Mucize Doktor Ali Savant Sendromu Nedir ?

Reyting Rekorları kıran Mucize Doktor dizisindeki Doktor ALİ karakterinin hastalığı olan SAVANT SENDROMU nedir, neden olur ? hep birlikte inceleyelim.

Savant Sendromu olan kişi normal zekanın altında olmasına rağmen belirli bir alanda özel bir yetenek gösterir.

Savant Sendromu Nedir ?

Savant Sendromu sergileyen çocuklara geleneksel olarak “aptal, engelli veya otistik savanlar” denir. Sendrom sıklıkla otizm ile ilişkili olduğundan, otistik savant terimi daha sık kullanılır.

Savant Sendromu gösteren bir kişinin ilk bilinen tanımı 1751’de bir Alman psikoloji dergisinde ortaya çıktı. Savant terimini ise ilk kez 1887 yılında J. Langdon Down (Down sendromu’na adını veren doktor) tarafından kullanıldı.

Savant Sendromu Ne Sıklıkla Görülür ?

Savant Sendromlu çocukların yaklaşık yarısı otistiktir. Otizmi olan tüm çocukların yaklaşık % 10’unda Savant Sendromu vardır. Birçok otistik çocukta IQ daha düşüktür.

Erkeklerde 3 kat daha fazla görülür. 

Zihinsel geriliği ve diğer gelişimsel bozuklukları olanlar da dahil olmak üzere otistik olmayan nüfusun % 1’inden azında Savant Sendromu vardır.

Savant Sendromu Neden Olur ?

Savant Sendromunun nedenleri bilinmemektedir.

Bazı araştırmacılar, bunun genlerdeki bir değişiklikten kaynaklandığını varsayarken diğerleri, Beynin sol yarıküresinde meydana gelen yaralanma ve onu telafi etmek için sağ yarıküresinin aşırı çalışmasına bağlıyor. 

Savant Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Savant Sendromlu çocuklar, belirli bir alanda, örneğin matematiksel hesaplamaları olağanüstü bir hızda işleme yeteneği gibi, olağanüstü bir yeteneğe veya beceriye sahiptir.

Müzik, görsel sanatlar ve matematik de dahil olmak üzere birçok farklı alanda olağanüstü başarılı olabilirler. Uzmanlar, gösterilen en yaygın becerinin olağanüstü bir hafıza olduğuna inanıyorlar.

Savant Sendromlu çocuklar, spor istatistikleri, nüfus rakamları, tarihsel veya biyografik veriler gibi alanlarda çok miktarda veri ezberleyebilir.

Örneğin “50 yıl önce 17.haftanın 4.günü hangisiydi” şeklindeki soruyu kısa zamanda yanıtlamaları mümkündür.

Savant Sendromu Nasıl Anlaşılır ?

Savant Sendromu, çocuğun IQ veya genel işlev seviyesi göz önüne alındığında, bir alandaki yeteneği beklenenden çok daha yüksek olduğunda teşhis edilir.

Savant Sendromu Tedavisi Nasıldır ?

Savant Sendromunun herhangi bir dezavantajı olduğu bilinmemektedir, bu nedenle kendi başına tedavi edilmesi gerekmez.

Genellikle eşlik eden altta yatan bozuklukların tedavi edilmesi gerekir.

Savant Sendromlu çocuğun özel yeteneklerinden yararlanmanın, çocuğun altta yatan gelişimsel bozukluklarının tedavisine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın