Leblebinin Kalorisi ve Faydaları, Leblebi ile Kilo Verme Mümkün mü ?

Leblebi tıpkı Ayçekirdeği gibi çok sevilen ve tüketilen bir kuruyemiş. Bu yazımızda Çorum ili ile özdeşleşen bu kuruyemişin faydalarına ve zayıflamaya olan etkisine bakalım.

Başlıca Akdeniz ve Ortadoğu’da yetiştirilen Nohut, aynı zamanda Garbanzo Fasulyesi olarak da bilinir, birçok sağlık faydası olan bir sebzedir.

Leblebi ile Nohut arasındaki Fark Nedir ?

Özellikle kırmızı Nohutların özel Fırınlarda kavrulması ve 3 kez tavlanması (ısıtma) işlemi ile kurutulması sonucu Leblebi elde edilir.

Nohut, Fasulye, Bezelye ve Mercimek gibi diğer baklagiller gibi, lif ve proteince zengindir ve birkaç önemli vitamin ve mineral içermektedir.

Leblebinin Faydaları Nelerdir ?

Diyabet’ten korur

Leblebi özellikle lif bakımından zengindir.

Yüksek lifli diyetleri tüketen Tip 1 Diyabet‘li kişilerin kan şekeri seviyelerinin daha düşük olduğu, Lipid ile İnsülin düzeylerinde iyileşmeler görüldüğü bilinmektedir.

Kemik Sağlığını korur

Leblebideki Demir, Fosfat, Kalsiyum, Magnezyum, Manganez, Çinko ve K vitamini, Kemik yapısını ve gücünü korur.

Fosfat ve Kalsiyumun her ikisi de Kemik yapısında önemli olmasına rağmen, iki maddenin dikkatli dengesi doğru Kemik mineralizasyonu için gereklidir, çok az miktarda Kalsiyum alımıyla çok fazla Fosfor tüketilmesi Kemik kaybına neden olabilir.

Kemik matrisinin oluşumu  Manganez gerektirir, Demir ve Çinko ise Kollajen’in üretiminde ve olgunlaşmasında önemli rol oynar.

Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, iyi Kemik sağlığı için önemlidir, çünkü Kalsiyum emilimi arttırır ve idrardaki Kalsiyum atılımını azaltabilir, böylece Kemiğin yapımı ve onarımı için yeterli Kalsiyum sağlanır.

Düşük K vitamini alımı, Kemik kırığı için daha yüksek bir risk ile ilişkilidir.

Hipertansiyon’dan korur

Düşük Sodyum alımı yüksek Tansiyon’dan korunmak için gereklidir, ancak artan Potasyum alımı vazodilatasyon etkileri nedeniyle de önemlidir.

Kalp Sağlığını korur

Yüksek lif, Potasyum, C vitamini ve B6 vitamini içeriği Kalp sağlığını destekler.

Leblebi önemli miktarda lif içerir, bu da kandaki Kolestrol miktarını düşürmeye yardımcı olur, böylece Kalp hastalığı riskini azaltır.

Kanser’den korur

Selenyum çoğu meyve ve sebzede bulunmasa da Leblebide bol bulunur.Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücudun kanser kaynaklı bazı bileşiklerinin detoksifikasyonuna yardımcı olur.

Ayrıca Selenyum inflamasyonu da önler ve tümör büyüme oranlarını düşürür.

Nohut ayrıca DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan Folat içerir ve DNA’daki mutasyonlardan kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Nohutta bulunan Saponinler ve Fitokimyasallar, kanser hücrelerinin çoğalmasını ve vücuda yayılmasını önler.

Leblebideki yüksek lif alımı Kolorektal kanser riskini düşürür.

C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücreleri serbest radikal hasarına karşı korur.

Kolesterol’ü düşürür

Leblebi LDL (kötü) Kolestrol‘ü düşürür.

İnflamasyondan korur.

Nohuttaki Kolin, uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza için gereklidir. Kolin aynı zamanda hücresel zarların yapısını korumaya, sinir uyarılarının iletilmesine, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik enflamasyonu azaltır.

Sindirimi kolaylaştırır

Yüksek lif içeriğinden dolayı Nohut, kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sistemi oluşmasına yardımcı olur.

İrritabl Bağırsak Sendromu’undan korur

Nohut, İrritabl Bağırsak Sendromu belirtilerini hafifletmese de, bol lif içeriği nedeniyle bir koruma sağlar.

Leblebi ile Kilo Verme Mümkün mü ?

Leblebinin en popüler faydası zayıflamaya yardım edebilmesidir.

Diyet lifleri, sindirim sisteminde “hacim arttırıcı ajanlar” olarak işlev görür. Bu bileşikler tokluğu (doygunluk hissi) arttırır ve iştah azaltır, böylece daha uzun dolgunluk hissi ile genel kalori alımını azaltır.

Dolayısıyla ara öğünlerde bol bol Leblebi tüketerek özellikle İnsülin direnci’nin başlarında kalori alımını kısıtlayabilirsiniz.

Leblebinin Besin Değeri ve Kalorisi

Bir Fincan pişmiş nohutta şunlar bulunur:

269 ​​Kalori
45 gr Karbonhidrat
15 gr Protein
13 gr diyet lifi
4 gr Yağ
0 gram Kolesterol.

Ayrıca nohutta K vitamini, Folat, Fosfor, Çinko, Bakır, Manganez, Kolin ve Selenyum bulunur.

Nohut, mükemmel bir vegan ve Glütensiz protein ve lif kaynağı olmasının yanı sıra olağanüstü seviyelerde Demir, vitamin B6 ve Magnezyum da içerir.

Nohut Tüketilmesinin Sağlık Riskleri Nelerdir ?

Baklagiller, Galaktans olarak bilinen oligosakkaritleri içerirler, bunları parçalamak için gerekli olan Alfa-Galaktosidaz enziminden yoksun olduğu için vücut bunları tam sindiremez.

Bu nedenle, Nohut gibi Baklagillerin tüketimi, bazı insanlarda Bağırsak gazına ve rahatsızlığa neden olur.

Toksin içeriğinden dolayı ham Nohut tüketilmesi önerilmez.

Kuru Nohutu ıslatmak için kullanılan suyu dökerseniz Rafinoz ve Stakyoz adlı şekerler gider ve bazı sindirim sorunları ortadan kalkabilir.

En sık Kalp hastalığı için reçete edilen bir ilaç türü olan Beta-Blokerler, kanda Potasyum seviyelerinin artmasına neden olabilir.

Nohut gibi yüksek Potasyumlu gıdalar, Beta Blokerler ilaç kullanırken dikkatlice tüketilmelidir.

Vücuttaki yüksek Potasyum seviyeleri, Böbrek hasarı veya Böbrekleri tamamen işlevsel olmayan kişiler için ciddi bir risk oluşturabilir. Hasar gören Böbrekler aşırı Potasyumu kandan filtreleyemez, bu ölümcül olabilir.

Bunların dışında Leblebiyi hem sağlık faydaları, hem de kilo vermeye yardımcı olarak katkısız yani şekersiz Leblebi olmak koşuluyla bol bol tüketebilirsiniz.