Kist Hidatik (Ekinokok IHA) Testi Nedir, Neden İstenir ?

Kist Hidatik (Ekinokok IHA) testi hidatik kist varlığından kuşku duyulan durumlarda teşhis için ve tedavi edilen hastalarda tedaviye alınan cevabın değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Kist hidatik hastalığı, Echinococcus granulosus adı verilen şerit türü parazitin neden olduğu bir hastalıktır. İnsana genellikle etrafa köpek pisliği ile saçılan yumurtalarla enfekte olmuş gıdalarla bulaşır.

İnsan bağırsağında çatlayan yumurtadan çıkan parazit, bağırsak mukozasından geçerek kan veya lenf sistemi yoluyla iç organlara ulaşarak burada kist oluşturur.

Kist en sık olarak karaciğer (% 65) ve akciğerde (% 25) oluşur. Beyin, kemikler, iskelet kasları, böbrekler ve dalak kistin yerleşebildiği diğer organlardır. Kistler çoğu zaman tektir.

Yıllar içinde yavaş yavaş büyür.

Hastalığın teşhisi, klinik ve radyolojik bulgularla birlikte konulur. Serolojik test sonuçları bu olasılığın desteklenmesi açısından önem taşır.

Başta tenya olmak üzere diğer helmintik enfestasyonlarda, bazı kanserlerde ve kronik otoimmün hastalıklarda da yalancı pozitif sonuçlar elde edilebilir.

Test sonucunun negatif bulunması ekinokok kisti bulunma olasılığının ekarte edilmesi için yeterli bulunmamalıdır. Kistin lokalizasyonu, bütünlüğünü muhafaza edip etmemesi ve içerdiği larvaların canlı olup olmaması antikor üretimini etkileyen önemli faktörlerdir.

Karaciğer ve kemik yerleşimli kistlerin antikor üretimine yol açma olasılığı daha yüksek olduğu halde, akciğerlerde, beyinde ve dalakta bulunan kistlerin antikor üretimine yol açma olasılığı nispeten daha düşüktür.

Yerleştiği yerden bağımsız olarak, kisti çevreleyen hyalen membranın bütünlüğünü tam olarak muhafaza edip etmemesi de antikor oluşumunda rol oynar.

Kistte çatlama veya rüptür meydana gelmesi antikor titresinde ani bir yükselme meydana getirir.

Yaşlanmış, kalsifiye olmuş ve canlılığını kaybetmiş kistlerde,  antikor testleri negatif sonuç verebilir.

Değerlendirme:

Test titresinin 1/160 ve üzerinde pozitif bulunması, kist hidatik bulunma olasılığını destekleyen bir veri olarak kabul edilebilir.

Cut-off olarak 1/160 titrenin kabul edilmesi durumunda sensitivitenin % 94, spesifitenin % 95 olduğu, cut-off’un 1/360 olarak kabul edilmesi durumunda ise sensitivitenin % 88’e düşmesine karşılık spesifitenin % 98’e yükseldiği bildirilmektedir.

Antikor titresindeki düşüşün yavaş olması nedeniyle, serolojik testlerin tedaviye alınan cevabın izlenmesinde sınırlı bir değere sahip olduğu bildirilmektedir.

Başarılı bir radikal cerrahi müdahale sonrasında spesifik IgE antikorları 24 ay sonra düşük bir seviyeye inmesine karşın, indirekt hemaglutinasyon tekniği ile belirlenen antikorlar pozitifliğini 4 yıldan daha uzun bir süre koruyabilir.

Düşen antikor titresinin yeniden yükselmeye başlaması nüksün bir göstergesi olarak kabul edilir. Serolojik testlerin ilaç tedavisine alınan cevabın izlenmesindeki yararının çok daha düşük seviyede olduğu bildirilmektedir.

Bu sebeple tedaviye alınan cevabın izlenmesinde, serolojik testlerle karşılaştırıldığında görüntüleme yöntemlerinin değerinin daha yüksek olduğunun söylenmesi mümkündür.

Hemaglutinasyon testi, spesifik IgE testine göre daha duyarlı olmakla birlikte spesifitesi daha düşüktür.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: