Patolojik Bulgu Saptanmadı (Yoktur) Ne Demek ?

Patolojik Tetkikler veya Akciğer Grafisi, US, MR, BT gibi görüntüleme testleri yaptıranlar, “Patolojik bulgu saptanmadı”, “Patolojiye rastlanmadı” veya “Patolojik değildir” gibi sonuç cümleleri yazılı raporlara denk gelmiştir.

Peki nedir bu Patolojik Bulgu ?

Buna geçmeden önce konunun daha iyi anlaşılması için patoloji nedir ona bakalım birlikte;

Patoloji, bir bilim dalıdır ve hastalıklara tanı koymakla uğraşır. Pathos Latince hastalık demektir.

Patoloji’de özetle Organ ve Dokular oldukları gibi veya birtakım işlemlerden geçirildikten sonra görünüşleri bakımından değerlendirilir.

İnceleme Patolog denilen uzmanlarca çıplak gözle, Işık Mikroskopu, Elektron Mikroskopu veya başka şekillerde yapılabilirse de değerlendirme Morfolojik temellidir yani görünüşlere dayanır.

Örneğin ;

Uzun zamandır olan Karın ağrınız var, bir  Gastroenterolog‘a gittiniz, size Endoskopi yapıldı. Doktor şüpheli bir lezyon (Yara veya Kitle demektir) gördü, oradan bir parça alıp incelemesi için Patoloji’ye gönderir.

Patolog bu parçayı inceler ve sonucu bir rapor halinde sunar.

Bu Patolojik incelemeler genellikle şüphelenilen lezyonlarda Kötü Huylu Değişim veya Kanserleşme var mı diye yapılır.

Patoloji kabaca böyle..

 

 

Bununla beraber Patolojik bulgu sadece Patoloji’yi tanımlamaz,

Örneğin;

Akciğer grafisi, Ultrason, MR veya BT testleri gibi görüntüleme testlerinde de, anormal bir yapı veya değişim yoksa bunlar da genellikle “Patolojik bulguya rastlanmadı” şeklinde raporlanır.

Üstteki Rapor bir Patoloji Raporu değil, boyun MR’ı olmasına rağmen anormal bir durum olmadığını belirtmek için Patolojik lafzı geçmiştir.

Özetle ;

Bir Rapor’da “Patolojik bulguya rastlanmadı” şeklinde bir cümle geçiyorsa bu, o sonucunuzun “Temiz olduğunu”, Normal dışı veya Kanser gibi herhangi bir “Kötü Durumun Olmadığını” gösterir.

“İntraepitelyal Lezyon ve Malignite Açısından Negatif” ne demek için buraya buyurun.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !