Krom Testi ve Zehirlenmesi

Krom testi genellikle krom zehirlenmesi vakalarında ve rutin işyeri taramalarında istenir.

Krom normal glukoz metabolizması ve kolesterol sentezinde gereklidir.

Endüstriyel maruziyette ve renal yetmezlikte seviyesi artar. İnsülin rezistansı (hiperinsülinizm),bozulmuş glukoz toleransında, hiperkolesterolemide ve  koroner arter hastalarında azalır.

İnsanlar krom’a, soluma yoluyla, gıdalarla, içeceklerle ve krom bileşikleri ile deri teması ile
maruz kalmaktadırlar. Krom miktarı hava ve suda genellikle düşüktür. İçme suyunda, krom miktarı genellikle düşüktür fakat kontamine kuyu suları tehlikeli olan krom hekzavalent kromu içerebilirler. Krom özellikle çelik ve tekstil endüstrisinde çalışan insanların sağlığı için bir tehlikedir.

Çoğu insan için krom içeren gıdayı yemek kromu yüksek miktarda alma yoludur, ayrıca krom birçok sebzede, meyvede, ette, mayada ve tahılda doğal olarak bulunmaktadır. Gıda hazırlama ve depolamanın çeşitli yolları gıdanın krom içeriklerini değiştirebilir. Eğer gıda çelik tank veya kutularda depolanıyorsa, krom konsantrasyonu artabilir.

Krom insanlar için elzem bir besin öğesidir ve eksikliğinde kalp sorunları, metabolizma aksaklıkları ve diyabete sebep olabilir. Fakat çok fazla krom alımı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Örneğin deri döküntüleri.
Ayrıca sigara içen kişilerde de kroma maruz kalma ihtimali daha da artmaktadır. Eğer krom solunursa, burun tahrişlerine ve burun kanamalarına neden olabilir.

Kromun neden olduğu diğer sağlık problemleri:

– Deri dökülmeleri
– Mide sorunları ve ülser
– Solunum problemleri
– Zayıflamış bağışıklık sistemi
– Böbrek ve karaciğer hasarları
– Genetik materyalde değişiklik
– Akciğer kanseri
– Ölüm

 

Referans Aralıkları :

Tam kan: 0.7–28.0 µg/L /13.4–538 nmol/L
24 saatlik idrar :0.1–2.0 µg/gün /1.9–38.4 nmol/gün

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: