MVC Nedir, Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir ?

MCV, Hemogram testi içinde raporlanan, genellikle Anemi‘lerin tanısında kullanılan ve kandaki ortalama eritrosit hacmini gösteren bir testtir.

MCV Nedir ?

MCV testi “Mean Corpuscular Volume” kelimelerinin baş harflerinden ismini alır ve kandaki eritrosit yani “kırmızı kan hücrelerinin ortalama hacmi”nin bir ölçüsüdür.

MCV Yüksekliği Ne Anlama Gelir ?

MCV’nin yüksek olması Eritrosit‘lerin normalden daha büyük olduğunu gösterir ki bu duruma Makrositoz veya Makrositer Anemi denir.

Anemi  veya ‘Kansızlık’ terimi kendi başına genellikle düşük Kırmızı kan hücresi, düşük Demir veya çok düşük Hemoglobin ile giden durumları tanımlar. Anemi makrositer veya mikrositer olabilir.

MCV yüksekliği ve Makrositer Anemi’ninin nedenleri çoktur.

Ana nedenler ;

B12 Eksikliği

Sürekli yorgunluk, halsizlik, el ve ayaklarda uyuşma gibi durumlarda, anemi varsa, kanda Homosistein artmış ve MCV de yüksekse B12 Vitamini Eksikliği olma ihtimali yüksektir.

B12 eksikliği milyonlarca insanı etkiler ve çok sık teşhis edilemez.

B12 vitamini eksikliği’nin bir belirtisi olarak makrositoz meydana geldiği zaman, genellikle zaten son 2 yıldır kişide B12 eksikliği vardır.

Bu durum zayıf beslenmeden, B12 vitamini emilimi bozukluğundan, sindirim sistemi ile ilgili bozukluklardan ve bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Bu ilaçlara bazı örnekler şunlardır:

Metformin
Nitröz Oksit
Reflü ilaçları

Folik asit eksikliği 

Karaciğer hastalığı

Hemolitik anemi

Hipotiroidizm

Alkol tüketimi

Miyelodisplastik Sendrom

Bazı ilaçların yan etkileri de makrositoz ve MCV yüksekliği yapabilir.

 

 

MCV Düşüklüğü Ne Anlama Gelir ?

Düşük MCV, Mikrositik Anemi veya Mikrositoz olarak adlandırılır, kırmızı kan hücrelerinin normalden daha küçük olduğu anlamına gelir.

Mikrositoz sık görülen bir durumdur. Başlıca nedenleri;

Demir Eksikliği Anemisi

Talasemi

Kurşun zehirlenmesi

Kan kaybı (Adet kanaması, Hemoroid, Bağırsak kanseri, Ülser gibi sebeplerle)

Kronik hastalıklar

B6 eksikliğidir.

Ağır Metal zehirlenmesi ve Gluten Duyarlılığı gibi sindirim sistemi ile ilgili emilim bozukluklarında da mikrositoz görülebilir.

MCV Düşüklüğünde Hangi Testler Yapılır ?

Hemogram testinde MCV düşükse, genellikle Demir, TDBK ve Ferritin testleri de istenir. Doktor şüphe ederse Gluten Duyarlılığı yani ağır haliyle Çölyak Hastalığı için testler de ister.

Normal MCV Değerleri Nelerdir ?

Normal MCV değerleri yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişir. Ayrıca laboratuvardan laboratuvara hafif değişiklikler olabilir.

18 yaş üstü yetişkinler: 78-98 fL

12-18 yaş arası erkekler: 78-98 fL

12-18 yaş arası kızlar: 78-102 fL

Bebekler (6 ay-2 yaş arası) : 70-86 fL

Yeni doğan bebekler : 95-121 fL arası normal kabul edilebilir.

MCV Testim Anormal Çıktı, Ne Olacak ?

MCV değerlerinin hafif yüksek veya hafif düşüklüğü çok fazla önemli olmayabilir. Bu vakalarda, MCV değerleri, Hemogram‘daki diğer testlerle birlikte Doktorunuz tarafından değerlendirilecektir.

Bununla birlikte, MCV değerlerindeki aşırı düşme ve yükselmeler ciddiye alınmalıdır. Doktorunuz altında yatan nedenleri bulmak için diğer sonuçları değerlendirecektir ve ilave testlere ihtiyaç duyabilir.

Tek başına MCV değeri tanı için yeterli değildir.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !