Laktat Testi Nedir, Nerede ve Neden Yapılır ? & BOS Laktat Düzeyi

BOS’ta laktik asit (laktat) ölçümü özellikle hipoksiye yol açan merkezi sinir sistemi ile ilişkili hastalıkların teşhisi ve ayırıcı tanısı amacıyla kullanılır.

Normal koşullarda beyin omurilik sıvısındaki laktat konsantrasyonu ile plazma konsantrasyonu arasında yakınlık bulunmakla birlikte, beyin omurilik sıvısındaki laktat konsantrasyonu merkezi sinir sitemindeki anaerobik metabolizma hızına bağlıdır.

Bu nedenle merkezi sinir sisteminde hipoksiye sebep olan bütün durumlar, plazma konsantrasyonundan bağımsız olarak beyin omurilik sıvısındaki laktat konsantrasyonunu etkiler.

Değerlendirme:

Genel olarak merkezi sinir sisteminde hipoksiye yol açan bütün durumlar, beyin omurilik sıvısındaki laktat konsantrasyonunun yükselmesine sebep olur.

Serebral kan akımı veya oksijenizasyonun azalması, intrakraniyal basıncın artması, hidrosefali, travma, serebral ödem, intrakraniyal hemoraji, ateroskleroza bağlı serebral iskemi, serebral infarkt, hipotansiyon, arteryal pO2 düşmesi, beyin abseleri, multiple skleroz, primer veya metastatik merkezi sinir sistemi tümörleri, idiyopatik havale nöbetleri, bakteriyel ve tüberküloz menenjitler BOS laktik asit konsantrasyonunda artmaya sebep olan başlıca durumlardır.

Klinik uygulamada en çok bakteriyel, tüberküloz ve mantar enfeksiyonlarının sebep olduğu menenjitlerle viral menenjitlerin ayırıcı tanısında kullanılır.

Diğer enfeksiyon etkenlerine bağlı menenjitlerle mukayese edildiğinde, viral enfeksiyona bağlı menenjitlerde BOS laktat konsantrasyonu daha düşük bulunur.

Karar verdirme sınırı olarak 30-36 mg/dL’nin seçilmesi durumunda bu iki grup menenjit arasında % 80-90 civarında sensitivite ve spesifite ile ayrım yapmak mümkün olabilmektedir.

Numune :

Beyin omurilik sıvısı.

Florid/oksalatlı, gri kapaklı tüp içine alınmalıdır.

Referans aralığı:

10.80 – 18.90 mg/dL.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: