Prealbümin testi

Prealbumin testi eskiden beri fazla kullanılmasa da  protein kalorisi malnütrisyonunu saptamaya yardımcı olmak ve parenteral (örneğin intravenöz) beslenme etkinliğini izlemek için kullanılan testlerdendir.

Yeni kanıtlar prealbümin düzeyindeki değişikliklerin nedenlerinin daha karmaşık olabileceğini ve testin beslenme durumunun basit bir göstergesi olarak yorumlanmaması gerektiğini ileri sürmektedir.

Prealümin, aynı zamanda transtiretin olarak da adlandırılır, kandaki başlıca proteinlerden biridir ve öncelikle karaciğer tarafından üretilir.

Fonksiyonları vücutta tiroksin (ana tiroid hormonu) ve A vitamini taşımaktır.

Yakın zamana kadar, prealbumin testinin beslenme durumunun yararlı bir göstergesi olduğu düşünülüyordu ve protein-kalorili malnutrisyonu saptamak ve teşhis etmek ve aynı zamanda toplam parenteral beslenme (TPN, bir damara enjekte edilen bir solüsyon yoluyla beslenme almak) izlemek için kullanılmıştır.

Ayrıca böbrek hastalığının tedavisinde hemodiyalize giren bir kişide beslenme durumundaki değişiklikleri izlemek için kullanıldı.

Bununla birlikte, tartışmalar vardır, çünkü prealbumin’deki değişiklikler aslında iltihap, enfeksiyon veya travma gibi diğer koşulları yansıtabilir.

Bu nedenle, prealbumin testinin beslenme durumunu değerlendirmek veya beslenme yetersizliğini teşhis etmek için artık kullanılmaması önerilmiştir.

Değerlendirme :

Yüksek prealbümin nedenleri:

Amiodaron, östrojenler ve oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları)

Hodgkin hastalığı

Böbrek yetmezliği

Demir eksikliği

Hamilelik

Cushing-Adrenal hiperplazi

Düşük prealbumin nedenleri;

Yetersiz beslenme

Ağır veya kronik hastalık

İltihaplar

Travma ve yanık

Hipertiroidi

Karaciğer hastalığı

Ciddi infeksiyonlarlar

Bazı sindirim bozuklukları

Anabolik steroidler, androjenler, prednizolon ve yüksek doz NSAID’ler.

Numune :

Serum

Referans değerler:

17-40 mg/dl  

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: