Nöron Spesifik Enolaz (NSE) Testi & Nöron Spesifik Enolaz Yüksekliği Neden Olur ?

Nöron Spesifik Enolaz (NSE) testi özellikle küçük hücreli akciğer kanseri, nöroblastoma, retinoblastoma, tiroit medüller kanseri, pankreas adacık hücreli kanseri, karsinoid tümör, feokromasitoma gibi APUD hücreli nöroendokrin hücrelerden kaynaklanan tümörlerin teşhisine yardımcı bir parametre olarak kullanılır.

Değerlendirme:

Sinir dokusunun hızlı ilerleyerek süratli doku tahribatına yol açan hastalıklarında daha belirgin derecede yüksek bulunur.

Örneğin, senil demans vakalarının çoğunda serum aktivitesi referans aralık sınırları içinde olduğu halde, Creutzfeld-Jacob hastalığı gibi hızlı seyir gösteren ilerleyici demanslarda serum nöron spesifik enolaz aktivitesi yüksek bulunur.

Kesin tanısı konmuş Creutzfeld-Jacob hastalığı vakalarının % 80 kadarında, olasılığı taşıyan vakaların % 60 kadarında, buna karşılık diğer demans vakalarının yalnızca % 10’u kadarında beyin omurilik sıvısındaki konsantrasyonun 35 ng/ml üzerinde olduğu bildirilmektedir.

Özellikle hipoksiye bağlı beyin dokusu hasarının bulunduğu şok vakalarında, serumda veya beyin omurilik sıvısında nöron spesifik enolaz aktivitesinin yüksek bulunması, prognoz açısından olumsuz bir gösterge olarak kabul edilir.

Nöroblastoma, retinoblastoma, tiroidin medüller kanseri, pankreasın adacık hücreli kanseri, karsinoid tümör, feokromasitoma ve küçük hücreli akciğer kanseri gibi APUD hücreli nöroendokrin hücrelerden kaynaklanan tümörler için spesifik bir belirleyicidir.

Bu tümörlerin tanı ve takibinde kullanılır. Özellikle nöroblastoma ve küçük hücreli akciğer kanseri için sensitivitesi yüksektir.

Nöron spesifik enolaz aktivitesinin yeni tanı konmuş küçük hücreli akciğer kanserlerinin % 70’ine varan kısmında yüksek bulunduğunu, hastalığın derecesi ve tedaviye alınan cevapla korelasyon gösterdiğini bildiren araştırma sonuçları mevcuttur.

Sayılan esas nedenler dışında, septik şokta ve pnömonilerde de serum nöron spesifik enolaz aktivitesinde artış tespit edilebilir.

Proton pompa inhibitörü kullananlarda, hemolitik anemilerde, hepatik yetmezliklerde ve son dönem renal yetmezliklerde de serum nöron spesifik enolaz aktivitesi yüksek bulunabilir.

Numune:

Serum.

Numunenin alındıktan hemen sonra hemoliz edilmeden serumunun ayrılması gerekir.

Eritrositlerin bu izoenzimi önemli bir miktarda içermesi sebebiyle numunenin hemolizsiz olması kesinlikle şarttır.

Referans aralığı:

0 – 12.5 µg/L.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: