Lahana’nın Faydaları Neler, Lahana ile Zayıflama Mümkün mü ?

Kırmızı Lahana‘da iki önemli madde vardır ; Kırmızı renk, Flavonoidler denilen Bitki bazlı kimyasallardan gelirken, keskin lezzet Kükürt bazlı bileşiklerin bir sonucudur.

Bu önemli Fitokimyasallara ek olarak Lahana, Lif, bir dizi Vitamin ve Mineral ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Lahana’nın Faydaları Neler ?

Lahana, Lif, bir dizi Vitamin ve Mineral ile sağlığınıza katkıda bulunur.

Bir bardak kıyılmış kırmızı Lahana 28 kalori, 1 gram yağ ve 1 gram protein içerir.

2 gram diyet lifi elde edersiniz ki bu, erkekler için önerilen günlük alımın % 5’i ve kadınlar için % 8’dir.

Kırmızı Lahananın lifi Kabızlığı engeller, Divertiküler hastalık gelişme riskini azaltır ve İrritabl Bağırsak Sendromu gibi bazı gastrointestinal rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

En iyi bilinen C vitamini kaynakları Portakaldır ama 1 bardak doğranmış kırmızı Lahana’nın bu önemli vitaminin günlük ihtiyacının % 56’sını karşıladığını biliyor muydunuz.

Bir antioksidan olarak, C vitamini iltihaplanma ile mücadele eder ve hücreleri Kalp rahatsızlığı gibi kronik sağlık koşullarına götüren hasarlardan korur.

Vücudunuzdaki Kas, Cilt, Kemik ve diğer dokulara yapısal kuvvet ve destek veren Bağ dokusu için Kollajen yapmak için C vitamini gerekir. Kollajen, yaraların iyileştirilmesi için de gereklidir.

C vitamini, istilacı Bakteri ve enfeksiyonlarla savaşan Lökosit‘lerin üretimini uyararak Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Her ne kadar A vitamininin farklı biçimleri sağlıklı gözler ve görme yeteneğine katkıda bulunsa da, farklı rollere sahipler.

Bir Bardak kırmızı Lahana, günlük A vitamini ihtiyacının % 33′ünü sağlar.

Beta-Karoten, ışığı algılayan ve sinir impulslarına dönüştüren gözlerdeki hücreler tarafından kullanılan Retinol adı verilen A vitamini formuna dönüştürülür.

Retinayı koruyan antioksidanlar olarak işlev görür ve yaşla ilişkili Maküla Dejenerasyonu’nu önlemeye yardımcı olabilir.

1 bardak doğranmış kırmızı Lahana ayrıca önerilen günlük vitamin K ihtiyacının % 28’ini karşılar.

Vitamin K sağlıklı kan pıhtılaşması için gerekli olan 7 adet proteinin yapımı için gereklidir. Yine vitamin-K bağımlı bazı proteinler ile Kemik mineralizasyonunu düzenler.

Bazı çalışmalarda K vitamininin uzun süreli eksikliğinin Osteoporoz, Ateroskleroz ve Kanser geliştirme riskini artırdığı gösterilmiştir. Dolayısıyla Lahana bu hastalıklardan korunmada faydalıdır.

Kırmızı Lahana, Brokoli, Şalgam ve Brüksel Lahanası acı lezzetinden sorumlu olan Glukosinolat adı verilen Kükürt içeren bileşikler içerir. Glukosinolat’lar, inflamasyonu azaltan ve Bakterilerle savaşan İzotiosiyanat‘lara dönüşür.

Kırmızı pigment, antioksidan olarak işlev gören bir Flavonoid, Siyanidin’den gelir.

Hem Siyanidin hem de İzotiyosiyanat’lar Kanserojen hücrelerin büyümesini durdurarak, Kanserojenleri aktive eden enzimleri inhibe ederek ve hücrelerde Kanserojenlerin neden olduğu zararları onarmaya yardım ederek bazı Kanser türlerini önler.

Dolayısıyla eğer “Hipertansiyon” hastası değilseniz veya ağır “Ülser“, “Gastrit” gibi rahatsızlıklarınız yoksa Turşuyu diyetinizde eksik etmeyin.

Lahana ile Zayıflama Mümkün mü ?

Hiçbir gıda ile tek başına zayıflanmaz ve bu sağlıklı da değildir. Lahana kalori, protein, yağ açısından fakirdir ve sadece bol Lahana tüketimi ile kalori alımı kısıtlandığından bir miktar kilo verirsiniz.

1 haftadan uzun süre Lahana diyeti yaparsanız ve beraberinde sağlıklı beslenmezseniz, protein, yağ ve element eksikliğinden dolayı kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

Bununla beraber bol Lif içerir ve bu sayede bol bol toksin atarsınız, Bağırsaklarınız çalışır, sindiriminiz iyileşir. Bu da kilo vermenize yardım eder.

Özetle kilo vermek için değil ama kilo vermenize yardımcı olması için Lahana tüketebilirsiniz. Bunun yanında sağlıklı beslenmeli ve yeterli egzersiz de yapmalısınız.

Özellikle şişmanlıkta görülen İnsülin Direnci nedeniyle sık sık acıkırsınız. İşte bu durumlarda özellikle çiğ Lahana ile hem açlığınızı bastırırsınız hem de sağlıklı beslenirsiniz.

Lahana Turşusu Hipertansiyon hastası değilseniz ve Ülser’iniz yoksa çok faydalı bir gıdadır. Bu yazıda ideal bir Kırmızı Lahana Turşu tarifi ile Lahana’nın faydalarını bulacaksınız.

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle gerekli malzemeleri sayalım :

Bunlardan en önemlisi Cam Kavanoz.

Kesinlikle Plastik veya Topraktan yapılma (Porselen gibi) Bidonlar kullanmayın.

Cam Kavanoz en sağlıklısı, mümkünse 5 veya 10 litrelik olsun.

Turşu yaparken tavsiyemiz hiçbir zaman fazla bekletmeyin yani aylarca bekletip tüketmenin bir faydası yok tam aksine çok fazla Tuz emeceğinden daha da zararlı olur.

Yaptıktan 2 hafta sonra tüketmeye başlayın.

Miktarını kendiniz ayarlarsınız, biz 1 litreye göre ölçüleri veriyoruz :

1 Litre Pet suya ; (çeşme suyu kullanmayın)

1 Su Bardağı Üzüm Sirkesi

1 Yemek kaşığı Toz Şeker

3 Yemek kaşığı Salamura Tuz

1 Diş Sarımsak ve

Yarım Limon (kabuğuyla beraber) koyup karıştırın.

Bunun üzerine yine 1 litre hacim kaplayacak kadar Turşuluk malzemenizi (Kırmızı veya Beyaz Lahana) koyun.

Mesela 10 litrelik Bidona Turşu kuracaksanız üstteki ölçüleri 10 ile çarpacaksınız.