Klimanın Yol Açtığı Hastalıklar ve Lejyoner Hastalığı Nedir ?

Klima’nın yol açtığı hastalıklar da var mı ? derseniz evet var. Hatta Klima ile özdeşleşmiş bir hastalık da var ; “Lejyoner Hastalığı“.

Özellikle aşırı sıcaklarda Ev ve Arabalar için vazgeçilmez bir eşya olan Klima, hem serinletir hem de havayı  temizler ama bakımı iyi yapılmazsa ve dikkatli kullanılmazsa birçok rahatsızlıklara da yol açabilir.

Klimanın Yol Açtığı Hastalıklar ?

Yorgunluk 

Sürekli Klimatize bir ortamda oturmak iyidir ama bir süre sonra Baş ağrısına ve özellikle uyanma sonrası yorgun hissetmenize neden olabilir.

Ayrıca, sürekli soğutulan bir odada çalışmak veya yaşamak nefes alma zorluklarıyla beraber mukoza tahrişine neden olabilir.

Soğuk Algınlığı

Klima sağlıklı kişileri de soğuk algınlığına yakalanmaya karşı daha savunmasız bırakır.

Kuru Göz ve Cilt

Gözler için konuşursak Klimalı bir alanda uzun süre kalma “Kuru Göz Sendromu” na yol açabilir.

Kişinin cildi nemini kaybeder ve kurumaya başlar.

Kronik Hastalıkların Şiddetinde Artma

Hâlihazırda herhangi bir türde Kronik bir hastalığınız (özellikle solunum sistemi) varsa, Klimalı alanlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz çünkü hastalığınızın şiddeti artacaktır.

En azından 20 dk da bir o ortamdan ayrılın ve 5-10 dk ara verin.

Solunum Problemleri

Solunum problemlerine neden olan birçok Mikrop ve Spor genellikle hava ile taşınır. Klima, onların yolculuklarını kolaylaştırır ve yayılmalarına yardımcı olur.

Hava yoluyla gelen en kötü hastalıklardan biri, Pnömoni ve Ateş nedeniyle ölümcül olduğu bilinen Lejyoner Hastalığı‘dır.

Lejyoner Hastalığı Nedir ?

Lejyoner Hastalığı yani Legionellosis, genellikle Nehir ve Göl’lerde bulunan bir Bakteri olan Legionella Pneumophila ile oluşan bir hastalıktır.

Enfeksiyonun iki temel biçimi vardır:

Lejyoner Hastalığı, Legionellosis enfeksiyonunun ciddi bir şeklidir.

Lejyoner Hastalığı belirtileri :

Titreme

Ateş

Öksürük

Yorgunluk

Baş Ağrısı

Kas ağrısı ve

İştah azalmasını içerir.

Göğüs taramaları ve Röntgen filmleri genellikle Pnömoni olarak görülebileceğinden, Lejyoner Hastalığını ayırt etmek zor olabilir. Kesin teşhis için ek testler gerekecektir.

Legionellosis’in hafif bir formu olan Pontiac Ateşi Pnömoni benzeri semptomları içermez. Belirtiler Kas ağrısı ve Ateş‘i içerir.

Pontiac Ateşi olan hastalar tipik olarak tıbbi tedaviye gerek kalmaksızın 2-5 gün içinde iyileşirler.

Lejyonelloz Nasıl Bulaşır ?

Lejyoner Hastalığı, Legionella Pneumophila Bakterisi ile kirlenmiş bir su kaynağından sis tabakasının solunması ile bulaşır.

Legionella Pneumophila’nın çoğalması için suda Yosun, Pas veya Çamur gibi organik maddeler bulunmalıdır. Su sıcaklığı 20 C-45 C arasında olmalıdır.

Lejyoner Hastalığı, hastadan hastaya geçememesi nedeniyle bulaşıcı değildir.

Lejyonella Bulaşı Önlenebilir mi ?

Klima ve Lejyoner Hastalığı kontaminasyonunun birincil nedeni kötü bakımlardır.

Bu hastalıktan korunmanın en etkili araçlarından biri Hava Soğutmalı Soğutucu kullanan bir sistem kurmaktır. Böylece su olmadığından Lejyonella da bulaşamaz.

Klima bakımı ve temizliğinin zamanında yapılmasına özen gösterin.

Klima altında da mümkünse saatler boyunca kalmayın.