Klamidya Nedir, Testi, Belirtileri ve Tedavisi & Chlamydia Antijeni

Klamidya antijeni genitoüriner enfeksiyonların sebebinin araştırılması sırasında, etkenin Chlamydia trachomatis olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kullanılır.

Chlamydia trachomatis nonmotil, intrasellüler bir enfeksiyon ajanıdır. Virüslere benzer şekilde çoğalmak için canlı hücreye ihtiyaç duymalarına rağmen, pek çok özellikleri bakterilere benzer ve enfeksiyonları antibiyotik tedavisine kolaylıkla cevap verir.

Günümüzde gelişmiş batı ülkelerinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık rastlanan etkenidir. Kadınlarda servisit, pelvik inflamatuar hastalık, endometrit, perihepatit ve üretral sendroma; erkeklerde nongonokoksik üretrit, prostatit ve epididimite; yeni doğanlarda inklüzyon konjonktiviti ve pnömoniye neden olur.

Özellikle kadınlarda, Chlamydia trachomatis tarafından meydana getirilen enfeksiyonların sıklıkla sinsi bir seyir izlemesi sebebiyle, teşhisin ve tedavinin gecikme olasılığı yüksektir.

Enfeksiyonun yaygın görüldüğü ülkelerde, kadın infertilitesine yol açan önemli sebeplerden biri olduğu bildirilmektedir.

Teşhisin erken konması, şahsın ve cinsel partnerinin erkenden tedavisine olanak sağlar. Bu sayede enfeksiyonun yayılması ve kronikleşmesi önlenmiş olur.

Klinik özellikleri itibarıyla Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonorrhea enfeksiyonları birbirine benzemekle birlikte Chlamydia trachomatiste şikayetler yavaş başlar, dizüri az veya yoktur, akıntı da az ve ortadır.

Çok spesifik yöntem olmasına rağmen en az üç gün inkübasyon gerektirmesi ve üretiminin zorluğu nedeniyle kültür yerine, immunoasay teknikleri ile doğrudan antijenin araştırması veya nükleik asit amplifikasyon testleri tercih edilir.

Antijen tayini ile mukayese edildiğinde, nükleik asit tayini spesifite ve sensitivite açısından çok daha üstündür.

Değerlendirme:

Test sonucunun pozitif olması, Chlamydia trachomatis enfeksiyonun bir göstergesi olmakla birlikte, negatif netice enfeksiyon olasılığını tamamen ekarte ettirmez.

Örnek alma işleminin yanlış yapılması olması veya yakın zamanda antibiyotik tedavisi uygulanmış olması yalancı negatif sonuç elde edilmesinin en sık rastlanan sebepleridir.

Yeterince etkin olmayan, antibiyotik tedavisi sonrasında, antijen yoğunluğunun azalması sebebiyle, tedavi sonrası kontrol çalışmalarında yalancı negatif sonuç elde etme olasılığının yüksek olduğu dikkate alınmalıdır.

Numune:

Erkeklerde ön idrardan da çalışma yapılabilir.

Ön idrar numunesinin alınmasından önce en az 3 saat boyunca idrar yapılmamış olması önerilir.

Üretral sürüntü için özel swab ve transport besiyerinin kullanılması gerekir. Kadınlarda özel transport besiyerine alınan endoservikal sürüntü tercih edilir.

Vajinal sürüntünün duyarlılığı daha düşüktür. Kadınlarda idrar numunesinden antijen testi yapılması önerilmez.

Endoservikal numune alınması mümkün olamıyorsa, antijen testi yerine ön idrardan çalışma olanağı veren nükleik asit amplifikasyon (PCR) testi tercih edilmelidir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: