Kromogranin A Testi Nedir, Neden İstenir ?

Kromogranin A testi karsinoid tümörlerin teşhisi ve tedaviye alınan cevabın izlenmesinde birinci kademe testlerden biri olarak kullanılır.

Feokromasitoma, medüller tiroit kanseri, islet cell tümörleri, gastrointestinal APUD tümörleri ve hipofiz adenomlarında ise ilgili hormonla birlikte, sekretuvar aktivitenin izlenmesi amacıyla kullanılabilir.

Karsinoid tümörler:

Bütün vücuda dağılmış olan nöroendokrin hücrelerden kaynaklanan, solid yapılı ve malign özellik taşıyan nöroendokrin tümörlerin en önemli alt gruplarından birini oluşturur.

Karsinoid tümörlerin yaklaşık % 64 kadarı sindirim sisteminden, % 28 kadarı bronkopulmoner sistemden, % 8 kadarı diğer sistemlerden kaynaklanır.

Karsinoid kalp hastalığı, karsinoid sendromun en önemli komplikasyonlarından biridir. Kalbin yüksek konsantrasyonda serotonine ve diğer vazoaktif maddelere maruz kalmasından kaynaklanan bu komplikasyon, karsinoid sendroma bağlı yaşam kayıplarının yaklaşık üçte birinden sorumludur.

Nöroendokrin dokularda çok yaygın bir şekilde bulunması sebebiyle, bu dokulardan kaynaklanan tümöral oluşumların belirlenmesinde ve tedaviye alınan cevabın izlenmesinde yararlı bir parametre olarak kullanılır.

Feokromasitoma, medüller tiroit kanseri, islet cell tümörleri, gastrointestinal APUD tümörleri ve hipofiz adenomlarında ise ilgili hormonla birlikte, sekretuvar aktivitenin izlenmesi amacıyla kullanılabilir.

Endokrin veya nöroendokrin dokular olmamalarına rağmen, kısmi nöroendokrin diferansiasyonu gösteren küçük hücreli akciğer kanserleri ve prostat kanserlerinde de kromogranin A konsantrasyonlarında artış görülebilir.

Değerlendirme:

Feokromasitoma, medüller tiroid kanseri, islet cell tümörleri, gastrointestinal APUD tümörleri, hipofiz adenomları, küçük hücreli akciğer kanseri ve prostat kanseri serum kromogranin konsantrasyonunu yükseltir.

Kromogranin konsantrasyonu, hastanın şikayetlerinin derecesi ile olmasa da tümör kitlesi ile korelasyon gösterir. Teşhis sırasında yüksek olan kromogranin konsantrasyonunun tedavi ile düşmeye başlaması, iyi cevap alındığını düşündürür.

Normal sınırlara inmiş olan kromogranin konsantrasyonunun takip sırasında yükselmeye başlaması nüks olasılığını düşündürür.

Numune:

Serum.

Referans değer:

< 100 ng/mL.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: