Piridinolin (Pyrilinks-D) testi

Piridinolin veya Pyrilinks-D testi osteomalazi,osteoporoz,paget hastalığı gibi kemik metabolizma hastalıklarının teşhisinde ve izlenmesinde kullanılır.

Piridinolin, olgunlaşmış kollajen dokusunda bulunan, kollajen lifleri arasında çapraz bağlar oluşturan bir moleküldür.

Kollajen içinde gördükleri fonksiyona dayanılarak “crosslink” olarak adlandırılır. Piridinolin sentezi, lizil ve hidroksilizil rezidülerinden lizil oksidaz enziminin katalizlediği bir reaksiyonla gerçekleşir.

Deoksipridinolin en fazla miktarda kemik dokusunda bulunduğundan kemiğe spesifik bir parametre olarak kabul edilir. Aynı zamanda dişlerin dentin tabakasında da bulunur.

Piridinolin ise kemik dokusuna ek olarak kıkırdak dokusunda da bulunur.

Her iki molekül de ciltte ve diğer dokulardaki kollajenin yapısında bulunmaz.

Kollagen içindeki yoğunluğu, yeni üretilmiş dokuda çok düşük olup, olgunlaşma süreci içinde artış gösterir. İdrarla atılan pridinolin ve deoksipiridinolin miktarı, kollajen dokusunun yıkılımı sırasında açığa çıkar.

Kemik yıkılım ve yapılımı genellikle bir arada yürüdüğünden, bu maddelerin idrarla atılan miktarları, kollajen turn-over hızının bir göstergesi olarak kabul edilir.

Test sonucunun yorumu:

Osteoporoz, primer hiperparatiroidizm, hipertiroidizm, Paget hastalığı ve kemik metastazları gibi kemik yıkılım ve üretim (turnover) hızını artıran durumlarda, idrarla atılan deoksipiridinolin ve pridinolin miktarında artış meydana gelir.

Numune:

24 saatlik idrar, 10 ml 6N HCl üzerine toplanmalıdır.

Referans Aralığı:

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: