Polikistik Over Sendromu Nedir, Belirtileri ve Nasıl Tedavi Edilir ?

PKOS (Polikistik Over Sendromu), Kadınlarda Yumurtalıklarda çok sayıda Kistlerle giden Hormonal bir sorundur.

Bu hastalıkta Kadının Yumurtalıklarında çok sayıda küçük Kist mevcuttur ama çeşitli nedenlerle de yumurtalıklarda Kistler olabilir.

PKOS tanısını koymada önemli olan, Kistlerin varlığı yerine semptomların karakteristik özellikleri’dir.

Polikistik Over Sendromu Nedir ?

PKOS Kadınların % 5-10’unda görülür ve Kadınlarda kısırlığın en yaygın nedeni’dir.

Ergenlik döneminde adet düzensizlikleri ile başlayabilir ve infertilite, aşırı kıllanma gibi belirtiler ortaya çıktığı zaman tanı konur.

 

 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

PKOS’un başlıca bulguları ve semptomları menstrüel bozukluklar ve artmış Androjenler yani Erkeklik Hormon seviyeleri ile ilgilidir.

Menstrüel bozukluklar normal menstrüasyonun gecikmesi (Primer Amenore), menstrüel periyodların daha az olması (Oligomenore) veya menstrüasyonun 3 aydan fazla süredir olmamasını (Sekonder Amenore) içerebilir.

Menstrüel sikluslar Anovulasyon yani Yumurtlamamayla gidebilir ve ağır kanamalara neden olabilir.

Artmış Androjen seviyeleri  ile ilgili belirtiler arasında Akne, Hirsutizm yani vücutta aşırı kıl büyümesi ve erkek tipi Saç dökülmesi sayılabilir.

Diğer PKOS belirtileri şunlardır :

Obezite

Kilo artışı

İnsülin direnci

Yağlı cilt

Kepeklenme

Kısırlık

Deride renk değişimleri

Yüksek Kolesterol

Yüksek Kan basıncı ve

Yumurtalıklarda çok sayıda küçük Kist.

Düzensiz veya menstrüel olmayan dönemler dışında, yukarıdaki belirtilerden ve işaretlerden hiçbiri PKOS’da bulunmayabilir.

PKOS’lu tüm Kadınlarda menstrüel periyotlar düzensizdir veya olmaz.

PKOS’lu kadınlar düzenli olarak Ovülasyon yapamazlar, yani, her ay bir yumurta bırakamazlar. Bu nedenle genellikle gebelik yaşamakta güçlük çekerler.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur ?

PKOS’a neden olan şey kesin olarak net değildir ve muhtemelen genetik (kalıtsal) ve çevresel faktörlerin bir sonucudur.

PCOS’lu Kadınların çoğunlukla aynı durumda olan bir Anne ya da Kız kardeşi vardır.

Vücudun kan şekeri kontrol sisteminin bir arızası sıklıkla İnsülin direnci ve kan İnsülin seviyesinin yükselmesine neden olur ve PKOS’lu kadınlarda bu durum sık görülür. İnsülin direncinin PKOS gelişimiyle ilişkili olabileceğine inanılmaktadır.

PKOS’lu kadınların yumurtalıklarının Androjenler olarak bilinen fazla miktarda Erkeklik Hormonu ürettiği de bilinmektedir. Erkeklik Hormonlarının aşırı miktarda üretilmesi İnsülin üretimindeki anormalliklerin bir sonucu olabilir veya bunlarla ilgili olabilir.

PKOS’lu kadınlarda bir başka Hormonal anormallik Beyindeki Hipofiz bezinden salınan ve Hormon üretmek için yumurtalıkları uyarmakla görevli LH Hormonunun aşırı üretilmesi’dir.

PKOS gelişiminde olası diğer faktörler, vücutta düşük düzeyde Kronik İnflamasyon olması ve Fetal hayatta Erkek hormonlarına maruz kalma olabilir.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Teşhis Edilir ?

Tanı, genellikle hastanın öyküsü, klinik bulgular, fizik muayene ve Laboratuvar testlerine dayanır.

Düşük Tiroit Hormonu seviyeleri (Hipotiroidizm) veya Prolaktin yükselmesi gibi benzer özelliklere sahip diğer hastalıkları dışlamak için ek testler yapılır.

Erkeklik Hormonları olan DHEAS ve Testosteron yükselebilir. Ayrıca, LH seviyeleri de yükselir ve LH/FSH oranının 3 ve üzerinde olması PKOS lehine bir bulgudur.

Yumurtalıklardaki Kistler Ultrason ile görüntülenebilir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Manyetik Rezonans (MR) gibi daha güçlü ve pahalı görüntüleme yöntemleri de Kistleri tespit edebilir, ancak bunlar genellikle Yumurtalık veya Adrenal Bez tümörleri gibi ilgili semptomlara neden olabilecek diğer durumların bulunduğu durumlar için kullanılır.

Polikistik Over Sendromu Nelere Yol Açabilir ?

PKOS’lu Kadınlar ;

Yüksek Tansiyon

Diyabet

Kalp Rahatsızlığı

Endometrium (Rahim) Kanseri

İnfertilite

Uterin kanama

Obezite

Akantozis Nigricans (Boyun, Kolların altında veya Kasıkta sıklıkla görülen kadifemsi, Kahverengi – Siyah pigmentasyon. Bu durum Obezite ve İnsülin direnci ile ilişkilidir ve PKOS’lu bazı Kadınlarda görülür) riski altındadır.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Tedavi Edilir ?

PKOS tedavisi kısmen Kadının yaşına bağlıdır.

Doğum kontrolü isteyen genç kadınlar için Doğum Kontrol Hapları, düzenli adetlere neden olabilir ve Rahim Kanseri riskini önleyebilir.

Başka bir seçenek Progesteron Hormonu ile aralıklı terapidir.

Akne veya fazla Kıllanma için Spironolakton adı verilen bir diüretik reçete edilebilir.

Hamilelik arzusu olan Kadınlar için, Klomifen adı verilen bir ilaç yumurtlamayı başlatmak için kullanılabilir.

Buna ek olarak, Kilo verme menstrüel siklusları normalleştirebilir ve gebelik olasılığını artırır.

Gebeliği isteyen ve Klomifen tedavisinde Gebe kalamayan Kadınlarda İnfertilite için diğer, daha agresif tedaviler (Gonadotropin Hormon, Yardımcı Üreme Teknikleri) gerekebilir.

Son olarak, Ovarian Drilling olarak bilinen cerrahi bir prosedür, PKOS için başka tedavilere cevap vermeyen bazı Kadınlarda Ovülasyon’a neden olabilir. Bu prosedürde yumurtalık dokusunun küçük bir kısmı yumurtalık içine yerleştirilen bir iğne yoluyla verilen bir elektrik akımı ile tahrip edilir.

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !