Laktat Dehidrogenaz (LDH) Testi Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Laktat Dehidrogenaz (LDH)- BOS ölçümü başlıca olarak eksüda ve transüda ayrımı sırasında kullanılır.

Değerlendirme:

İntraserebral yerleşimli tümörler, lösemi veya lenfosarkoma, menenjit, subaraknoid kanama ve serebrovasküler olaylarda BOS’ta LDH aktivitesi yüksek bulunur.

Eksüda ve transüda ayrımında LDH aktivitesi ölçümünün yararı vardır.

Transüdalarda LDH aktivitesi serum aktivitesinin % 60’ından daha azdır. Bu oranın % 60’dan fazla olması eksüda olasılığını destekleyen bir bulgu olarak kabul edilir.

Numune:

BOS, mayi (jelsiz, steril tüp).

Laktat Dehidrogenaz (LDH)- Serum ölçümü  başta kalp, karaciğer, kas, akciğer olmak üzere bu enzimi yüksek konsantrasyonda içeren dokuların çeşitli hastalıkları ve bazı kan hastalıklarının araştırılması sırasında kullanılır.

Laktat dehidrogenaz, laktat ve pirüvatın birbirine dönüşümünü katalizleyen bir enzimdir. Glikolitik yolun bu önemli enzimi, vücudun bütün hücrelerinin sitoplazmasında bulunur.

Kalp, karaciğer, kas, akciğer ve kan hücrelerinde en yüksek konsantrasyonda bulunduğundan, klinik uygulamada özellikle bu organların hastalıkları ile ilişkili araştırmalar sırasında kullanılır.

Total aktivite yüksekliği, bu doku veya organlardan birinde hastalık bulunma olasılığını düşündürür. Ancak yüksekliğe sebep olan kaynağın belirlenmesi amacıyla, diğer bazı enzim aktivitelerinin ölçümü ve izoenzim dağılımının belirlenmesi de dahil olmak üzere ilave incelemelere ihtiyaç duyulabilir.

Değerlendirme:

LDH ile birlikte AST, ALT ve CK aktivitelerinin bilinmesi ve bu enzim aktivitelerinin birbirlerine göre durumlarının dikkate alınması, kaynağın belirlenmesine yardımcı olabilir.

LDH aktivitesindeki belirgin derecedeki artışa diğer enzim aktivitelerindeki artışın eşlik etmemesi, eritrosit, lökosit gibi hücrelerde ya da böbrek, akciğer veya lenf bezi gibi dokularda zedelenme olasılığını veya bu yapılarla ilişkili tümöral olay bulunma olasılığını akla getirir.

CK ve LDH aktivitesinin beraberce artışı ve bunlara ek olarak AST aktivitesinin ALT aktivitesinden daha yüksek olması, kalp veya iskelet kasında zedelenme meydana gelmiş olma olasılığını destekler.

Toksik veya iskemik hasarlar dışında, karaciğer hastalıklarında fazla yükselmez. Bu türden karaciğer hastalıklarında da AST ve ALT aktivitelerindeki artışlar çok daha belirgin seviyede olur.

Safra kanalının taş nedeniyle tıkanması sonucunda meydana gelen biliyer pankreatitlerde genellikle LDH:AST oranında yükselme görülür ve bu bulgu pankreas dokusundaki nekrozun bir göstergesi olarak kabul edilir.

Şok ve metastatik kanser vakalarında LDH ile birlikte diğer enzim aktivitelerinde de, kaynak hakkında belirli bir ipucu vermeyen nonspesifik yükselmeler meydana gelir.

LDH aktivitesinde en belirgin yüksekliklere, megaloblastik anemilerde, tedavi edilmemiş pernisiyöz anemilerde, Hodgkin hastalığında, batın içi organların ve akciğerlerin kanserlerinde, ağır şok ve hipoksi durumlarında rastlanır.

Miyokard enfarktüsü, pulmoner enfarktüs, pulmoner embolizm, lösemiler, hemolitik anemiler, enfeksiyoz mononükleoz, progressif müsküler distrofi LD aktivitesini hafif-orta derecede yükseltebilir.

LD aktivitesini yine hafif-orta derecede artıran karaciğer hastalıklarında AST ve ALT aktivitesi artışları çok daha belirgin olur.

Böbrek hastalıklarının yalnızca 1/3’ünde ve özellikle de tübüler nekroz ve piyelonefrit vakalarında yine hafif-orta derecede LD aktivitesi artışı olabilir.

Geçmişte miyokard enfarktüsü teşhis ve takibinde kullanılmış bir parametre olmakla birlikte, günümüzde bu amaçla kullanılmamaktadır.

Numune:

Serum.

Eritrosit içi LD aktivitesi, serum aktivitesine göre çok yüksek olduğundan, hafif derecedeki hemoliz bile sonucu etkiler.

Bu sebeple hemolizli örneklerden LD aktivitesi ölçümü yapılmamalıdır.

Referans aralığı:

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: