Koronavirüs ile Grip Arasında Ne Fark Var ?

Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgını son haftalarda manşetlere girdi, ancak Dünya çapında viral salgınlar yapan meşhur bir virüs daha var: Grip.

Peki bu virüsler nasıl karşılaştırılır ve hangisi gerçekten daha endişe verici ?

Koronavirüs Grip’in tahtına mı oturdu bakalım;

Şimdiye kadar, yeni Koronavirüs Dünya çapında 89.000’den fazla kişide hastalığa ve 3.000 ölüme yol açtı. Ancak bu oranlar her ne kadar üzücü ve ürkütücü olsa da Grip olarak da adlandırılan İnfluenza virüsüne göre neredeyse hiçbir şey.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, yalnızca ABD’de Grip bu sezon tahmini 32 milyon hastalığa, 310.000 hastaneye yatırma ve 18.000 ölüme neden oldu.

Ayrıca, bilim adamları onlarca yıldır mevsimsel Grip üzerine çalıştılar. Bu yüzden, tehlikeye rağmen, Grip virüsleri ve her mevsim ne beklenmesi gerektiği hakkında çok şey biliyoruz.

Buna karşılık, yeni Koronavirüs yani kısaca COVID-19 olarak adlandırılan virüsün neden olduğu hastalık hakkında çok az şey biliniyor, çünkü çok yeni. 

Mart ve Nisan aylarına geldiğimizde Grip vakalarının azalacağı artık biliniyor. Ölüm ve hastaneye yatış oranları oldukça doğru bir şekilde tahmin edilebiliyor. COVID-19 ile ilgili sorun ise çok fazla bilinmeyen olması.

Bilim adamları COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edinmek için yarışıyorlar. Şimdiye kadar bildiklerimize dayanarak, Griple karşılaştırıldığında durum ne ?

Belirtiler ve Şiddet

Hem mevsimsel Grip (influenza A ve B) hem de COVID-19, solunum yolu hastalıklarına neden olan bulaşıcı virüsler.

Tipik Grip semptomları ;

Ateş

Öksürük

Boğaz ağrısı

Kas ağrıları

Baş ağrısı

Burun akıntısı

Tıkalı burun

Yorgunluk ve

bazen Kusma ve İshal şeklindedir.

Grip belirtileri sıklıkla aniden ortaya çıkar. Grip olan çoğu insan 2 haftadan daha kısa sürede iyileşir.

Ancak Grip bazı insanlarda Zatürre de dahil olmak üzere komplikasyonlara neden olur. CDC’den elde edilen verilere göre, şimdiye kadar bu Grip mevsiminde, Amerika’daki insanların yaklaşık % 1’inde hastaneye yatırılacak kadar şiddetli semptomlar gelişti.

COVID-19 ile doktorlar hala hastalık belirtileri ve şiddetinin tam resmini anlamaya çalışıyorlar. CDC’ye göre, hastalarda bildirilen semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişiyor ve ateş, öksürük ve nefes darlığını içeriyor.

Genel olarak, COVID-19’da hastaneye yatırılan hastaların yaklaşık ;

% 83 – 98’inde ateş

% 76 – 82’sinde kuru öksürük ve

% 11 -44’ünde yorgunluk veya kas ağrıları gelişmiştir.

Baş ağrısı

Boğaz ağrısı

Karın ağrısı ve

İshal gibi diğer semptomlar daha az yaygındır.

Çin’de 44.672 onaylanmış vakanın analizinde ise  % 81 vakanın hafif, % 13.8 vakanın şiddetli ve % 4.7 vakanın kritik olduğu saptandı. Kritik vakalar solunum yetmezliği, septik şok veya çoklu organ disfonksiyonu sergileyen vakalardı.

Ölüm Oranı

Gripten ölüm oranı tipik olarak % 0.1 civarındadır.

COVID-19’un ölüm oranının ise Grip’ten daha yüksek olduğu (% 1.4 – 2.3) görülmektedir.

Yine de, COVID-19’un ölüm oranı, diğer faktörlerin yanı sıra lokasyona ve bireyin yaşına göre değişmektedir. Örneğin, salgının merkez üssü Hubei Eyaletinde ölüm oranı % 2.9 iken Çin’in diğer illerinde bu oran sadece % 0.4 idi.

Buna ek olarak, yaşlı yetişkinlerde ölüm oranı en fazladır. Ölüm oranı ;

80 yaş ve üstü için % 14.8

50 ila 59 yaş için % 1.3

40 ila 49 yaş grubu için % 0.4 ve

10 ila 39 yaşları arasındaki insanlar için sadece % 0.2’dir.

9 yaşın altındaki çocuklarda ölüm bildirilmemiştir.

Virüs Bulaşması

Virüs bulaşmış tek bir kişiden virüsü yakalayan ortalama insan sayısına R0 değeri denir ve bu değer Grip’te yaklaşık 1.3‘tür. 

Araştırmacılar hala COVID-19 için R0’ı belirlemek için çalışıyorlar. Ön çalışmalar yeni Koronavirüs için bir R0 değerinin 2 ile 3 arasında olduğunu tahmin etmiştir. Bu, enfekte olmuş her bir kişinin virüsü ortalama 2 ila 3 kişiye yaydığı anlamına gelir.

Enfeksiyon Riski

Her mevsim Gribe yakalanan nüfus oranı yaklaşık % 8 civarındadır.

2 Mart itibariyle ABD’de 91 COVID-19 vakası var yani nüfusun enfeksiyon riski daha düşük gibi ama sağlıklı oran vermek için daha erken.

Pandemiler

Her yıl salgınlara neden olan mevsimsel Gribin, pandemik Grip veya genel olarak dolaşan suşlardan çok farklı olan yeni bir Grip virüsünün küresel salgını ile karıştırılmaması gerekir.

2009 yılında Dünya çapında 575.000 insanı öldürdüğü tahmin edilen Domuz Gribi salgını pandemik Grip örneğidir. Şu anda pandemik Grip salgını yaşanmıyor.

COVID-19 salgını ise henüz bir salgın olarak ilan edilmedi. Ancak 30 Ocak’ta DSÖ, COVID-19’u “uluslararası endişe gerektiren halk sağlığı acil durumu” ilan etti. 

24 Şubat’ta DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün “kesinlikle” pandemi potansiyeli olduğunu ve ülkelerin, toplulukların ve bireylerin COVID-19’a hazırlanmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Önleme

Korunmak için bir aşısı bulunan mevsimsel Gripten farklı olarak, COVID-19 için henüz bir aşı yok. Ancak ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’ndeki araştırmacılar, önümüzdeki birkaç ay içinde COVID-19 için potansiyel bir aşının faz 1 klinik çalışmasını başlatmayı planlıyor.

Genel olarak CDC, hem Koronavirüs hem de Grip virüslerini içeren solunum virüslerinin yayılmasını önlemek için aşağıdakileri öneriyor:

Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sık sık sabun ve suyla yıkayın.

Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.

Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.

Hasta olduğunuzda evde kalın.

Sık dokunduğunuz nesneleri ve yüzeyleri temizleyip dezenfekte edin.

Ülkemizde henüz resmi olarak açıklanmış COVID-19 vakası yok ama kapımıza dayandı. Şu an için saydığımız önlemler dışında yapacak birşey yok. Paniğe de gerek yok.

Sağlıcakla kalın…

 

Bir cevap yazın