Panik Atak Nedir, Belirtileri ve Tedavisi ?

Panik Atak günümüz stres yüzyılında oldukça sık görülen, bazen geçici durumlarda oluşan, bazen de anksiyete bozukluğunun belirtisi olarak tezahür eden bir durumdur.

Tarihsel olarak Panik, ilk kez  2.Ramses devrinde ve Yunan mitolojisinde tanımlanmıştır.

Ortaçağdan sonra Rönesans Avrupa’sında, şiddetli kaygı ve depresyon birlikte Melankoli olarak tanımlandı.

Panik atak çok sıktır, eğer Panik atağınız varsa üzülmeyin yalnız değilsiniz.

ABD’de yetişkinlerin en az % 20’si veya yaklaşık 60 milyon kişi hayatlarının bir döneminde Panik atak geçiriyor.

Panik atağın ilk görünme yaşı genellikle 15-19 arasıdır.

Panik Atak Nedir ?

Panik atak, diğer anksiyete türlerinden önemli derecede farklıdır çünkü çok ani ve genellikle beklenmedik başlar, uyarılmamışken veya bir yönlendirme olmadan oluşur gibi görünmektedir ve genellikle bastırılabilir.

Panik atak, erişkin erkeklere kıyasla kadınlarda 2 kat daha sık görülürken, genç ve çocuklarda eşit sıklıkta görülür.

Bir kişi, örneğin, araç başında, kalabalık bir dükkanda alışveriş yaparken veya bir asansörde Panik atağı geçirdiğinde, bu durumlarla ilgili Fobi olarak adlandırılan irrasyonel korkular geliştirebilir ve bunlardan kaçınmaya başlar.

Sonunda, başka bir atak geçirme ihtimaline karşı sinirlilik ve kaygı, Panik atakların artmasına ve olayın Panik bozukluğuna dönüşmesine neden olabilir. Kişi bu nedenle örneğin evinin dışına çıkmaktan korkar hale gelebilir ki buna Agorafobi denir.

Agarofobi kısaca “Açık alan korkusu” demektir. Hastalar kendilerini eve hapseder.

Bu yüzden genellikle toplumsal mekanlara gittiklerinde yanlarında çok güvendikleri birinin varlığını hissetmek isterler.

2 tür Panik bozukluk vardır: Agarofobili panik bozukluk ve Agarofobisiz panik bozukluğu.

Panik bozukluğunun diğer zihinsel sağlık koşullarında olduğu gibi, birey etkili bir tedavi almadıkça kişinin günlük yaşamı üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

Çocuklarda panik ataklar, çocuğun notlarının azalmasına, okuldan kaçınmasına ve hatta ebeveynlerden ayrılmalara neden olabilir.

Muhtemelen madde bağımlılığı, Depresyon veya İntihar düşünceleri de yaşayabilirler.

Panik Atak Ciddi mi ?

Evet, panik ataklar gerçek ve potansiyel olarak oldukça ciddi duygusal hasarlara yol açabilir.

Neyse ki, özel tedavilerle kontrol edilebilirler.

Panik ataklara eşlik eden rahatsız edici fiziksel belirtiler ve semptomlar nedeniyle Kalp krizi veya bazı hayatı tehdit eden Tıbbi problemlerle karıştırılabilirler.

Aslında, Göğüs ağrısı nedeniyle acile başvuranların  % 25’inde Panik atak mevcuttur.

Panik ataklar ciddileşebilirse de gerçekten organ tehdit edici değildir yani hayati sorunlara yol açmaz.

Panik Atak Neden Olur ?

Panik ataklar için spesifik nedenler olmamakla birlikte diğer duygusal belirtiler gibi panik, biyolojik zayıf noktalar, düşünme biçimleri ve sosyal stres yaratıcıları gibi çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun sonucu olarak kabul edilir.

Bir panik bozukluğu teorisine göre, burada vücudun normal “Alarm sistemi“, yani bir kişinin bir tehdide yanıt vermesine izin veren zihinsel ve fiziki mekanizmaları, hiçbir tehlike yokken tetiklenmektedir.

Panik bozukluğunun ailelerde görülmesi, bu durumun kimde gelişeceğinin belirlenmesinde kalıtımın (genetik) rol oynadığı anlamına gelebilir. Bununla birlikte, aile öyküsü olmayan birçok insanda da gelişebilir.

Bazı çalışmalar Marihuana gibi uyuşturucuların veya Çinko, Magnezyum gibi beslenme yetersizliklerinin de panik bozukluğu gelişimi için risk faktörleri olabileceğini ileri sürmektedirler.

Yoksulluk ve düşük eğitim düzeyi ilişkili gibi durmaktadır, ancak bu faktörlerin anksiyetenin nedeni mi veya sonucu mu olduğu belirsizdir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir ?

Panik atak belirtileri belirgin bir sebep olmaksızın aniden gelişir.

Bunlar arasında;

Hızlı Kalp atışı (çarpıntı)

Gögüs ağrıları

Mide ağrısı

Baş dönmesi

Mide bulantısı

Hiperventilasyon

Nefes darlığı

Boğulma hissi

Ellerde karıncalanma veya uyuşukluk

Sıcak basması

Terleme

Soğuk basması

Titreme

Terör, düşünülemez derecede korkunç bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğunun ve bunu önlemenin mümkün olmadığı hissi

Kaçma ihtiyacı

Semptomlarını nasıl kontrol edeceğini bilmemekten endişe ederek utanç verici bir şey yapma korkusu

Ölüm korkusu.

Panik atağı genellikle 10 dakikadan fazla sürer. Kişinin tahammül edebileceği en üzücü koşullardan biridir ve belirtileri Kalp krizine benzeyebilir.

Tiroid anormallikleri ve Anemi gibi bazı Tıbbi durumlar ve bazı İlaçlar ciddi anksiyeteye neden olabilir.

Panik bozukluğu olan bireylerde Mitral Kapak Prolapsusu (MVP) adı verilen bir Kalp kapak anormalliği riski yüksektir.

Uyku sırasında Panik belirtileri çeken insanlar, panik ile ilişkili daha fazla solunum sıkıntısı eğilimi gösterirler. Aynı zamanda, geceleri panik atak geçirmeyenlere kıyasla Depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklar daha fazla görülebilir.

Gece panik atakları, ani bir korku ya da korku hali olmadan aniden uykudan uyanma ile gider. Gece panik ataklarının süresi 10 dakikadan az olma eğilimindedir ancak bunları yaşayanlar için tamamen sakinleşmek çok daha uzun sürebilir.

Panik Atak Nasıl Teşhis Edilir ?

Psikiyatrlar, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları gibi zihinsel sağlık eğitimi alan pratisyenlere kadar tamamen Tıbbi profesyoneller tanı ve  tedavide rol alır.

Bununla beraber ülkemizde ilk olarak bir Psikolog veya Psikiyatr’a başvurmak daha doğrudur.

Panik atakların oluşumuna katkıda bulunabilecek herhangi bir tıbbi sorunun olup olmadığını araştırmak için fiziksel muayene ve diğer uygun tıbbi testler yapılır.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir ?

Panik atak geçirenlerin semptomlarını kontrol edebilecek çeşitli tedaviler vardır. Buna Tıbbi tedaviler ve Psikoterapinin spesifik formları dahildir.

İlaçlar açısından, seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI), seçici serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SSNRI) ve Benzodiazepinler FDA tarafından etkili tedavi için onaylanmıştır.

Kaygı düzeyini azaltmak için sıklıkla kullanılan davranış teknikleri arasında gevşeme teknikleri (nefes alma teknikleri veya yönlendirilmiş görüntüler gibi) ve panik bozukluğu rahatsızlığındaki kaygıları önceden tetikleyen durumlara kademeli olarak artan maruz kalma sayılabilir.

Panik Atakları Önlemek Mümkün müdür ?

Panik atakları uyarabilen Alkol veya Kafein, diyet hapları veya Kokain gibi uyarıcıları kullanmaktan kaçınmak etkili  önlemlerdir.

En önemlisi ise panik atak geliştiğinde kendi kendini rahatlatmaya çalışmak ve bu durumun hiçbir hayati tehlikeye yol açmayacağını kendine telkin etmektir.

Tekrarlayan ataklar olursa mutlaka bir Psikolog veya Psikiyatr’a muayene olunmalıdır.