Patlıcan Çiğ Yenirmi, Patlıcanın Faydası ve Zararları ?

Patlıcan malum bizim mutfağımızda özellikle Şakşuka, İmambayıldı, Zeytinyağlı patlıcan dolması gibi onlarca yemeğin baş aktörü olan kapkara bir meyve’dir.

Meyvedir deyince “sebze olacaktı, yanlış yazmışsınız” dediğinizi duyar gibiyiz ama yanlışlık yok, Patlıcan aslında bir sebze değil meyvedir.

Ortaçağda İtalyanlar tarafından “hastalık getiren ve iştah kesici bir Elma” olarak nitelenen bu faydalı meyve ilk olarak Çin’de 5. yüzyılda yetiştirildi ve 14.yüzyılda Avrupa’da yayıldı.

Patlıcan’ın acı tadından ötürü eskiden “Delilik, Lepra ve Kanser”e neden olduğu bile düşünülüyordu.

Günümüzde İtalya, Türkiye, Mısır, Çin ve Japonya önde gelen patlıcan yetiştiricileridir.

Önce şu siyah altın Patlıcan’ın genel özellikleri, fayda ve zararlarına bakalım, sonra merak edilen o soruya yanıt verelim; Patlıcan çiğ yenir mi ?

Patlıcan Sebze mi Meyve mi ?

Salatalık, Domates, Kabak ve Patlıcan Halk arasında sebze olarak kabul edilse de aslında onlar birer Meyve‘dir. Peki ama neden Meyve.

Meyve ile Sebze Arasındaki Fark Ne ?

Meyve, Bilimsel olarak bir Bitkinin tohumlarını taşıyan bir organdır.

Sebze ise Bitkinin kök, gövde, yaprak gibi üreme amaçlı olmayan bölümlerdir. Bu açıdan bakıldığında patlıcan Bilimsel olarak meyvedir.

Sebzelerin çoğu pişirilerek veya haşlanarak yenirken, Meyveler çiğ tercih edilir

Meyveler çoğunluğu tatlı, çok azı ekşidir. Sebzeler ise tatlı değildir ve çoğunlukla ham hali tercih edilmez.

Patlıcan’ın Genel Özellikleri Nelerdir ?

Patlıcanlar, domates, biber ve patatesleri de içeren sebzelerin it üzümü ailesine aittir.

Yüksekliğe yetişen bir Bitkinin dallarından asılı Domates gibi büyürler. Genel olarak Patlıcanın hoş ama bir acı tadı ve süngerimsi bir dokusu vardır.

Patlıcan’ın Besin Değerleri Nasıldır ?

1 kap (99 gr) pişmiş Patlıcan;

35 kalori’dir ve Glisemik İndeksi düşüktür.

Günlük ihtiyacı karşılama oranları ise (%) ;

Lif : % 9

Bakır : % 7

B1 vitamini : % 7

B6 vitamini : % 5

Mangan : % 5

B3 vitamini : % 5

Karbonhidrat : % 4

K vitamini : % 3

Folat : % 3

Kalori : % 2

Protein : % 2 şeklindedir.

 

 

Patlıcan’ın Faydaları Nelerdir ?

Vitamin ve Antioksidan İçerir

Bir dizi vitamin ve mineral bulundurmanın yanı sıra, Patlıcan’da birçok antioksidan vardır. Patlıcan Kafeik ve Klorojenik asit gibi fenolik bileşikler ve Nasunin gibi flavonoidler içerir.

Böylece Kalp ve Damar hastalıkları, Kanser‘den koruyucu özellikleri vardır.

Beyni Korur

Patlıcan kabuğunda güçlü bir antioksidan olan Nasunin vardır. Nasunin, hücre zarlarını, özellikle Beyin hücrelerini hasara karşı korur.

Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarından Korunma

Patlıcan, içerdiği bol Fenolik Antioksidanlar ile özellikle bakteri ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlara karşı korunma sağlar.

Kanserden Korur, LDL’yi Düşürür

Klorojenik asit içerir ki bu bileşik anti-kanserojen, antimikrobiyal, LDL (kötü kolesterol) düşürücü ve antiviral özelliklere sahiptir.

Kalbi Korur

Patlıcan suyu deneysel olarak laboratuvar hayvanlarında kan Kolesterol seviyelerini ve damar duvarlarındaki Kolesterol kalıntılarını önemli ölçüde azaltmıştır.

Kan damarlarını genişletir ve kan akışını iyileştirir.

Nasunin sadece güçlü bir serbest radikal çöpçü değil, aynı zamanda fazlalığı serbest radikal üretimini arttıran ve artmış Kalp hastalığı ve Kanser riski ile ilişkili olan Demir’i de bağlar.

Patlıcan Nasıl Saklanmalı ?

Sert görünmelerine rağmen, Patlıcanlar aslında çok çabuk bozulurlar ve saklanmalarına dikkat edilmelidir. Patlıcanlar hem sıcağa hem de soğuğa karşı hassastır ve ideal olarak yaklaşık 10 C’de depolanmalıdır.

Kesilmemiş ve yıkanmamış Patlıcan’ı bir plastik torbaya koyarsanız birkaç gün boyunca Buzdolabında saklayabilirsiniz.

Patlıcan’daki C vitamini, B6 vitamini ve Karotenoidler ısıya oldukça duyarlı olan besin maddeleri olduğundan, Buzdolabında saklamak bozulmalarını yavaşlatmış olur.

Peki merak edilen soruya gelelim şimdi;

Patlıcan Çiğ Yenir mi, Zehirli mi ?

Çiğ Patlıcan’ın zehirli olduğu düşünülür, oysa değildir.

Ancak Patlıcan, yapraklarında, gövde ve yurularında doğal olarak bulunan ve çok fazla dozlarda zehirli olabilen Solanin denilen bir alkaloid içerir.

Ortalama 400 mg Solanin hayatı tehdit edici dozdur. Gastrointestinal ve Nörolojik rahatsızlıklara (bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, felç), Tiroid sorunları ve hatta aşırı vakalarda ölüme bile yol açabilir.

Patlıcan ise en fazla 11 mg Solanin içerir. Bu yüzden zehirlenme için 36 tane çiğ Patlıcan yemelisiniz ki eh bu da mümkün değil zaten.

Bu nedenle, makul miktarda çiğ Patlıcan yemekten endişelenmenize gerek yok. Sadece bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara (kaşıntı ve döküntüler) neden olabilir.

Bununla beraber acı tadı ile yemenizi kimse de tavsiye etmez zaten.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !