Karpal Tünel Sendromu Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi ?

Karpal Tünel Sendromu El Bileklerinde Median sinirin baskı altında kalması ve tahriş olması ile karıncalanma, Başparmak, İşaret ve Orta parmakların hissizleşmesi ile giden bir rahatsızlığa verilen addır.

Karpus, “Bilek” anlamına gelen Yunanca Karpos sözcüğünden türetilen bir kelimedir.

Bilek, normalde eklem için bir destek görevi gören bir dizi lifli doku ile çevrilidir. Bu lifli bant ile Bilek kemiği arasındaki dar alana Karpal tünel adı verilir.

Medyan sinir, Elin Başparmağından, İşaret ve Orta parmaklarından gelen hisleri almak için Karpal tünelden geçer. Karpal tünel içindeki dokunun şişmesine veya pozisyonunda bir değişime neden olan herhangi bir rahatsızlık medyan siniri sıkabilir ve tahriş edebilir.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur ?

Çoğu hastada, sendromun nedeni bilinmemektedir.

Bilekte medyan sinir üzerine baskı uygulayan herhangi bir durum Karpal Tünel Sendromuna neden olabilir. Karpal Tünel Sendromuna yol açabilecek genel koşullar ;

Obezite

Gebelik

Hipotiroidi

Artrit

Diyabet ve

Travma’yı içerir.

Kesintisiz yazma gibi tekrar eden çalışmalar sonucunda ortaya çıkan Tendon iltihabı da neden olabilir.

Amiloidoz

Sarkoidoz

Multipl miyelom

Lösemi gibi bazı nadir hastalıklar, Karpal Tünel içinde ve çevresinde anormal maddelerin birikmesine ve sinir tahrişine neden olabilir.

 

 

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Karpal Tünel Sendromlu kişiler başlangıçta Medyan sinirin dağılımında (Başparmak, İşaret ve Orta parmaklar) uyuşukluk ve karıncalanma hissederler.

Bu hissiyatlar genellikle geceleri daha belirgindir ve uykudan uyandırabilir.

Karpal Tünel Sendromu, tamamen çözülen ya da devam edebilen ve ilerleyebilen geçici bir durum olabilir.

Hastalık ilerledikçe, hastalar yanma hissi ve /veya kramp ve elde zayıflık hissedebilirler. Kavrama gücünün azalması nesnelerin elden sık sık düşmesine neden olabilir.

Bazen ön kolda keskin ve ani ağrı hissedebilirler.

Kronik Karpal Tünel Sendromu, El kaslarının, özellikle de Elin avucundaki Başparmak tabanının yakınındaki bölgelerde atrofiye yol açabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Konur ?

Karpal Tünel Sendromundan, semptomlara ve el uyuşmazlığının dağılımına dayanarak şüphelenir.

Sinir iletim hızı testinin anormal olması teşhisi büyük oranda destekler. Karpal Tünel Sendromunda, sinir ileti hızı düşer.

Ekstremitede kasların testi olan Elektromyogram (EMG) bazen sinir iletim hızı testiyle Karpal Tünel Sendromunu taklit edebilecek diğer durumları dışlamak veya saptamak için yapılır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Nasıldır ? 

Karpal tünel sendromu için tedavi seçimi, semptomların ciddiyetine ve semptomlara neden olabilecek altta yatan hastalığa bağlıdır.

Başlangıçtaki tedavi genellikle dinlenme, Bileklerin bir atelde hareketsiz kılınması ve bazen de Buz uygulamasını içerir.

Meslekleri belirtileri ağırlaştıran kişiler faaliyetlerini değiştirmelidir.

Örneğin, konforu artırmak için Bilgisayar Klavyeleri ve Koltuk yüksekliği ayarlanmalıdır.

Bu önlemlerin yanı sıra periyodik dinlenme ve Bilek hareket egzersizi, belirtilerini önleyebilir.

Temel koşullar veya hastalıklar ayrı ayrı ele alınır. Kırıklar ortopedik tedaviyi gerektirebilir. Obez bireylere kilo verme konusunda bilgi verilir.

Vitamin B6 (Piridoksin) bazı hastalarda semptomlarda yararlıdır ama mekanizması bilinmemektedir.

NSAID ilaçlar da ağrı ve inflamasyonu azaltır, faydalıdır.

Steroidler gerek ağızdan, gerekse ekleme injeksiyon şeklinde verilebilir. Diyabeti veya infeksiyonu olanlarda kullanılmazlar.

Karpal Tünel Sendromu olan hastaların çoğu konservatif önlemler ve ilaçlarla iyileşir. Bazen, medyan sinir üzerindeki kronik baskı kalıcı uyuşma ve zayıflamaya neden olabilir.

Karpal Tünel Sendromunun ciddi ve kalıcı sinir ve kas hasarını önlemek için cerrahi tedavi düşünülebilir. Cerrahi, medyan sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için bilek etrafındaki doku bandını kesmeyi içerir.

Bu cerrahi prosedür “Karpal Tünel Salınımı” olarak adlandırılır. Bu işlem Artroskop olarak adlandırılan küçük çaplı bir görüntüleme tüpüne sahip aletle mikrocerrahi olarak veya açık bilek işlemi ile gerçekleştirilebilir.

Karpal Tünel Sendromu Tehlikeli mi ?

Karpal Tünel Sendromu genellikle yukarıda gözden geçirilen muhafazakar önlemlerle düzeltildiğinden görünüm genel olarak mükemmeldir.

Bazen cerrahi operasyon gereklidir ve kalıcı güçsüzlük olabilir.