Neden Soğukta Hasta Oluruz ?

Birçok insan kış döneminde olduğu gibi soğuk havayı grip ve soğuk algınlığının nedeni zanneder. Oysa soğuk hava doğrudan kişiyi hasta yapmaz.

Hava, insanları hasta etmekten doğrudan sorumlu olmasa da, hastalıklara neden olan virüsler düşük sıcaklıklarda daha kolay yayılabilir ve soğuk ve kuru havaya maruz kalmak vücudun bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazımızda soğuk hava ile soğuk algınlığı arasındaki ilişkiyi inceliyoruz. Soğuk algınlığını önleme konusunda bazı ipuçları da veriyoruz.

Rinovirüsler ve Soğuk Algınlığı

Çoğu virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Rinovirüsler en yaygın nedendir ve tüm soğuk algınlığı hastalıklarının yarısından fazlasından sorumludur.

Rinovirüs enfeksiyonları tipik olarak hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olur. Bununla birlikte, zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde Bronşit ve Zatürre gibi daha ciddi hastalıklara da neden olabilir.

Rinovirüsler tipik olarak:

doğrudan kişiden kişiye temas
insanların daha sonra soludukları küçük aerosol damlacıklar ile bulaşır.

Solunduktan sonra, Rinovirüs kendisini burun geçişleri içindeki hücrelere bağlar. Daha sonra üst solunum yolu boyunca daha fazla virüs partikülü yayarak kendisini kopyalamaya başlar.

Araştırmalar, soğuk havada Rinovirüslerin daha fazla bir şekilde çoğaldığını göstermektedir.

Grip virüsleri de soğuk ve kuru havada daha kolay yayılır. Gine Domuzlarındaki bir çalışma, influenza virüsünün yayılması için ideal sıcaklığın 5 ° C  olduğunu göstermektedir.

Kışın Neden Hasta Oluruz ?

Soğuk havanın bağışıklık sistemine etkisi

Kış aylarında, çoğu insan güneş ışığına maruz kalma nedeniyle D vitamini daha az alır. D vitamini bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar.

Kış aylarında daha az D vitamini üretildiğinden bağışıklık sistemi etkilenir ve daha kolay hasta oluruz.

İç mekanda daha fazla zaman harcama

İnsanlar kış aylarında iç mekanlarda daha fazla zaman geçirme eğilimindedirler ve insanlar birbirine yakın olduklarında virüsler daha fazla yayılır.

Kan damarlarının daralması

Soğuk ve kuru havada nefes almak, üst solunum yolundaki kan damarlarının ısıyı korumak için daralmasına neden olur. Bu, beyaz kan hücrelerinin mukoza zarına ulaşmasını önleyerek vücudun mikroplarla savaşmasını zorlaştırabilir.

Peki Kışın Hasta Olmamak için ne Yapabiliriz ?

Kış aylarında hastalanmamak için bazı önlemler şunlardır:

D vitamini takviyesi almak ya da yağlı balık, mantar ve yumurta gibi D vitamini yüksek olan yiyecekleri yemek

Yeterli uyumak

Yeterince su tüketmek

Düzenli olarak el yıkamak

Hapşırırken ağzımızı temiz mendille veya dirsekle kapatmak

Grip olan insanlarla yiyecek, içecek, tabak ve mutfak eşyalarını paylaşmamak.

 

Bir cevap yazın