Prealbümin Testi Nedir ?

Prealbumin testi eskisi gibi fazla kullanılmasa da Protein Kalori Malnütrisyonu‘nu saptamaya yardımcı olmak ve Parenteral Beslenme etkinliğini izlemek için kullanılan testlerdendir.

Yeni kanıtlar Prealbümin düzeyindeki değişikliklerin nedenlerinin daha karmaşık olabileceğini ve testin beslenme durumunun basit bir göstergesi olarak yorumlanmaması gerektiğini ileri sürmektedir.

Prealümin, aynı zamanda Transtiretin olarak da adlandırılır, kandaki başlıca Proteinlerden biridir ve öncelikle Karaciğer tarafından üretilir.

Fonksiyonları vücutta Tiroksin ve A Vitamini’ni taşımaktır.

Yakın zamana kadar, Prealbumin testinin beslenme durumunun yararlı bir göstergesi olduğu düşünülüyordu ve Protein-Kalori Malnutrisyonu’nu saptamak ve teşhis etmek ve aynı zamanda Total Parenteral Beslenme (TPN, bir damara enjekte edilen bir solüsyon yoluyla beslenme almak) izlemek için kullanılmıştır.

Ayrıca Böbrek Hastalığının tedavisinde Hemodiyaliz’e giren bir kişide beslenme durumundaki değişiklikleri izlemek için kullanıldı.

Bununla birlikte, tartışmalar vardır, çünkü Prealbumin’deki değişiklikler aslında iltihap, enfeksiyon veya travma gibi diğer koşulları yansıtabilir.

Bu nedenle, Prealbumin testinin beslenme durumunu değerlendirmek veya beslenme yetersizliğini teşhis etmek için artık kullanılmaması önerilmiştir.

Prealbümin Yüksekliği Nedenleri :

Amiodaron, Östrojenler ve Oral Kontraseptifler (Doğum Kontrol Hapları)

Hodgkin Hastalığı

Böbrek Yetmezliği

Demir Eksikliği

Hamilelik

Cushing Sendromu

Adrenal Hiperplazi

Prealbumin Düşüklüğü Nedenleri ;

Yetersiz Beslenme

Ağır veya Kronik Hastalık

İltihaplar

Travma

Yanık

Hipertiroidi

Karaciğer Hastalığı

Ciddi İnfeksiyonlar

Bazı Sindirim bozuklukları

Anabolik Steroidler, Androjenler, Prednizolon ve yüksek doz NSAID‘ler.

Numune :

Serum.

Referans Değerler :

17-40 mg/dl.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !