Karpal Tünel Sendromu Neden Olur ? & Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Karpal tünel sendromu el bileklerinde medyan sinirin baskı altında kalması ve tahriş olması ile karıncalanma, başparmak, işaret ve orta parmakların hissizleşmesi ile giden bir rahatsızlığa verilen addır.

Karpus, “bilek” anlamına gelen Yunanca karpos sözcüğünden türetilen bir kelimedir.

Bilek, normalde eklem için bir destek görevi gören bir dizi lifli doku ile çevrilidir. Bu lifli bant ile bilek kemiği arasındaki dar alana karpal tünel adı verilir.

Medyan sinir, elin başparmağından, işaret ve orta parmaklarından gelen hisleri almak için karpal tünelden geçer. Karpal tünel içindeki dokunun şişmesine veya pozisyonunda bir değişime neden olan herhangi bir rahatsızlık medyan siniri sıkabilir ve tahriş edebilir.

Karpal tünel sendromuna hangi koşullar ve hastalıklar neden olur ?

Çoğu hastada, karpal tünel sendromunun nedeni bilinmemektedir.

Bilekte medyan sinir üzerine baskı uygulayan herhangi bir durum karpal tünel sendromuna neden olabilir. Karpal tünel sendromuna yol açabilecek genel koşullar, obezite, gebelik, hipotiroidi, artrit, diyabet ve travmayı içerir.

Kesintisiz yazma gibi tekrar eden çalışmalar sonucunda ortaya çıkan tendon iltihabı da karpal tünel semptomlarına neden olabilir.

Tekrarlayan manevralarla oluşan karpal tünel sendromu, tekrarlayıcı stres yaralanmalarından biri olarak adlandırılmasına rağmen, bu ilişki tartışmalı olarak kalmaya devam etmektedir.

Amiloidoz, sarkoidoz, multipl miyelom ve lösemi gibi bazı nadir hastalıklar, karpal tünel içinde ve çevresinde anormal maddelerin birikmesine ve sinir tahrişine neden olabilir.

 

Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir ?

Karpal tünel sendromlu kişiler başlangıçta medyan sinirin dağılımında (başparmak, işaret ve orta parmaklar) uyuşukluk ve karıncalanma hissederler.

Bu hissiyatlar genellikle geceleri daha belirgindir ve uykudan uyandırabilir.

Karpal tünel sendromu, tamamen çözülen ya da devam edebilen ve ilerleyebilen geçici bir durum olabilir.

Hastalık ilerledikçe, hastalar yanma hissi ve /veya kramp ve elde zayıflık hissedebilirler. Kavrama gücünün azalması nesnelerin elden sık sık düşmesine neden olabilir.

Bazen ön kolda keskin ve ani ağrı hissedebilirler.

Kronik karpal tünel sendromu, el kaslarının, özellikle de elin avucundaki başparmak tabanının yakınındaki bölgelerde atrofiye yol açabilir.

Karpal tünel sendromunu teşhis etmek için hangi testler kullanılır ?

Karpal tünel sendromundan, semptomlara ve el uyuşmazlığının dağılımına dayanarak şüphelenir.

Karpal tünel sendromunu taklit edebilecek diğer koşulları dışlamak için boyun, omuz, dirsek muayeneleri,  reflekslerin incelenmesi yapılabilir.

Bilek şişme, sıcaklık, hassasiyet, şekil bozukluğu ve renk değişikliği açısından incelenebilir.

Bazen bilek önüne dokunmak elin karıncalanmasını çoğaltabilir ve bu durum Tinel’in karpal tünel sendromu belirtisi olarak adlandırılır.

Belirteçler, bazen bilekleri aşağı doğru bükerek (Phalen’in manevrası), muayene eden tarafından tekrarlanabilir.

Sinir iletim hızı testinin anormal olması teşhisi büyük oranda destekler. Karpal tünel sendromunda, karpal tünelden geçerken sinir ileti hızı düşer.

Ekstremitede kasların testi olan elektromyogram (EMG) bazen sinir iletim hızı testiyle karpal tünel sendromunu taklit edebilecek diğer durumları dışlamak veya saptamak için yapılır.

Karpal tünel sendromuyla ilişkili tıbbi durumları belirlemek için kan testleri yapılabilir. Bu testler, tiroid hormonu seviyeleri, tam kan sayımı, kan şekeri ve protein analizini içerir.

Bilek ve elin röntgen testleri, bilek kemiğinin ve eklemlerinin anormalliklerini tanımlamak için de yararlı olabilir.

Karpal tünel sendromunun tedavisi nedir ? Karpal tünel sendromunu önlemek mümkün müdür ?

Karpal tünel sendromu için tedavi seçimi, semptomların ciddiyetine ve semptomlara neden olabilecek altta yatan hastalığa bağlıdır.

Başlangıçtaki tedavi genellikle dinlenme, bileklerin bir atelde hareketsiz kılınması ve bazen de buz uygulamasını içerir.

Meslekleri belirtileri ağırlaştıran kişiler faaliyetlerini değiştirmelidir.

Örneğin, konforu artırmak için bilgisayar klavyeleri ve koltuk yüksekliği ayarlanmalıdır.

Bu önlemlerin yanı sıra periyodik dinlenme ve bilek hareket egzersizi, tekrarlayan  karpal tünel sendromu belirtilerini önleyebilir.

Temel koşullar veya hastalıklar ayrı ayrı ele alınır. Kırıklar ortopedik tedaviyi gerektirebilir. Obez bireylere kilo verme konusunda bilgi verilir.

Vitamin B6 (piridoksin) bazı hastalarda semptomlarda yararlıdır ama mekanizması bilinmemektedir.

NSAID ilaçlar da ağrı ve inflamasyonu azaltır, faydalıdır.

Steroidler gerek ağızdan, gerekse ekleme injeksiyon şeklinde verilebilir. Diyabeti veya infeksiyonu olanlarda kullanılmazlar.

Romatoid hastalık alttaki artrite karşı alınan önlemler ile tedavi edilir.

Hamilelikle ilişkili olabilen bilek şişmesi bebeğin doğumundan sonra zamanla düzelir.

Karpal tünel sendromu olan hastaların çoğu konservatif önlemler ve ilaçlarla iyileşir. Bazen, medyan sinir üzerindeki kronik baskı kalıcı uyuşma ve zayıflamaya neden olabilir.

Karpal tünel sendromunun ciddi ve kalıcı sinir ve kas hasarını önlemek için cerrahi tedavi düşünülebilir. Cerrahi, medyan sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için bilek etrafındaki doku bandını kesmeyi içerir.

Bu cerrahi prosedür “karpal tünel salınımı” olarak adlandırılır. Bu işlem artroskop olarak adlandırılan küçük çaplı bir görüntüleme tüpüne sahip aletle mikrocerrahi olarak veya açık bilek işlemi ile gerçekleştirilebilir.

Karpal tünel serbest bırakıldıktan sonra, hastalar sıklıkla egzersiz rehabilitasyonuna tabi tutulur. Nadiren de belirtiler tekrarlayabilir.

Karpal tünel sendromunun komplikasyonları nelerdir ?

Karpal tünel sendromunun komplikasyonları nadirdir ve genellikle elin avuç içi başparmak tabanındaki kasların zayıflığını ve atrofisini içerir.

Yeterince erken düzeltilmemişse bu kalıcı bir komplikasyon olabilir. Bu, etkilenen parmakların işlev becerisizliğine neden olabilir.

Karpal tünel sendromunun prognozu nedir ?

Karpal tünel sendromu genellikle yukarıda gözden geçirilen muhafazakar önlemlerle düzeltildiğinden görünüm genel olarak mükemmeldir.

Bazen cerrahi operasyon gereklidir ve kalıcı güçsüzlük olabilir.

Karpal tünel sendromlu hastaların bakımında hangi uzmanlar yer almaktadır ?

Karpal tünel sendromu, aile hekimleri, pratisyen hekimler, dahiliyeciler, ortopedistler, romatologlar, nörologlar ve fiziyatristler gibi hekimler tarafından değerlendirilebilir ve tedavi edilebilir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Karaciğer Yağlanması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?”

“Osteoporoz Nedir ?”

“Osteoartrit Nedir ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: