Kekiğin Faydaları, Besin Değerleri ve Zayıflamaya Etkisi

Kekik, ingilizce Thyme, günümüzde çok popüler olmasının yanında, Roma döneminde, zehirlenmeyi önlemek için tüketilmiş ve daha önce olan zehirlenmelerin etkilerini durdurmak için Hamamlara bile konulmuş şifalı bir bitkidir.

Bu bitkiyi aslında farketmeden de çoğumuz kullanıyoruz, örneğin Timol, Kekikteki en aktif bileşen, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı Diş antiseptiklerinin çoğunda, Gargaralarda ve Vicks VapoRub merhemlerde de kullanılır.

Kekik Nedir ?

Kekik (Thymus vulgaris), Nane familyasına ait olan bir bitkidir. Halen Dünya genelinde yetiştirilmektedir ve yaprakları sıklıkla kurutulmakta ve mutfakta baharat olarak kullanılmaktadır.

Kekik’in Faydaları Nelerdir ?

Kekiğin uçucu yağının ana bileşeni, antiseptik özellikleri olan Timol‘dür. Bu nedenle, Kekik yağı, Gargaralar ve Diş macunlarında yaygın olarak kullanılır.

Ağızdaki mikropları etkin bir şekilde öldürür ve enfeksiyonlardan korur.

Dişleri plaktan ve çürümeye karşı korur.

Timol ayrıca mantarları da öldürür ve ticari olarak el sabunları ve antifungal kremlere ilave edilir.

Kekik, Carvacrol olarak bilinen başka bir bakteri savaşçısı da içerir ve ayrıca, apigenin, naringenin, luteolin ve timonin gibi çeşitli antioksidan flavonoidlere sahiptir.

Genel olarak, Kekik bağışıklık ve solunum sisteminin yanı sıra sindirim sistemi, sinir sistemi ve diğer vücut sistemlerini destekleme konusunda mükemmel bir bitkidir.

Kekik yağı, Kellik tedavisinde Kafa derisine  ve Kulaklarda Bakteri ve Mantar enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için de uygulanır.

Kekik, Biberiye ve Sedir ağacından uçucu yağlarla birlikte Kafa derisine Lavanta yağı uygulaması ile 7 aylık tedaviden sonra saç dökülmesinde % 44 azalma sağlayan bazı çalışmalar mevcut.

Kekik yağının ağız yoluyla alınmasının güvenli olup olmadığını bildiren yeterli bilgi yoktur, ağız yoluyla alınmamalıdır.

Boğaz Ağrısı ve Enfeksiyonlarına Karşı Savaşır

Kekik yağı, Boğaz ağrısı ve enfeksiyonlarına karşı ciddi bir silahtır, en güçlü doğal antimikrobik maddelerden biridir. İçerdiği Carvacrol adlı madde, Boğaz ağrısını giderir.

Boğaz ağrısı çektiğinizde, bu baharatı çorbanıza ekleyebilir yada yatıştırıcı ve mikrop öldürücü kekik çayları içebilirsiniz.

Yüksek Tansiyon ve Kolesterol Seviyelerini Düşürür.

Kekik antihipertansif etkilidir ve kan basıncını düşürür. Bu, Hipertansiyon hastaları için mükemmel bir bitki olması demektir. Ayrıca bu hastalarda Kalp atım hızını da önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir.

Kekik ayrıca iyi kolesterol olan HDL Kolesterol seviyelerini arttırırken, Kolesterol, Trigliserid ve LDL düzeylerini düşürür.

Gıda Zehirlenmelerinde Faydalıdır

Kekik, gıda zehirlenmelerinin bazı türlerini önleme yeteneğine ilaveten daha önce olan gıda zehirlenmelerinde de dezenfeksiyon yaparak fayda sağlar.

Kekik yağının  Diyare yani ishale neden olan ve Bağırsak hasarına yol açabilen bulaşıcı bir organizma olan Shigella mikrobunu etkisiz hale getirdiği gösterilmiştir.

Salatanıza taze Kekik ilave etmeyi deneyin, böylece ondaki çiğ yeşillikleri sağlıklı ve tüketmesi daha da güvenli hale getirebilirsiniz.

Depresyondan Korur

Bu şifalı Bitkide bulunan Carvacrol adlı maddenin çok olumlu bir ruh hali arttırıcı etkiye sahip olduğu gösterildi. Beynin prefrontal korteks ve Hipokampus’unda Dopamin ve Serotonin düzeylerini artırırır.

Dopamin ve Serotonin olumlu ruh halini sağlayan iki önemli nörotransmitterdir ve eksikliğinde Depresyon gelişebilir. Zaten Depresyon ilaçlarının çoğu da bu iki maddeyi Beyinde artırarak etki eder.

Kanserle Mücadele Eder

Bu Bitkide bulunan bazı maddelerin ve Carvacrol’un kansere karşı savaştığı gösterilmiştir.

Genel olarak, araştırmalar, Carvacrol’ün Kolon kanserinin önlenmesi ve tedavisi için terapötik potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Yani özellikle Bağırsak kanserinden korunmak için de bol bol Kekik tüketin.

Bronşit İçin Doğal Koruma

Kekik yüzyıllar boyunca Öksürük ve Bronşit tedavisinde kullanılmıştır ve oldukça etkilidir.

Sindirim Sorunlarında ve Mideye Faydaları

Kekik çayı hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları gidermenin yanında, karında gaz, şişkinlik ve Bağırsak kramplarını da bir ölçüde giderebilmektedir.

Diyabet’e Faydaları

Kekik yüksek kan şekeri sorununda etkili bir bitkidir. Bununla beraber Diyabeti tedavi etmez, yani eğer Diyabetiniz varsa mutlaka Endokrinoloji veya Dahiliye uzmanının verdiği tedaviye uyun.

Kekik içindeki yüksek vitamin C, birçok polifenoller ve flavonoidler inflamasyondan korunmada faydalıdır, bu yolla Pankreası da koruyarak İnsülin direnci ve Diyabet’ten korunma sağlayabilir.

Zayıflamaya Yardımcı

Kekik Diüretik yani idrar çıkışını arttırıcı etkilere sahip olan ve kilo vermeye yardımcı olan bir bitkidir.

Vücutta sıvı birikimini yani ödemi doğal olarak önler ve kilo vermenize imkan verecek Diüretik özelliklere sahiptir.

Öte yandan, biyoaktif bileşiklerinin bir kısmı sindirimi geliştirir, gazların giderilmesini ve Bağırsak geçişini teşvik eder, böylece arındırıcı ve detoks özellikler gösterir.

Bu özellik aynı zamanda göbekte yağ birikmesini ve Obeziteyi önlemede faydalıdır.

Kekiğin Besin Değeri :

Kekiğin 28 gramı aşağıdakileri içerir ve DV yani günlük ihtiyacı karşılama oranları da şöyledir:

28 Kalori

6.8 gr Karbonhidrat

1.6 gr Protein

0.5 gr Yağ

3.9 gr Lif

C vitamini (% 75 DV)

Vitamin A (% 27 DV)

Demir (% 27 DV)

Manganez (% 24 DV)

Kalsiyum (% 11 DV)

Magnezyum (% 11 DV)

Riboflavin (% 8 DV)

Bakır (% 8 DV)

B6 vitamini (% 5 DV)

Potasyum (% 5 DV)

Kekik Nasıl Kullanılır ?

Bu Bitki, yıl boyunca taze veya kurutulmuş olarak kolayca elde edilebilir. Taze Kekik Buzdolabında bir veya iki hafta saklanabilir.

Kurutulmuş Kekik ise serin, karanlık bir yerde saklanmalı ve ideal olarak 6 ay içinde kullanılmalıdır.

Bu Bitki çeşitli şekillerde tüketilebilir. En yaygın olanı, herhangi bir yemeğe katılan kurutulmuş tozlarıdır. Tıbbi amaçlı olarak ise çay, tentür, takviye veya esansiyel yağ şeklinde kullanılabilir.

Üretimde kırmızı Kekik yağı parfümlerde, sabun, kozmetik ve diş macunlarında da kullanılır.

Kekiğin Zararları Nelerdir ?

Kekik, normal miktarlarda tüketildiğinde güvenli sayılır.

Tıbbi amaçlı daha büyük miktarlarda alındığında sindirim sorunlarına neden olabilir.

Meme, Yumurtalık, Uterin kanser, Uterin fibroidler veya Endometrioz gibi hormona duyarlı koşullara sahip kadınlarda Kekik vücutta Östrojen gibi davranabilir.

Östrojene maruz kalma ile daha kötü hale gelebilecek bu tür bir  durumunuz varsa Kekik kullanmayın.

Çok miktarda kullanıldığında kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, bu nedenle herhangi bir pıhtılaşma bozukluğunuz varsa veya halen kan sulandırıcı kullanıyorsanız dikkatli olun.

Yine bu nedenle ameliyat sırasında ve sonrasında fazladan kanama riskini artırabilir. Zamanlanan ameliyattan en az 2 hafta önce Kekik kullanmayı bırakın.

Kan sulandırıcı bazı ilaçlar Aspirin, Klopidogrel (Plavix), Diklofenak (Voltaren, Cataflam), İbuprofen (Advil, Motrin), Naproksen (Anaprox, Naprosyn), Deltaparin (Fragmin), Enoksaparin (Lovenox) , Heparin ve Warfarin (Coumadin) dir.

Gebelik ve Emzirmede Kekik Kullanımı Güvenli mi ?

Kekik, normal miktarlarda alınırsa Gebe ve Emziren kadınlar için de güvenlidir.

Ancak Kekiğin daha fazla miktarlarda kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmiyor.

Hamile iseniz veya Emziriyorsanız sadece bir tutam yemeklerinize serpebilirsiniz.