Luteinizan Hormon (LH) Testi Nedir, Neden Yapılır, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Luteinizan Hormon (LH) testi başlıca infertilite, hipogonadizm ve menstruel siklus düzensizliklerinin sebebinin araştırılması, ovulasyonun gerçekleşme gününün belirlenmesi ve hipofiz fonksiyonlarının değerlendirilmesi sırasında kullanılır.

Gonadotropin hormonları olarak adlandırılan FSH (folikül stimülan hormon) ve LH (luteinizan hormon), hipotalamustan salınan gonadotropin releasing hormon (GnRH) kontrolünde hipofiz bezinden salgılanır.

Glikoprotein yapısında olan bu hormonların TSH ve hCG gibi alfa ve beta olarak adlandırılan alt üniteleri vardır.

Bütün bu hormonlarda alfa alt üniteleri birbiri ile aynıdır. Spesifite beta alt üniteleri tarafından sağlanır.

FSH ve LH hormonları beraberce, kadınlarda ve erkeklerde gametogenezisin kontrolünden sorumludur.

LH ve FSH salınımı, belli aralıklarla hipotalamustan salgılanan GnRH etkisine bağlı olarak pulsatil şekilde gerçekleşir. Bu durum, bu hormonların biyolojik varyasyonunun yüksekliğine ve kan seviyesinin kısa zaman aralıkları içinde bile belirgin değişikliklere uğramasına neden olabilir.

LH, overlerde folikül hücrelerinin matürasyonunu, ovulasyonu ve ardından korpus luteum oluşumunu ve progesteron üretimini sağlar.

Menstruel siklus sırasında, foliküler faz boyunca LH konsantrasyonu çok yavaş bir şekilde yükselir.

Foliküler fazın sonuna doğru, estradiol konsantrasyonunun en yüksek seviyeye ulaştığı anda, birden bire hiptalamustan GnRH, ön hipofizden ise FSH ve LH salgısında atma meydana gelir.

Ovulasyonun gerçekleşmesiyle birlikte östrojen sentez ve salgılanmasında ani düşüş meydana gelir. Hemen ardından, çatlayan folikül, korpus luteum’a dönüşür ve LH kontrolünde östrojen ve progesteron üretmeye başlar.

Luteal faz denilen bu dönem boyunca LH konsantrasyonu estradiol ve progesteron’un hipotalamus ve hipofiz üzerine yaptığı negatif feed-back etkisi sebebiyle yavaş yavaş düşer.

Erkeklerde ise, testosteron hormonu üretimini sağlayan ve bu yolla spermatozoa matürasyonunda rolü olan Leydig hücrelerini uyarır. Bu yolla erkek cinsiyet farklılaşmasında, androjenizasyonda ve seksüel fonksiyonları düzenlenmesinde LH’nın rolü çok önemlidir.

Testosteron, aynı anda hipotalamus ve hipofiz seviyesinde negatif feed-back etkisi meydana getirir. Hipofizde doğrudan doğruya LH, hipotalamusta ise GnRH üzerinden FSH ve LH üretimini ve sekresyonunu baskılar.

Değerlendirme:

En genel ifade ile bu FSH ve LH hormonlarının, yetişkinlerde seks hormonları üretiminin yetersiz olduğu durumlarda yüksek, hipofizer yetmezlik durumlarında ise düşük bulunduğunu söylemek mümkündür.

Hipogonadizmde, tam testiküler feminizasyon sendromunda, alkolizmde, kastrasyonda, Klinefelter sendromunda, bazı puberte prekoks vakalarında FSH ve LH konsantrasyonlarında belirgin yükselme olur.

Menopoz sonrasında da FSH ve LH değerleri beraberce yüksek bulunur.

Bu testler, impotans, jinekomasti, oligomenore, amenore gibi gonadal yetmezlik olasılığını düşündüren durumlarda sorunun gonadlardan mı yoksa hipofizden mi kaynaklandığını ayırt etmede yardımcı olur.

Düşük değerler sorunun hipofiz/hipotalamus, yüksek değerler ise gonad seviyesinde olduğunu düşündürür.

Hipofiz veya hipotalamus fonksiyon bozukluğunda, anosmi veya hiposmi ile seyreden izole gonadotropin eksikliğine neden olan Kallmann sendromunda, anoreksia nervosada, ağır streste, malnütrisyonda, ağır hastalık durumlarında kan LH düzeyi düşük bulunur.

Polikistik over sendromunda LH yükselirken FSH düşer. Ovulasyonu olmayan ve klinik olarak uygun özellikleri taşıyan bir kadında LH/FSH oranının 1.5’tan yüksek bulunması Stein Leventhal sendromu olarak da adlandırılan polikistik over sendromu olasılığını destekler.

Ancak LH yüksekliği polikistik over hastalarının % 60-75 kadarında görülür.

LH’nın yüksek ancak FSH’nın normal veya düşük olması durumuna şişmanlık, hipertiroidizm ve karaciğer hastalıklarında da rastlanır.

Sonucun yorumlanması sırasında, hastanın menstruel siklusun hangi döneminde olduğunun göz önünde bulundurulması gerekir. Foliküler ve luteal dönemlerde LH konsantrasyonları birbirine yakın bulunur.

Ancak ovulasyonun gerçekleştiği 10-14. günler arasında LH konsantrasyonunun pik yaptığı görülür.

Numune:

Serum.

Diürnal varyasyonu vardır.

Özellikle pubertede uykuda salınan LH miktarı daha fazladır.

Referans Aralığı:

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: