Kestane’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir, Kalorisi Ne Kadar ?

Kestane kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesidir.

Özellikle eskiden soğuk kış gecelerinde sobaların üzerinde pişirmek ve ailece yemenin zevki bir başkaydı. Günümüzde ise tüketimi nispeten azalsa da çok faydalı ve farklı bir mevye.

İnsan yediği gıdalardan etkilenir ve bir nevi onların özelliğini bürünür.

Çikolata veya patates yerseniz serotonin ve endorfin seviyeleriniz artar ve mutlu olursunuz, karpuz yerseniz birçok antioksidan ve diüretik etkiyle kanınız temizlenir, ayva ve ceviz yerseniz tokluk hissi oluşur, fasülye, nohut ve mercimek tüketenlerde insülin direnci ve diyabet gelişme riski azalır, et yerseniz güçlü hissedersiniz ama baklava gibi karbonhidratlı gıdalar yerseniz yarım saat sonra açıkırsınız ve sürekli tüketimde insülin direnci, halsizlik ve diyabet riskiniz artar.

Kısaca yediğimiz gıdaların, meyve ve sebzelerim özelliklerini ve içeriğini ayrıntılı bilin. En azından sevdiğiniz gıdaların özelliğini bilin çünkü  hangi mevye veya sebzeyi çok seviyorsanız, muhtemelen vücudunuzda onda fazla bulunan bir vitamin, element veya madde eksikliği vardır demektir.

Gelelim çok sevdiğim ve şekeri bol diye korkulan kestaneye;

Nişastalı, tatlı, lezzetli olan kestane, kuzey yarımkürede popüler olan, yenilebilir bir çekirdektir. Botanik olarak, kayın veya Fagaceae familyasına, Castanea cinsine aittir.

Bilimsel adı Castanea sativa’dır.

Çin, başta Japonya’ya olmak üzere dünyanın en büyük kestane ihracatçısı iken, Amerika en önemli kestane ithalatçısıdır.

Kestane’nin Sağlık Faydaları Nelerdir ?

Kestane, diğer çekirdeklere oranla daha düşük kalori ve yağ içerir. Bununla beraber bol mineral, vitaminler ve sağlığa büyük fayda sağlayan fitonutrient’ler içerir.

Kestane’nin diğer bir benzersiz özelliği, diğer çekirdeklere kıyasla bol nişasta (karbonhidrat) içermesidir.

Kestane, bu nedenle tatlı patates, tatlı mısır, patates, plantain gibi diğer nişastası bol gıdalarla karşılaştırılabilir. Karbonhidratı bol olsa da iyi bir element, vitamin ve kaliteli protein kaynağıdır.

Diyetsel lif için mükemmel bir kaynaktır, 100 g başına 8.1 g (yaklaşık % 21 Gİ-Günlük ihtiyaç) lif sağlar. Lif bağırsaktaki aşırı kolesterol emilimini sınırlandırarak kan kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Portakal’ın vitamin C bakımından kral olduğu sanılır, oysa kestane de, vitamin C bakımından son derece zengindir. 100 g kestane günlük vitamin C ihtiyacının % 72′sini sağlar.

Vitamin C, diş, kemik ve kan damarlarında matris oluşumu için gereklidir. Güçlü bir antioksidan olarak, zararlı serbest radikallerden koruma sağlar.

Kestane yine yeşil yapraklı sebzelere benzer şekilde folat (folik asit) bakımından da zengindir. 100 g kestane günlük folat ihtiyacının % 16′sını sağlar.

Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşması ve DNA sentezi için gereklidir. Gebelikte folatdan zengin besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi yenidoğanda nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Oleik asit (18: 1) ve palmitoleik asit (16: 1) gibi mono-doymamış yağ asitleri açısından zengin bir kaynaktır. Doymamış yağ asitlerinden zengin bir diyet kanda LDL (kötü kolesterol) ve total kolesterol seviyelerini düşürdüğü gibi HDL’nin (iyi kolestrol) yükselmesine yardımcı olur.

Diyetsel lif, doymamış yağ asitleri, omega yağ asitleri ve antioksidan bakımından zengin olan akdeniz diyeti, sağlıklı kan lipid profilini sağlayarak koroner arter hastalığı ve inme riskini azaltır. Kestane de bu özellikleri taşır.

Kestane demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko gibi minerallerin mükemmel bir kaynağıyken, çok iyi miktarda potasyum da sağlar.

Potasyum, sodyumun hipertansif etkilerinin tersine, kalp hızı ve kan basıncını düşürür.

Demir mikrositer anemiyi önlemeye yardımcı olur.

Magnezyum ve fosfor, kemik metabolizmasının önemli bileşenleridir.

Kestane ayrıca birçok önemli B-kompleks vitamin grubunca da zengindir. 100 g kestane günlük ihtiyaçlar bazında niasin‘in % 11‘ini, piridoksin yani vitamin B6‘nın % 29‘unu, tiamin‘in % 100‘ünü ve riboflavin‘in % 12‘sini  sağlar.

Fıstık ve badem gibi kestane de gluten içermez. Bu nedenle, glutene duyarlı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı hastalarında kullanılmak üzere hazırlanmış glutensiz gıda formüllerinin hazırlanmasında popüler maddelerden biridir.

Besin maddelerinin derinlemesine analizi için aşağıdaki tabloya bakalım:

Kestane -100 gr başına günlük ihtiyacı karşılama oranları

Enerji  213 Kcal   % 11
Karbonhidrat   % 35
Protein  % 4
Yağ % 10
Kolesterol  % 0
Diyet Lifi  % 21

Folat % 16 **
Niasin % 7
Pantotenik asit % 11
Piridoksin % 29 **
Riboflavin % 13
Tiamin % 20 **
Vitamin A % 1
C vitamini % 72 ***

Sodyum % 0
Potasyum % 11
Kalsiyum % 3
Bakır % 50 ***
Demir % 13
Magnezyum % 8
Manganez % 41 ***
Fosfor % 19
Çinko % 5

Kestane Nasıl Yenir ?

Çiğ, haşlanmış veya kavrulmuş olarak yenebilir. Çiğ fazla yemeyin, hazmı zordur.

Kızartmak için, kubbe tarafının üstünde birkaç küçük kesi yapın, böylece patlamaz.

Kestane unu, polenta, tatlı ekmek, bisküvi, kek, çorba ve dondurma gibi pek çok gıdada kullanılır.

Ülkemizde Bursa’nın kestane şekeri meşhurdur.

Kestane’nin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Diyabet’i Önler

Kestane gibi diyet lifi yüksek gıdalar düşük glisemik gıdalar olarak kabul edilir, bu da kan şekerinin daha yavaş yükselmesine neden oldukları anlamına gelir.

Bu, diyabetik hastalar için tehlikeli olabilen kan şekerindeki ani ve çok sayıdaki dalgalanmayı önlemeye yardımcı olur ve genellikle etkilenmemiş olanlarda şeker hastalığının gelişimi riskini azaltır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kestane’de C vitamini ve diğer antioksidan bileşiklerin yüksek konsantrasyonu, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

C vitamini, sadece lökosit yani beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmakla kalmaz aynı zamanda sağlıklı hücrelerde mutasyona neden olmadan ya da hayati organlarda oksidatif stres oluşturmadan önce vücuttaki serbest radikalleri nötralize eden bir antioksidan görevi görür.

Böylece birçok viral, bakteriyel enfeksiyonlardan ve otoimmün hastalıklardan korunma sağlar.

Kemik Mineral Yoğunluğunu Artırır, Osteoporoz’dan Korur

Bakır ve magnezyum, kemik sağlığı için gereklidir.

Bakır, vücudun demir alması sürecinde de rol oynar ve bu da kemik büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir.  Kestane’de bol bulunan bu hayati minerallerle, osteoporoz gibi yaşla ilgili birçok rahatsızlığın başlangıcı önlenebilir veya yavaşlatılabilir.

Sindirim Sorunlarını Giderir

Diyet lifi bağırsakta peristaltik hareketi arttırır, böylelikle barsak hareketlerini düzenler, inflamasyonu önler.

Diyet lifi aynı zamanda besinlerin emilimini optimize eder, yediğimiz yiyeceklerden daha fazla yararlanmamızı sağlar.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Kestane, beyin fonksiyonları ve hafızayı çeşitli şekillerde iyileştirir.

Her şeyden nörolojik gelişme ve fonksiyon için gerekli olan B  vitaminleri (folat, riboflavin, tiamin) bakımından zengindir.

Ayrıca, kestane’de bulunan potasyum, beyindeki kan akışını artırabilir ve sinir sistemi sağlığını geliştirerek konsantrasyonu ve hafızayı artırabilir.

Kronik Hastalıkları Önler

Her türlü kronik hastalıkta, hücresel solunumun doğal yan ürünleri olan serbest radikallerin salınması rol oynar. Bunlar sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına, kansere, oksidatif strese ve bir takım kronik hastalıklara neden olabilir.

Kestane’de bulunan antioksidanlar,bu serbest radikallerle savaşır ve onları etkisiz hale getirerek birçok hastalıktan korunma sağlar.

Kan Basıncını Kontrol Eder

Kestane’de bol olan potasyum vücuttaki su hareketlerini kontrol eder, daralan kan damarlarındaki gerginliği vazodilatatör etkiyle giderek kan akışını arttırır ve böylece kan basıncını düşürür.

Tansiyonu düşürücü, daha doğrusu yükselmesini önleyici bu etkisiyle aralarında hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, kalp krizi, angina ve felç gibi birçok kalp ve damar hastalıklarından korunma sağlar.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kestane’de yüksek konsantrasyonlarda bulunan iyi yağlar, kolestrolü dengelemek, vücuttaki inflamasyonu azaltmak ve ateroskleroz ve kan pıhtıları oluşma riskini azaltmak için yardımcı olur.

Bu, inme, kalp krizi ve koroner kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

İshal’İ Keser

İshal ile ilgili sorunlar için, kestane ve özellikle kestane ağacı kabuğu çok etkili bir çare olarak tespit edilmiştir.

Kabuğu veya kendisini kaynattığınız zaman suya tanen adlı maddeler geçer. Tanen’ler, kontrollü miktarlarda alındığında ishal’i kesebilen maddelerdir.

3 kaşık ezilmiş kestane ağacı kabuğu veya 5-6 kabuğuyla beraber kestane 1 litre suda 20 dk kaynatılır ve günde en fazla 2-3 bardak içilirse güvenli kabul edilir.

Balgam Söktürücüdür

Öksürük, soğuk algınlığı, bronşit ve boğaz ağrısı en sık görülen solunum rahatsızlıklarında, tıpkı bir öksürük şurubu gibi etkili balgam söktürücü özelliklere sahiptir.

Tiroid Fonksiyonlarını Dengeler

Boynumuzdaki tiroid bezi vücudumuzun en büyük endokrin bezidir. T3 ve T4 adı verilen iki önemli hormon üretir.

Tiroid, vücudumuzun enerji kullanma hızını ve metabolizmayı düzenler.

Kestane’de bulunan ellagik asit, hipertiroidi veya aşırı aktif tiroid fonksiyonunda hormon salgısını bastırarak bir nevi anti-tiroid ilaç görevi görür.

Kilo Vermeyi Destekler

Diyet ve yemek bir kilo verme programının en önemli parçasıdır ve kestane bu konuda en iyi gıdalardan biridir.

Yağ oranı düşüktür, ancak enerji açısından yüksektir.

Bol miktarda lif içeriği, sindirimi düzenler, toksinleri atar ve doğal olarak iştah bastırır.

Kestane içerisindeki mineraller ve su  yoğun bir egzersiz yapıyorsanız elektrolit kaybını kontrol eder ve yeniler.

Taş Oluşumunu Önler

Oksalat, artan böbrek taşı riski ile ilişkili bir iyondur.

Kalsiyum oksalat, safra kesesi ve böbreklerde özellikle sık görülen bir taş tipidir.

Vücudumuzdaki oksalat seviyeleri yediğimiz gıdaya göre belirlenir. Bu nedenle, taş gelişme şansını azaltmak için düşük okzalatlı bir diyet önerilir.

Kestane, düşük oksalatlı bir gıda kaynağıdır.

Kestanenin içindeki potasyum, vücuttaki kalsiyum salınımını ve dağılımını düzenler ve kontrol eder. Kalsiyum’un kemiklere geçişini artırır ve kan dolaşımında yükselmesini önler, böylece kalsiyumlu taş oluşumunu da önler.

Peki kestane çok iyi bir meyve anladık, hiç tehlikesi veya zararı yok mu ?

Kestane’nin Zararları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kestane, suda çözünen bir vitamin olan B6 Vitamini’nin çok zengin bir  kaynağıdır. B6 vücutta depolanmaz, toksisite nadirdir ancak uzun süreli yüksek dozda B6 vitamini alımı bazı beyin ve sinir sorunlarına neden olabilir.

Anafilaksi, astım tipi semptomlara neden olan ciddi bir alerjik reaksiyondur. Kestane allerjisi nadir olsa da görülebilir.

Bunun dışında tamamen güvenli bir meyvedir ve kış aylarında diyetinizden eksik etmeyin.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: