Oligoklonal Bant Araştırması (BOS İmmünofiksasyon Elektroforezi)

Oligoklonal Bant Araştırması (BOS İmmünofiksasyon Elektroforezi) kriptokkokal menenjit, idiopatik polinörit, nörosifiliz, kronik rubella panensefaliti, subakut sklerozan panensefalit ve özellikle Multiple skleroz olasılığının değerlendirilmesine yönelik araştırmalar sırasında kullanılır.

Multiple skleroz hastalığının teşhisi, klinik bulgular, MR bulguları ve beyin-omurilik sıvısı kullanılarak yapılan laboratuvar testleri ile konulabilir.

IgG indeks değerinin hesaplanması ve oligoklonal band araştırması yapılması bu hastalıkla ilişkili olarak uygulanabilecek başlıca laboratuvar testleridir.

Multiple skleroz hastalarında bu iki testten birinin pozitif sonuç verme olasılığı % 90 civarındadır. Hastaların yaklaşık % 70-80 kadarında her iki testin sonucu da pozitif bulunur.

İzoelektriksel fokuslama tekniği kullanılarak beyin omurilik sıvısından yapılan çalışmada, serumda karşılığı olmayan 4 veya daha fazla sayıda band bulunduğunun belirlenmesi, multiple skleroz lehine bir bulgu olarak kabul edilir. Band sayısı hastalığın aktivitesi ile herhangi bir ilişki göstermez.

Değerlendirme:

İmmunofiksasyon elektroforezi yerine izoelekriksel fokuslama tekniğinin kullanılmaya başlanması, testin sensitivite ve spesifitesini belirgin şekilde artırmaktadır.

Multiple sklerozda testin sensitivitesi % 90, spesifitesi ise % 94 civarındadır.  Bu oran IgG indeksi için sırasıyla % 70 ve % 96 dır.

Klinik uygulamada en sık olarak multiple skleroz olasılığının araştırılması amacıyla kullanılan bir test olduğu halde, kriptokkokal menenjit, idiopatik polinörit, nörosifiliz, kronik rubella panensefaliti ve subakut sklerozan panensefalitte de BOS’da oligoklonal bant görülebilir.

Oligoklonal band varlığı multiple skleroz hastalarının % 90 kadarında pozitif olduğu halde, subakut sklerozan panensefalit vakalarının tamamında pozitif bulunur.

Tespit edilen bantların multipl skleroz olasılığını desteklemesi, için numunenin serumla kontamine olmaması ve karşılıklarının serumda bulunmaması gerekir.

Numune:

Beyin-omurilik sıvısı.

BOS ile birlikte serum örneği de gönderilmelidir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: