Mikroalbümin Testi Nedir, Neden Yapılır ? & Diyabet’te Mikroalbümin Testi

Mikroalbümin testi  özellikle hipertansiyon ve diyabet hastalarının takibi sırasında nefropati gelişme olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Mikroalbüminüri, idrarla atılan albümin miktarının normalin üzerinde olmakla birlikte standart dipstiklerle ölçülemeyecek seviye olduğu durumları tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir.

Diabetik nefropati, diyabet hastalarında gelişebilen ve son-safha böbrek hastalığına yol açabilen çok önemli bir komplikasyondur.

Kan glukoz konsantrasyonunu normale yakın bir seviyede tutmanın, hem tip 1, hem de tip 2 diyabetli hastalarda mikroalbüminürinin ortaya çıkmasını, bunun makroalbüminüriye dönüşmesini ve sonuç olarak da diabetik nefropati gelişmesini önlemek açısından büyük önem taşıdığı tespit edilmiştir.

Diabetik nefropati gelişmeye başlayan hastalarda ilk ortaya çıkan bulgu idrarla albümin atılımının artmasıdır. Bu bulgunun erkenden belirlenmesi nefropati gelişimini yavaşlatmak amacıyla bazı tedbirlerin alınması olanağını verir.

Özellikle angiotensin converting enzim inhibitörleri kullanılarak sıkı kan basıncı takibi, sıkı kan şekeri takibi gibi tebdirler bu amaçla uygulanabilir.

Bu nedenle idrarla çok düşük konsantrasyonda albümin atılımını belirleyebilecek hassas ölçüm metotlarına ihtiyaç doğmuştur.

12 yaş üzerindeki bütün tip 1 ve 70 yaş altındaki bütün tip 2 şeker hastalarına yılda bir kez idrarla albümin konsantrasyonlarını ölçtürmeleri tavsiye edilmektedir.

Mikroalbüminüri diabetik nefropati yanında inme ve kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir.

Çalışma spot idrardan, 24 saat boyunca toplanan idrardan ve gece 10 saat boyunca (21.00 – 07.00 arası) toplanan idrardan yapılabilir.

Çoğu zaman 24 saatlik idrar toplanması tercih edilse de, herhangi bir zamanda alınacak spot idrar örneğinden elde edilecek sonucun da kullanılabileceği bildirilmektedir. Böyle bir durumda ölçülen albümin konsantrasyonunun kreatinin konsantrasyonuna oranlanması gerekir.

Spot idrar numunesinin ne zaman alınmasının uygun olacağını belirlemeye dönük araştırmalarda, sabah ilk idrar numunesinin diğer örneklere göre sensitivitesinin daha düşük, spesifitesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Değerlendirme:

Biyolojik varyasyonun fazlalığı sebebiyle, referans aralık sınırlarını aşan bir sonuç ile karşılaşıldığında, ikinci bir numune ile çalışmanın tekrarlanması önerilir.

Mikroalbüminüri varlığının teyit edilmesi, yeni başlamakta olan böbrek hastalığının bir işareti olarak kabul edilir.

Böyle bir durumda kan glukoz konsantrasyonunu ve kan basıncı kontrolünün çok daha sıkı bir şekilde yapılması ve diğer koruyucu önlemlerin titiz bir şekilde uygulanmaya başlanması önerilir.

İdrar örneğinin toplandığı dönemde şiddetli egzersiz yapılması, ateşli hastalık geçirilmesi, soğuğa maruziyet, konjestif kalp yetmezliği, belirgin hipertansiyon, belirgin hipertrigliseridemi geçici olarak idrarla atılan albümin miktarında artmaya neden olabilir.

Bu nedenle bir şeker hastasının izlenmesi sırasında, diabetik nefropati olasılığının değerlendirilmesi amacıyla yapılan kontrollerin bu türden bir durumun bulunmadığı bir dönemde yapılması gerekir.

Numune :

Spot idrar, 24 saatlik idrar, bir gecelik idrar.

Çalışma spot idrarda yapılmayacaksa idrar, koruyucu kullanmadan toplanmalıdır.

Referans Aralığı:

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: