Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak ?

PS5: Sony PlayStation 5 neye benzeyecek ve ne zaman göreceğiz ?

Video oyunlarının krallarından Playstation’un 5. versiyonu olacak PS5’i ne zaman göreceğimizi söylemek zor, ama yolda. Fakat Shuhei Yoshida’nın yeni nesil konsolu duyurmasından önce değişikliklerin oldukça göz alıcı olacağı söyleniyor.

PlayStation 5 Ne Zaman Çıkacak ?

Teknoloji devine yakın kaynaklarca aktarılan bilgilere göre, PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı hakkında oldukça önemli bir iddia da bulunuldu. İddiaya göre Sony’nin yeni oyun konsolu 2020 yılında piyasaya sürülecek ve fiyatı ise 500 dolar olacak.

Sony, 2020 yılının Mart veya Kasım ayında teknik özellikleriyle dikkat çeken yeni konsolunu piyasaya sürecek.

Yeni oyun konsolunun Ryzen 8 Core işlemcisiyle geleceği ve etiket fiyatının ise 500 dolardan başlayacağı tahmin ediliyor.

VR Efekti

Sony, kısa süre önce PlayStation VR sayesinde sanal gerçekliği kucaklayan ilk konsol üreticisi haline geldi ancak PlayStation VR’yi yakından incelediyseniz ve PS4 Pro’da nasıl çalıştığını gözlemlerseniz, PS5’in VR’yi yeni bir düzeye nasıl çekebileceği konusunda spekülasyonların başladığını da görürsünüz.

Şu anda PlayStation VR, Oculus Rift ve HTC Vive’dan daha düşük çözünürlükte çalışıyor – ancak mevcut enkarnasyon bile baz PlayStation 4’ü kendi sınırlarının ötesine itiyor.

PS4 Pro’da bir PlayStation VR çalıştırmak, genel VR deneyimi bakımından oldukça kullanışlı gelişmiş çerçeve hızları getirir ancak PS4 Pro bile PlayStation VR kulaklıkla belirlenen çözünürlük kısıtlamalarını aşamaz.

“Sony, PlayStation VR’nin ikinci, çarpıcı derecede yüksek teknolojili bir yinelemesi ile pazara geri dönmek isteyecek”

Öyleyse, PlayStation VR’nin başarılı olduğunu varsayarsak (ve zaten öyle görünüyor) Sony, ikinci, önemli ölçüde daha yüksek teknolojili bir tekrarlama ile pazara geri dönmek isteyecektir: Bu, PlayStation 5 için belirgin bir satış noktası sağlayacaktır.

 

 

PS5 hangi formda olacak ?

 

Sony’nin daha Nintendo benzeri bir yaklaşım sergileyeceğini ve PS5’i küçük bir kutuya koyacağı düşünülmüyor.

Bunun bir nedeni, Sony PS4’ün temelde bir Bilgisayarın içindekileri kullanmayı taahhüt etmesi – ilk üç PlayStation varyantı, PS3’te o kadar ezoterik olan ve konsolun kaybolduğu özel bileşenler kullanıyordu. Geliştiriciler, kesinlikle PS4’ün PC yolunu aldığından büyük ölçüde rahatladılar.

“Her zaman hızlı işlemciler ve GPU’lar istiyoruz, ancak çok sayıda hızlı RAM de çok önemli – hızlı veri işlemcileri yoksa hızlı işlemciler kullanmak hiç de mantıklı değil.”

“Chris Kingsley”

“Geliştiriciler, en az sayıda çabayla en iyi oyunları yapmak istiyor. Yaratıcı olmaya ve işe yaramaya odaklanmak istiyoruz “diye belirtiyor Kingsley.

PS5’te hala Hard Disk olacak mı ?

Sony Computer Entertainment Başkanı ve CEO’su Andrew House, PS4’e sabit disk ve 8GB RAM’ı  koymaya nasıl karar verdikleriyle  ilgili  “Milyar dolarlık kararlar” aldıklarını söyledi.

Bununla birlikte, herhangi bir PS4 sahibi size konsolun en çok nefret ettikleri  yönünün harici USB sabit disklerini yerleştirmek için (Xbox One türevlerinin aksine) yetersiz olmasını söyleyecektir.

Tanım gereği 4K oyunları 1080p olanlardan çok daha fazla veri içerdiğinden, yerli bir 4K PS5 gelirse bu sorun daha da kötüleşecektir. Herhangi bir PS4 sahibi, PS5 için harici USB sabit disk desteğini bekleyecekti, ancak Sony’nin (açıklanamaz biçimde) PS4 Pro’nun onlara destek vermesini reddettiği göz önüne alındığında, oyuncular bu konuda umutlu değil.

 

 

Optik Diskler olacak mı ?

Fiziksel Disk pazarına girmeye devam eden indirme oyunlarının yükselmesi, uzmanların konsolların en az on yıl boyunca disksiz olacağını öngörmesine neden oldu. Bununla birlikte, bazı tahminler PS5’in, Microsoft’un aynı şeyi yapan rüzgarını yakalayana kadar, en azından bu yolda tehlikeye atılma riski taşıyan ilk sistem olmayacağı yönünde.

Sony PS4 Pro’ya 4K’lık bir Blu-ray sürücüsü koymadığı için (haklı gösterebilir) bir sürü film çekti ve bu onu film ve TV meraklıları için Xbox One S.’den daha az cazip hale getirmişe benziyor.

Anketler, oyuncuların fiziksel disklerde oyun satın alma olasılığına hala bağlı olduklarını göstermeye devam ediyor – en azından bunları satabiliyorlar (oyun endüstrisinin sevmediği bir uygulama).

 

 

Kingsley konuyla ilgili görüşünü şöyle dile getiriyor: “İnsanlar dijitalleştiğinden, film ve oyunları disk yoluyla teslim etme günleri düşüşe geçti; Ancak, bazı insanlar fiziksel disklerden hoşlanıyor, bu yüzden bu gerilemenin düzelip düzelmeyeceğini ve şimdiye göre  daha düşük bir seviyede kalacağını kim bilebilir ? “

Yükseltilebilecek mi ?

Microsoft, konsolun döngüsünü unutmak için haçlı seferindeki en büyük silahını ortaya koydu. Proje Akrep, bazı biçimlerde yükseltilebilirlik içerecek.

Project Akrepinin tam yerel 4K’lık oyunları çalıştırması için gelecekte HD veya 4K VR oyunları çalıştırmanın yolunu açabilmesi bekleniyor.

PC mimarisini Microsoft’un konsollarıyla paylaşacağı için Sony’nin PS5 ile böyle bir rota almak kolay olacak. Fakat Microsoft için bile, PC mirasıyla, yükseltilebilir bir konsol oldukça zorlayıcı: yükseltme için en muhtemel aday olacak bileşenler, CPU ve GPU, tamamen yeni bir konsolun maliyetiyle karşılanacak ve Oyuncularına, konsollarını yükselttikleri takdirde sadece bütün oyun alanlarında belirli oyunları çalıştırabileceklerini söylüyorlar.

 

 

Sony, konsol döngüleri konseptinde çok daha bir pozisyonda; bu da PS5 özelliklerinin listesine yükseltilebilirlik ekleme olasılığının daha az olduğu anlamına geliyor.

Ancak, Microsoft’un Proje Akrep ile yaptığı şeyleri yakından izleyeceklerini de söylemekten geri kalmıyorlar.