Land Rover ve Range Rover Arasındaki Fark Nedir ?

60 yıl önce kurulan Land Rover, günümüzde yüz binlerce araç satan küresel bir markaya dönüştü. Macera, cesaret, mühendislik ve hepsinden önemlisi binlerce sadık Land Rover sahipleri ile dolu bir yolculuk.

Land Rover’ın tarihini ve Range Rover ile arasındaki farkı birlikte inceliyoruz.

1947 – Bir Efsanenin Doğuşu

Bildiğiniz ve sevdiğiniz Land Rover markası, 1947’de Galli bir sahilde, kumda yapılan bir taslakta doğdu. Anglesey’deki çiftliğinde bir Jeep kullanırken, Rover’ın Teknik Direktörü Maurice Wilks ve kardeşi Spencer Wilks  piyasada bir boşluk gördü ve Land Rover’ın geliştirilmesine bir Jeep şasi ve bir Rover araba motoru kullanılarak başlandı.

Hafif alaşımdan yapılmış basit gövde panelleri ve kesimden üretilen bir şasinin kullanılması, rasyonlu çeliğin kullanılmasını ve karmaşık ve pahalı pres takımlarına olan ihtiyacı önledi.

1948 – Amsterdam Otomobil Fuarı’nda Başarı

Bir yıl sonra ilk Land Rover, Amsterdam Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve oldukça beğenildi. Rover, bu ürünü yıl sonunda yaklaşık 70 ülkeye ihraç ediyor.

1949 – ABD’ye ihraç edilen ilk Land Rover’lar

1950 – Land Rover’ın Dinamik Dört Teker Sistemi Güncellendi

Orijinal Land Rover tasarımında değişiklikler yapılır – ızgaradaki açıklıklardan parlayan daha büyük ve daha güçlü farlar takılır. Dört tekerlekten çekiş sistemi dinamik olarak değiştirildi. Düşük menzil seçiminde, dört tekerlekten çekiş otomatik olarak devreye girer hale getirildi.

1951 – Land Rover Motorunun Boyutu Artar

1.6 litrelik Rover motorun yerini daha büyük bir 2.0 litrelik motor alır.

1953 – Land Rover’ın Yük Alanında Artış

Yük alanını arttırmak için Land Rover’ın dingil mesafesi 86 inç’e uzatıldı. Pick up versiyonu ve Station Wagon oluşturulur ve diğer versiyonlar kadar popüler olur.

1955 – Land Rover için Yeni Bir Güç Ünitesi

Rover sedan otomobilleri için üretimde kullanılan yeni bir motor güç ünitesi Land Rover’a da eklendi.

1956 -Daha Fazla Alan için Daha Uzun Dingil Mesafesi

Land Rover daha da büyüyor: 10 koltuklu 107 inç dingil mesafeli Station Wagon tanıtıldı. Dingil mesafesi, geliştirilmekte olan yeni bir dizel motora yer açmak için 88 ve 109 inç’e genişletildi.

1957 – Land Rover Diesel: Yeni Bir Motor Ailesi

Yepyeni bir motor ailesinin başlangıcı – 2.0 litrelik üstten valflere sahip dizel motor piyasaya sürüldü.

1958 – Land Rover Series II

Land Rover Series II, aynı etkinlikte ilk Land Rover’ın piyasaya sürülmesinden on yıl sonra Amsterdam Otomobil Fuarı’nda piyasaya sürüldü. Land Rover Series II, gövdeyi gizlemek için namlulu kenarlara ve eşiklere sahip daha geniş bir gövdeye sahipti. Ayrıca yeni 2.25 litrelik benzinli motorla piyasaya sürüldü ve çok olumlu karşılandı.

1959 – 250 000. Land Rover üretildi

1961 – Land Rover Series IIA: Daha Yüksek Güç Çıkışı

Land Rover serisi IIA Serisi olarak daha fazla güç çıkışı sağlamak için dizel motorun kapasitesi artırıldı. 12 kişilik Station Wagon tanıtıldı.

1965 – Land Rover V8 Motorun haklarını satın aldı

General Motors ile görüşmeler tamamlandı ve Land Rover, tamamen alaşım hafif 3,5 litrelik V8 benzinli motorun haklarını aldı.

1966 – Üretim 500.000’e Ulaştı

1967 – Rover Company Leyland ile Birleşti

Rover Company, rakip otomobil üreticisi Triumph’u satın alan kamyon üreticisi Leyland ile birleşti. 109 inç dingil mesafesi modellerinde isteğe bağlı olarak altı silindirli 2,6 litrelik bir motor sunuldu.

1968 – İki Büyük İngiliz Araç Grubu Birleşti

Rover ve Triumph dahil Leyland, British Motor Corporation’a (BMC) katıldı. Birleşme Austin, Morris ve Jaguar’ı birleştirerek İngiliz araç üretimini tek bir şirkette birleştirdi: İngiliz Leyland.

1969 – Aydınlatma Yönetmeliğinde Değişiklik

Yeni aydınlatma yönetmeliklerine uymak için farlar ön çamurluklara taşındı.

1970 – Range Rover’ın Doğuşu

Haziran 1970’te, Land Rover gelecekte markanın çekirdeği olacak yeni bir model serisi olan Range Rover’ı piyasaya sürdü. Aracın süspansiyonu uzun seyahatler için uygun olan  helezon yaylardı, iyi yol tutuşu ve off-road çevikliği sağlandı.

Bu büyük araç yaklaşık 160 km/s maksimum hız yapan yeni alaşımlı 3,5 litrelik benzinli motora sahipti. Range Rover, V8 motorunun güç ve tork çıkışı ile başa çıkmak için sürekli dört tekerlekten çekiş özelliğine sahiptir.

İki kapılı gövdede Land Rover’ın çelik çerçeve üzerinde alüminyum panelleri bulunur ve katlanır ön koltuklarla entegre emniyet kemerleri de dahil olmak üzere Rover’ın en son güvenlik teknolojisini içerir.

1971 – 750 000. Land Rover Üretildi ve Range Rover RAC Dewar Ödülünü Aldı

Land Rover Series III piyasaya sürüldü.

III Serisi, tamamen senkronize bir şanzımana ve uzun dingil açıklığına sahip daha güçlü frenlere sahipti. 

1972 – Land Rover 1 Tonluk İleri Kontrol Üretildi

Land Rover 1 tonluk İleri Kontrollü Araç, İngiliz Ordusu için tasarlandı ve Range Rover’da kullanılan 3,5 litrelik V8 benzinli motorun militarize edilmiş bir versiyonu kullanıldı.

1975 – İngiliz Leyland Devlet Kontrolü Altında

Yıllarca süren endüstriyel kesintilerin ardından, İngiliz Leyland iflasını ve on binlerce iş kaybını önlemek için devlet kontrolü altına alındı.

1981 – 4 Kapı Range Rover Piyasaya Sürüldü

1984 – Land Rover Ninety Çıkış Yaptı

Land Rover Ninety, kurmalı pencerelere sahip yeni kapılar sundu. Başarılı bir sınırlı sürümün ardından, model yelpazesinin en üstünde ‘Range Rover Vogue’ tanıtıldı.

1986 – Dizel Motorlu Range Rover Rekorlar Kırdı

2.4 litrelik turbo şarjlı VM motoruyla Range Rover’ın dizel motorlu bir versiyonu piyasaya sürüldü. Range Rover tam 27 hız ve dayanıklılık rekoru kırdı. 

1987 – Range Rover ABD’de Piyasaya Sürüldü

Kuzey Amerika’da Range Rover’ın kurulması, aracın ABD pazarında piyasaya sürülmesini sağladı.

1988 – Land Rover’ın 40. Yıldönümü

Land Rover’ın 40. yıldönümü, dünya çapında 1.6 milyondan fazla aracın toplam satışıyla dikkat çekti. Rover Group British Aerospace’e (BAe) satıldı.

1989 – Range Rover 3.9 V8 Motor aldı

Frankfurt Otomobil Fuarı, 1970 yılında Range Rover’dan bu yana ilk yeni Land Rover aracının lansmanını gördü. Discovery, kendine özgü stili ve çarpıcı açık mavi renk iç mekan, stepneyi monte eden tek bir arka kapı ile belirgin basamaklı tavanlı dış görünüme sahipti.

Discovery’de kullanışlı bir güç artışı sağlayan V8 motoru 3.9 litreye büyütüldü.

1990 – Range Rover ve Defender’ın 20. Yıldönümü Tanıtıldı

Land Rover serisi 200 TDi motor ile sunuldu ve yeni Land Rover marka stratejisini desteklemek için modele ‘Defender’ adı verildi.

Discovery’nin dört kapılı versiyonu tanıtıldı. Kuzey Amerika, Range Rover için en büyük ihracat pazarı haline geldi. Dünyanın önde gelen arazi aracı üreticisi olarak kimliğinin altını çizen Land Rover, Solihull’da ‘Land Rover Experience’ı açar.

1994 – BMW tarafından satın alınan Rover Group

Yepyeni bir Range Rover piyasaya sürüldü. Yeni araç, uzun dingil mesafesi şasisine ve havalı süspansiyon sistemine sahipti ve off-roader ile spor salonu arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlamaktaydı.

Yeni Range Rover, sağlamlık için yeni bir şasi ve yarı monokok gövdeye sahipti ve V8 benzinli motoru ile BMW altı silindirli dizel alternatifi ile geliştirildi. Land Rover dahil olmak üzere Rover Group, Alman otomobil devi BMW tarafından satın alındı.

1997 – Freelander piyasaya çıkıyor

Frankfurt Otomobil Fuarı yeni bir Land Rover ürünü olan Freelander’ı görücüye çıkardı. Enine monte 4 silindirli benzinli veya dizel motorlarla çalışan Freelander’ın arazi yeteneği, yenilikçi Yokuş İniş Kontrolü (HDC) sistemi ile güçlendirildi.

2000 – Land Rover Ford Motor Company’ye Satıldı

Rover Group BMW tarafından satılır ve Land Rover Ford Motor Company tarafından satın alınır. Premier Automotive Group’ta Aston Martin, Volvo, Lincoln ve Jaguar’a katılır.

2.5 litrelik yeni V6 benzinli veya 2.0 litrelik common-rail dizel motorlardan gelen güçle revize edilmiş bir Freelander piyasaya çıktı.

2003 – Land Rover, BBC’nin ‘Top Gear’ İzleyicileri tarafından “Tüm Zamanların En Harika Otomobili ’seçildi

2004 – Discovery 3 ilk kez sahneye çıktı. 

2005 – Range Rover Sport

Range Rover Sport piyasaya sürüldü. Yol tutuşunu iyileştirmek için süspansiyondaki revizyonlarla Discovery 3’e benzer bir mimari kullanıldı. 290 kW güç üreten Jaguar türevi 4.2 litrelik V8 benzinli süper şarjlı motora sahiptir. 

2006 – Dizel Elektrikli Hibrid SUV Land Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı

Range Rover 2007 model yılı aracı yeni bir V8 dizel motor tanıttı. 

Freelander 2 piyasaya sürüldü. 

2008 – Tata Motors’a Satılan Land Rover

Land Rover ve kız kardeşi lüks markası Jaguar, Ford Motor Company tarafından Tata Motors’a 2.3 milyar dolara satıldı. 

Land Rover’ın tarihi böyle. Gelelim farka;

 

 

Land Rover ve Range Rover Arasındaki Fark Nedir ?

Land Rover ve Range Rover arasındaki fark oldukça basit; Land Rover bir marka ve Range Rover ise o markanın bir modeli.

Yani tüm Range Rover’lar aslında Land Rover’dır.

Range Rover, model adı olmasının yanı sıra Land Rover’da bir alt markadır. Range Rover modelleri daha lüks olacak şekilde tasarlanırken diğer Land Rover serisi araçlar daha maceracı olmayı hedefliyor.

1970 yılında Range Rover’ı tanıtan firma, bu yeni model ile lüks ve off-road yeteneğini daha önce hiç olmadığı gibi birleştirdi.

Range Rover şu anda piyasadaki en popüler lüks SUV’lardan birisi ama Amerika’da resmi olarak satılması 1987’de olabildi. 

Range Rover Modelleri

Range Rover – Orijinal Range Rover modeli. Lüks ve off-road kabiliyetinde son nokta.

Range Rover Sport – Daha iyi yol performansı için tasarlanmış Range Rover’ın daha sportif bir versiyonu.

Range Rover Velar – Range Rover’ın daha modern, şık ve kompakt bir versiyonu.

Range Rover Evoque – Günlük yaşamı üstlenmek için tasarlanmış Range Rover modeli.

Land Rover Modelleri

Land Rover Discovery – Şehir sokaklarından dağ geçitlerine kadar her şeyi fethedebilen 3. sıra oturma alanına sahip tam boyutlu bir SUV.

Land Rover Discovery Sport – Keşif ve macera için tasarlanmış Discovery’nin daha kompakt bir versiyonu.

Land Rover Freelander

1.8 
2.0 di 
2.0 TD4 
2.5 V6 
II 2.2 SD4 HSE 
II 2.2 TD4 
ll 2.0 Si4 
3.2 

Land Rover Freelander 2.0 TD4 

Land Rover Freelander serisinin en çok sevilen, tutulan ve en az sorun çıkaran modelidir. 2003 ile 2007 yılları arasında üretilmiştir.

1951 cm3 turbo dizel motor, 16 valftir ve 110 beygir güç üretir.

59 litrelik yakıt tankı ile 100 km’de şehir içi 9.1, şehir dışı 6.7 litre yakıt tüketir.

0-100 km’ye 14.4 saniyede ulaşan SUV, maksimum 164 km hıza ulaşabilir.

215/65 R16 Lastik ebatlarıdır.

Araç ağırlığı 1693 kg’dır. 812 kg yük taşıyabilir.

 

Bir cevap yazın