Kontaminasyon, Tekrarı Uygundur Ne Demek ?

Özellikle İdrar Kültürlerinde olmak üzere, Bronş ve Balgam gibi bazı diğer kültür örneklerinde tahlil raporunda “Kontaminasyon, Tekrarı Uygundur” yazabilir.

Peki Bu Ne Demek ?

Bu sorunun cevabını vermeden önce kısaca İdrar Kültürü Nedir ? sorusunun yanıtını bilmek gerekir.

İdrar Kültürü Nedir ?

İdrar Kültürü, idrarda mikroorganizma (bakteri, mantar) varlığını araştırmak için yapılan bir işlemdir.

Genellikle, idrarda yanma ve kötü koku, Kasık veya Böbreklerde ağrı, ateşi olan hastalarda idrar kültürü de istenir.

Böylece bu şikayetlere “İdrar Yolu Enfeksiyonu mu yol açıyor, açıyorsa hangi bakteri var ve varsa da hangi antibiyotik verilecek ?” sorularına yanıt bulunmuş olur.

İdrar normalde steril‘dir yani hiç mikrop içermez. Bazen idrarda bakteri görülebilir. Bakterilerin tip ve miktarına bağlı olarak ya Enfeksiyon gelişir ya da şikayet olmadan geçer.

 

 

İdrar Kültürü Nasıl Alınır ?

İdrar Kültürü alınması bazı kurallara uymayı gerektirir.

Pratikte en çok kullanılan yöntem “orta akım idrarı”dır. İdrar yapılan bölge sabunlu suyla temizlendikten sonra, ilk idrar boşa akıtılır, devamındaki idrar, idrar kültür kabına steril bir şekilde alınarak örnek verilir.

İdrar kabı steril olduğu için kabın içine elle dokunmak dışarıdan bakteri bulaşı ile sonucun “yanlış” veya “kontaminasyon, tekrarı uygundur” şeklinde çıkmasına neden olabilir.

 

 

Raporda “Kontaminasyon, Tekrarı Uygundur !” diyorsa;

Örnek verilirken (genellikle İdrar, nadiren Balgam ve Bronş kültüründe) örneğe “dışarıdan başka mikroplar bulaşmış, hastalığın kesin etkeni tam olarak değerlendirilemez, bu yüzden kesin sonuç verilemiyor, tam değerlendirme için yeni ve usulune uygun alınmış örnek gerekli” demektir.

Bu durum;

İdrar Kültürlerinde genellikle, “idrar kabına el sürmek”, “orta akım idrarı yerine ilk idrarı kaba koymak”, bebek ve küçük çocuklarda “idrara gaita (dışkı) bulaşı”ndan kaynaklanır.

Balgam ve Bronş Kültüründe ise genellikle “tükürük bulaşı”ndan dolayı oluşur.

Bunların dışında numuneler usulune uygun alınsa bile ağzı kapalı ve steril kapları yerine ağzı açık uzun süre dış ortamda bırakılması da dıştan mikrop bulaşı ve kontaminasyona neden olabilir.

Bu nedenle bu tür tekrar numune verme sorunlarıyla karşılaşmamak için üstte saydıklarımıza dikkat etmek önemlidir.