Metanefrin Testi Nedir, Neden Yapılır, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Metanefrinler endokrinologlar tarafından çok istenen testlerdendir.

Başlıca katekolamin salgılayan, feokromasitoma gibi adrenal tümörlerde ve paraganglioma gibi nöral kaynaklı tümörlerde teşhis ve tedaviye alınan cevabın izlenmesi amacıyla kullanılır.

Normetanefrin norepinefrinin, metanefrin ise epinefrinin idrarla atılan metabolitidir.

Norepinefrinin normetanefrine, epinefrinin metanefrine dönüşümünü katekol-O-metiltransferaz (COMT) enzimi katalizler.

Sonraki aşamada bu ürünler monoamin oksidaz (MAO) tarafından okside edilerek vanilmandelik asite (VMA) dönüştürülür.

Norepinefrin ve epinefrinin bir kısmı ise önce MAO tarafından 3-4 dihidroksimandelik asite ve ardından da COMT etkisiyle VMA’ya dönüşür.

Değerlendirme:

Feokromasitoma gibi adrenal, paraganglioma gibi nöral kaynaklı tümörlerin araştırılması sırasında, birinci kademe testi olarak önerilen plazma metanefrinlerinin ölçümü, yüksek sensitiviteye ancak daha düşük spesifiteye sahiptir.

Bu nedenle plazma metanefrin konsantrasyonlarının normal sınırlar içinde bulunması, feokromasitoma olasılığını ekarte etmek açısından yüksek değere sahiptir.

Yaygınlığı düşük bir hastalık olması ve spesifitesinin biraz daha düşük olması sebebiyle, plazma metanefrin konsantrasyonunda referans aralık sınırlarını aşan bir değerle karşılaşıldığında, yalancı pozitiflik olasılığı dikkate alınarak, ikinci kademede idrar metanefrin ve normetanefrin konsantrasyonlarının da ölçülmesi önerilir.

Stres, asetaminofen, buspiron, MAO inhibitörleri, amfetaminler, kafein, klonidin, deksametazon, diüretikler, metildopa, kalsiyum kanal blokerleri, trisiklik antidepresanlar, alkol ve vazodilatatörler yalancı yüksek sonuçlara neden olabilir.

Aynı şekilde katekolamin reuptake inhibitörü olarak etki eden kokain, lokal anestezik olarak kullanılan sentetik kokain türevleri de ölçüm sonuçlarının yüksek bulunmasına sebep olabilir. Bu sebeple örnek alınmasından önceki günlerde bu ilaçların kullanılmamış olması önerilir.

Başta halotan olmak üzere bazı anestezikler idrarla atılan metanefrinlerin konsantrasyonunu yükselttiğinden, analizin genel anestezi uygulamasının hemen ardından yapılmaması gerekir.

Hipertansiyon tedavisi amacıyla kullanılan ACE inhibitörlerinin, angiotensin reseptör blokerlerlerinin ve selektif 1-adrenoreseptör blokerlerinin kesilmesine gerek yoktur.

Diğer tansiyon ilaçlarının kesilmesi gerekiyorsa, onların yerine bu ilaçlar arasından seçim yapılabilir. Tirozin hidroksilaz enziminin inhibitörü olan metirozin, feokromasitomanın geçici tedavisi için kullanılır.

Bu ilacı kullanmakta olan hastalarda katekolaminlerin ve katekolamin metabolitlerinin sentezinde yavaşlama ve dolayısıyla da ölçüm sonuçlarında düşme meydana gelir.

Numune:

24 saatlik idrarın 10 ml 6N HCl üzerine toplanması gerekir.

Gerekli görülürse spot idrardan da ölçüm yapılabilir.

İdrar toplanmasına başlanmasından 48-72 saat kadar önce test sonucunu etkileyebilecek ilaçların kesilmesi veya değiştirilmesi önerilir.

EDTA’lı plazma (mor kapaklı tüp).

Numuneler alındıktan sonra bekletilmeden plazması ayrılmalı ve dondurularak muhafaza edilmelidir.

Referans aralığı (idrar):

Hipertansiyonu olan şahıslarda, 24 saatte idrarla atılan total metanefrin miktarı, hipertansiyonu olmayan kişilerde ölçülen miktarın iki katını aşmayan düzeylere yükselebilir.

Referans aralığı (plazma):

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: