda ve Bel’de olur.

Kortikosteroidler

Nadir durumlarda, Egzama da dahil olmak üzere Cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılan Krem veya Losyonlar gibi uzun süreli veya uygun olmayan Kortikosteroid kullanımından sonra Deri çatlakları gelişebilir.

Kortikosteroidler Cildinizdeki Kollajen miktarını da azaltabilirler.

Kollajen Cildinizi gergin tutmaya yardımcı olan bir proteindir. Cildinizde ne kadar az Kollajen varsa, çatlak geliştirme olasılığı da o kadar yüksektir.

Deri Çatlakları Nasıl Gelişir ?

Bunlar görünmeden önce, etkilenen Cilt ince, düzleşmiş ve pembe hale gelir ve kaşıntılı hissedilebilir.

Deri çatlakları kendiliğinden Kırmızı veya Mor çizgiler  olarak görünür ancak Cildin rengine bağlı olarak pembe, kızıl-kahverengi veya koyu kahverengi olabilir.

Çizgiler düzleşirken, solmaya ve Beyaz veya Gümüş’e dönmeye başlarlar. Bu süreç bazen yıllar alsa bile genellikle zamanla daha az fark edilir hale gelecektir.

Deri Çatlaklarının Tedavisi Nasıldır ?

Çoğu önce fark edilmemektedir ve zamanla solup kalacaktır.

Çirkin görünen çatlaklar varsa veya vücudunuzun geniş bir bölümünü etkiliyorsa, birkaç tedavi seçeneği vardır. Bununla birlikte, bu tedavilerin işe yaradığını gösteren çok sayıda kanıt yoktur.

Kamuflaj

Kozmetik kamuflaj (makyaj) malzemeleri eczanelerde reçetesiz satılır. Etkilenen küçük cilt bölgelerinde kullanılabilir. Bazı tipler su geçirmez ve iki ila üç gün etkili olur.

Krem, jel ve Losyonlar

Krem, Jel ve Losyon üreticileri sıklıkla bu izlerini kaldırabildiklerini iddia ederler. Bununla birlikte, izlerin oluşmasını önleyemedikleri gibi, zamanla solmalarına da çoğunlukla neden olamazlar yani pek işe yaramazlar.

Bu ürünler aslında Cilt Nemlendiricileri’dir ve Eczane, Süpermarket, sağlık ve güzellik Mağazalarından temin edilebilirler.

Genellikle Deri çatlakları hala Kırmızı veya Mor olduğunda uygulanmalıdır.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, izleri tamamen kaldıramaz, ancak solmaya yardımcı olabilir ve onları daha az farkedilebilir hale getirebilir.

Deri çatlaklarını tedavi etmek için çeşitli Lazer terapisi türleri kullanılır.

Darbeli Boya Lazer tedavisi, bir Lazer tedavisi türüdür. Ağrısızdır ve izler hala Kırmızı veya Mor renkte iken yani erken aşamada kullanılır.

Lazer’den gelen enerji, izlerinin altındaki kan damarları tarafından absorbe edilir. Kan damarları çöker ve Kırmızı veya Mor renk tamamen kaybolur veya Beyaz’a dönüşür.

Lazer tedavisi genellikle pahalıdır. Görünür sonuçlar elde etmek için muhtemelen birkaç tedaviye ihtiyacınız olur. Başarı, Cildinizin rengi ve türüne bağlı olacaktır.

Kozmetik Cerrahi

Deri çatlakları için Kozmetik Cerrahi pahalı ve nadiren önerilir.

Karında bol miktarda varsa, Abdominoplasti  yapılabilir. Bu, Karnınızdaki aşırı miktardaki Yağ ve Cildi temizleyen Kozmetik bir Cerrahi yöntemdir ve aynı zamanda Göbek deliğinizin altındaki izlerden kurtulunmuş olunur.

Bazı riskler taşır ve kayda değer yara izi bırakabilir.