Neden Gebe Kalamıyorum ?

Gebe kalamamanın altında Yumurtlama düzensizlikleri, üreme sistemindeki yapısal problemler, düşük sperm sayısı veya altta yatan bir tıbbi problem dahil olmak üzere birçok olası neden vardır.

Gebe Kalamama Ne Demek ?

Kısırlık Tıp dilinde İnfertilite olarak adlandırılır.

Normalde 12 siklus (adetin ilk gününden, sonraki adetin ilk gününe kadar geçen süre, yani adet döngüsü) boyunca, korunmadan ve yeterli sayıda cinsel ilişkide bulunulmasına karşın hamilelik oluşmamasına denir.

Yani eğer bu durumdaysanız “gebe kalamıyorum” diye endişe duymaya başlayabilirsiniz, daha erken ise hemen paniklemeyin.

Normalde İlişki Sonrası Gebe Kalma Oranları Nasıldır ?

Çiftlerin yaklaşık % 80’i 6 aylık denemeden sonra, yaklaşık % 90’ı ise 12 ay içinde hamile kalır. % 10 çiftte ise 12 ay ve sonrasında bile hamilelik görülmez.

Nedenler kadında her iki Fallop tüpünün tıkalı olması, döllenecek yumurta oluşmaması, erkeğin sperm sayısının çok düşük ya da hiç olmaması, ya da diğer tıbbi durumlar olabilir.

Dolayısıyla normalde 2-3 ayda hamileliğin olması gerekir. Fakat her kadın hamile kalamayabilir. Bu duruma hemen kısırlık demek yanlıştır. Çünkü bazı çiftler “Subfertil” kategorisinde yer alırlar.

Subfertil  demek basit bir deyişle “zor hamile kalan” demektir. Endişelenmek ve Tıbbi açıdan araştırmak için en az 12 ay beklemek daha doğrudur.

Peki Doktora Başvurmak için 12 Ay Beklemem Şart mı ?

Hayır.

Anne adayı 35 yaş ve üzerinde ise veya

Çiftlerden birinde hamileliğe engel olacağı bilinen bir durumun varlığı mevcutsa bu çiftlerin Doktora daha erken başvurması gerekir.

Gelelim Hamile Kalamama Nedenlerine; Bunları madde madde sıralayalım !

Neden Gebe Kalamıyorum ?

1 yıl sonunda bile Gebe kalamama yani İnfertilite saptandığında % 40 oranda Kadın, % 40 oranda Erkek, % 20 durumda da hem Kadın hem de Erkekte sorun bulunmaktadır.

Yaşın Artması

Kadınlarda 1 yıl sonunda bile gebe kalamama oranları ;

30-34 yaş grubunda % 14 iken

40 ve ileri yaşlarda % 25’e çıkar. Bunun esas nedeni yaşla azalan yumurta rezervi’dir. 

Uygunsuz Cinsel İlişki Sıklığı

Sık cinsel ilişki yapmaya ve yumurtlama tarihlerini yakından takip etmeye çalışın.

Haftada 1 ya da daha az ilişkide bulunanlarda, haftada en az 2 kez düzenli olarak ilişkide bulunanlara göre gebelik daha uzun bir zamanda oluşur.

Haftada 3 ya da daha fazla düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan çiftte hamilelik oluşma olasılığı en üst seviyeye çıkar.

Primer Over Yetmezliği

Hiperprolaktinemi

Aşırı Egzersiz

Sperm Sorunları

1 yıl sonunda bile Gebe kalamama yani infertilite’nin % 40 nedeni erkek kaynaklıdır. Genelde sorun Sperm azlığı veya yokluğu, Sperm hızlarının düşük ve şeklinin kötü olmasıdır.

Fallop Tüplerinin Tıkalı Olması

Fallop Tüpleri yumurtalıklarınızla Uterus arasındaki yoldur. Yumurtalıklardan bir yumurta salındığında, Fallop Tüpünden saç benzeri çıkıntılar yumurtayı içine çeker.

Hasar görmüş veya tıkanmış Fallop Tüpleri yumurtaların Uterusa ve Spermin yumurtaya ulaşmasını engeller, böylece gebe kalmayı önler.

Bu durumlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, pelvik enflamatuar hastalıklar veya sterilizasyon ameliyatları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Endometriozis 

Endometriozis, Endometriyum benzeri dokunun (Uterus yani Rahimi çevreleyen doku), Uterus dışındaki yerlerde yerleşmesidir. Bu durum döllenmeyi veya döllenmiş yumurtanın Fallop Tüplerine doğru ilerlemesini önleyebilir ve  tüpleri tıkayabilir.

Endometriozisli kadınların % 50’sinde hamile kalmakta zorlanma görülür.

Endometriozis belirtileri, adet döneminin haricinde de olabilen pelvik ağrı ve ağrılı adet’lerdir. Ancak, Endometriozisli kadınların hepsinde bu belirtiler yoktur.

Endometriozis bir kan testi veya ultrason ile teşhis edilemez. Tanısal laparoskopik cerrahi gerektirir. Bu nedenle de sıklıkla yanlış teşhis edilir veya atlanır.

Tiroid dengesizliği

Diyabet

Depresyon

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık

İlaçlar

Lupus veya Çölyak Hastalığı gibi bazı otoimmün hastalıklar kısırlığa neden olabilir.

Açıklanamayan Kısırlık

İnfertil çiftlerin % 10-15‘inde neden bulunamaz. Aslında bir sorun vardır ama günümüz Tıbbi ile bu sorunun bulunamaması durumu vardır.

Genetik, İmmunolojik ve Kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlar açıklanamayan kısırlığa yol açabilir.

Aşırı Stres

Stres, Depresyon ve Anksiyete gibi duygusal bozukluklar doğurganlık seviyenizi düşürebilir. Stres, Hipofiz bezini kontrol eden Hipotalamus fonksiyonlarını engeller. Bez, yumurtalıkları düzenler ve düzensiz periyotlara neden olabilir.

İlişkiden Hemen Sonra Duş Alma

Pek çok kadın ilişkiden hemen sonra Banyoya girip temizlenir. Oysa Spermin Yumurtaya ulaşması ve onu döllemesi için ilişkiden sonra bir süre yatakta kalmak esastır.

Ayağa kalkar ve acele ederseniz, yerçekiminin Spermi aşağı doğru sürüklemesine izin verirsiniz ve temizlikle de kalan kısmı yıkarsınız. Bu hamile kalamamanızın sık sebeplerinden biridir.

Düşük veya Fazla Kilolu Olma

Çok zayıf veya çok şişman olmak aynı zamanda hamile kalma şansınızı da etkiler. Eğer yetersiz beslenirseniz, yumurtlamanız azalır. Şişmansanız  doğurganlığınız azalır, yumurtlamanız düzenli olsa bile daha az gebe kalma şansı vardır.

Aşırı Yağlayıcı Kullanımı

Vajinal yağlayıcı maddeler Spermin hareketliliğini olumsuz yönde etkiler ve döllenmeyi engelleyebilir.

Yumurtlamadan önce üretilen Servikal mukusun pH’sı, Spermin yaşaması ve hareketliliği için idealdir. Ancak kayganlaştırıcılar Spermleri öldürebilecek kadar asitli bir pH’a sahiptir.

Ayrıca, Spermin hareketliliği de yağlayıcıların kalınlığı ve su içeriğinden etkilenir.

Sigara

Alkol

Uyuşturucu kullanımı

Polikistik Over Sendromu 

Yumurtlamayı durduran hormonal dengesizliğin neden olduğu karmaşık bir durumdur. Yumurtalıklarda, yumurtalık folikülünün olgunlaşmasını  bozan küçük kistler oluşur.

Semptomlar arasında düzensiz adet kanaması, kilo alımı, fazla kıllanma ve akne sayılabilir.

Düşük Progesteron Seviyeleri

Yumurtlamadan sonra, Korpus Luteum erken gebelikte embriyo implantasyonunu desteklemek için Progesteron üretir. Bu aşamada Progesteron eksikliği Luteal Faz Defekti olarak adlandırılır ve infertilite nedenlerinden biri olabilir.

Gebe kalınsa bile, plasenta ve fetüs daha fazla büyümez, veya erken cenin kaybına neden olur.

Servikal Mukus Problemleri

Servikal mukus anormallikleri (Kronik Servisit gibi enfeksiyonlar, önceki ameliyatlara bağlı Serviks darlıkları veya Anti-Sperm Antikor varlığı) durumunda, Sperm mukustan gecemeyebilir ve gebelik oluşmaz.

Erkekte Tüp Tıkanması

Epididimde ve Vas Deferens tıkanmaları Spermlerin taşınmasını olumsuz etkileyebilir.

Tüplerdeki tıkanıklık, Bel Soğukluğu veya Klamidya gibi enfeksiyonlardan, doğum kusurları veya yaralanmalardan kaynaklanıyor olabilir.

Varikosel de (Skrotumdaki genişlemiş damarlar) Sperm hareketliliğini etkiler.

Görüldüğü gibi Gebe Kalamamanın nedenleri çoktur.

35 yaş ve üzerinde iseniz veya hamileliğe engel olacağı bilinen bir durumunuz varsa Doktora başvurun.