Otururken Bacaklarda Karıncalanma ve İğne Batması Hissi ?

Bacaklarda ve Ayaklarda Karıncalanma veya İğne Batması Hissi bazı kimselerde özellikle uzun süre bacak bacak üstüne atma veya oturma sonrası sık görülen bir belirtidir.

Peki ama bu adeta “Elektrik kablosu değmiş” gibi hissettiren ve geçmesi 10 saniye ile bazen 1 dk arasını bulabilen rahatsız edici hissin nedenleri neler ?

Sağlıklı kişilerde bile uzun süre aynı pozisyonda oturmak, bağdaş kurmak veya bacak bacak üstüne atmak ile bacak ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Bunun nedeni dizin arkasında bulunan Peroneal sinir’in baskı altında kalıp bir miktar ezilmesi‘dir.

Normalde 1 dk içinde geçen bu iğnelenme hissi, eğer baskı çok uzun süre  devam ederse sinir paralizisi ile “ayağın ön kısmı ve ayak parmaklarını geçici olarak hareket ettirememeye” bile neden olabilir.

Şimdi gelelim bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma ve iğnelenme yapan diğer durumlara.

Özellikle karıncalanmanın oturma dışında da olduğu veya çok uzun sürdüğü durumlarda altta sayacağımız durumlar da olayın nedeni olabilir.

 

 

Diyabetik Nöropati

Diyabet ayaklarda sürekli karıncalanma yapan en yaygın nedenlerden biridir. Diyabetik Nöropati, uzun süre yüksek kan şekeri‘nin neden olduğu sinir hasarı’dır.

Diyabet’in başlıca belirtileri;

Sık idrara çıkma
Aşırı susuzluk
Kuru ağız
Meyve kokulu nefes
Ellerde ve ayaklarda ağrı veya uyuşma
Artan açlık hissi şeklindedir.

Diyabet varsa ve uygun tedavisi uzun süre ihmal edilirse yüksek kan şekeri zamanla sinirleri harap eder ve nöropati gelişir. El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma ile hissizlik olur.

Dolayısıyla üstte saydığımız belirtileri olanların olası Diyabet riski için bir Dahiliye uzmanı‘na muayene olması iyi olur.

 

Gebelik

Hamilelik sırasında ayaklarda karıncalanma sık görülür. Rahim büyüdükçe, bacaklardaki sinirlere baskı yapabilir. Bu da bacaklarda iğnelenme ve karıncalanmaya neden olur.

Gebelikteki bu karıncalanma ayağa kalkarak, pozisyon değiştirerek ve yeterli su içerek azaltılabilir.

Eğer karıncalanma kötüleşirse, gitmezse veya beraberinde zayıflık veya şişlik de olursa ciddi bir şey olmadığından emin olmak için gebelerin doktorlarını görmeleri gerekir.

Vitamin Eksikliği

Özellikle B vitaminleri gibi bazı vitaminlerin eksiklikleri de bacaklarda karıncalanma’ya neden olabilir. Vitamin yetersizliği kötü beslenme veya vitamin ihtiyacının arttığı durumlarda olabilir.

B12 vitamini eksikliği varsa, aşağıdaki belirtilerden bazıları görülebilir:

Yorgunluk
Nefes darlığı
Baş dönmesi
El ve ayaklarda karıncalanma ve soğukluk
Baş ağrısı
Göğüs ağrısı
Sindirim sorunları
Mide bulantısı

Özellikle et yemeyenler veya mide rahatsızlığı olanların üstte saydığımız belirtiler varsa muayene ve gerekirse kanda B12 testi için Doktora başvurmaları uygun olur.

 

 

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği ayaklarda karıncalanmaya neden olabilir. Böbrek yetmezliği’nin birçok nedeni olabilir, ancak en yaygın olanları Diyabet ve Hipertansiyon‘dur.

Böbrek yetmezliği tanısı koymak kolaydır, bir Nefroloji veya Dahiliye uzmanı Böbrek yetmezliği’nden şüphelenirse kanda Üre, Kreatinin ve GFR gibi testleri ister, Böbrek US’u yapar, gerekirse diğer testleri yapar ve tanı koyup tedaviyi düzenler.

Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar vücudun kendi kendine saldırmasıyla oluşan birçok hastalıktan oluşur. Bir dizi otoimmün hastalık, ayaklarda karıncalanmaya neden olabilir.

Bunlardan en sık olanları;

Lupus
Sjögren Sendromu
Guillain-Barré Sendromu
Çölyak Hastalığı
Romatoid Artrit (RA) dir.

Bu hastalıklarda genellikle artrit yani eklem inflamasyonu da olur, eklemlerde ağrı ve katılaşma da olabilir. Bu hastalıklara Romatoloji uzmanı bakar.

Otoimmün hastalıkların tedavileri hastalığa göre değişir. Diyet değişiklikleri ve ilaçlar sık kullanılır.

Enfeksiyonlar

Bir dizi enfeksiyon sinirlerin inflamasyonuna ve sonuçta bacaklarda karıncalanmaya yol açabilir.

Bu enfeksiyonların başlıcaları;

Lyme Hastalığı
Zona 
Hepatit B ve C
HIV (AIDS)
Lepra şeklindedir.

Bacaklarda uzun süren uyuşmalarda doktor bir enfeksiyondan şüphelenirse kişiyi bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına sevk eder.

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçlar da yan etki olarak karıncalanmaya neden olabilir. Buna neden olan en yaygın İlaçlar, Kanser (Kemoterapi) ve HIV yani AIDS’i tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır.

Epilepsi, Kalp ve Yüksek Tansiyon ilaçları da iğnelenme yapabilir.

Bir ilaç alıyor ve ayaklarınızda karıncalanma yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. Bunun, ilacınızın bir yan etkisi olup olmadığını belirleyebilir, gerekirse ilacı veya dozunu değiştirirler.

Sinir Sıkışması

Bel fıtığı da ayaklarda karıncalanmalara neden olabilir. Yaralanma veya şişlik‘lerde sinirleri sıkıştırabilir.

Bacaklarda ağrı
Ayaklarda his değişikliği
Hareket aralığının azalması gibi şikayetleriniz varsa bir Nöroloji uzmanı‘na başvurun.

Doktorunuz sıkışan bir sinir olup olmadığını belirlemek için fiziksel muayene yapacak, gerekirse kas aktivitesine veya sinir iletim hızına bakmak için EMG çekecektir.

Ayrıca tanı için gerekli görürse MR veya Ultrason da yaptırabilir.

Toksinlere Maruziyet

Bazı kimyasallara ve toksinlere maruz kalmak ayaklarda karıncalanmaya neden olabilir. Ayrıca ağrıya, uyuşukluğa, güçsüzlüğe ve yürüme zorluğuna da neden olabilirler.

Yutulduğunda veya deri yoluyla emildiğinde ayaklarda karıncalanmaya neden olabilecek bazı toksinler şunlardır:

Arsenik
Civa
Talyum
Organik böcek öldürücüler
Alkol
Bazı bitkisel ilaçlar
Antifriz
Yapıştırıcılar

Bacaklarda karıncalanma nedeni olarak Toksin maruziyetini akla getirmek zor olabilir. Doktorların, iş ve ev ortamı, diyet ve alınan takviyeler ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere iyi bir sorgulama yapması gerekir.

Bu tür Toksinlerle zehirlenmelerde genellikle kan ve idrar testleri de dahil olmak üzere bir dizi testler yapılır.

Bilinmeyen Nedenler

Bazen bacaklardaki ve ayaklardaki karıncalanma durumlarında bir sebep bulunamaz. Tıp dilinde böyle sebebi bulunamayan durumlara “İdiyopatik” denir.

Bu durum en çok 60 yaş üstü kişilerde yaygındır. Ayakta veya yürürken karıncalanma, ağrı, uyuşma, halsizlik ve dengesizlik semptomları olur.

 

 

Peki Bacak veya Ayaklarınızda Karıncalanma Var, Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz ?

Eğer ayağınızda karıncalanma geçmiyor, daha da kötüye gidiyor, ağrı da eşlik ediyor ya da sizi iyi yürümekten alıkoyacak hale geliyorsa bir doktora görünmelisiniz.

İlk önce bir Nöroloji uzmanı’na gidin. O gerekli görürse zaten sizi diğer branşlara sevk edecektir.

Şiddetli bir Baş ağrısı, Yüzünüzde karıncalanma veya ani güçsüzlük ile birlikte ayaklarınızda karıncalanma yaşarsanız, derhal Doktora gidin çünkü bunlar yaşamı tehdit edebilecek bir İnme yani felç belirtileri olabilir.

Karıncalanma veya İğnelenme Tehlikeli mi ?

Nedenine göre değişir.

Genellikle tehlikeli değildir ama bazı çalışmalarda;

Özellikle DVT, Anti-Trombin 3 eksikliği, Protein C eksikliği veya Trombosit ile ilgili hastalıkları olanlarda uzun süre oturma ve bacak bacak üstüne atmanın pıhtılaşma riskinde artış yapabileceği ve Varis riskini artırabileceği ileri sürülmektedir.

Özetle :

Bacak bacak üstüne atarak fazla oturmayın ve eğer uzun oturmalardan veya bağdaş kurmalardan sonra uzun süre karıncalanma yaşıyorsanız ve gittikçe de artıyorsa Doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !