PreP Tedavisi Nedir, AIDS Aşısı Bulundu mu ?

AIDS aşısı ile ilgili gelişmeye geçmeden önce PrEP nedir ona bakalım.

Maruz Kalma Öncesi Profilaksi (PrEP) Nedir ?

“PrEP”, İngilizce “pre-exposure prophylaxis” yani “Maruz Kalma Öncesi Profilaksi” demektir.

PrEP, henüz HIV bulaşmamış  ama HIV enfeksiyonu için ciddi risk altında olan insanların HIV’den korunması amacıyla her gün bir hap alarak korunmaya çalışılması işlemidir.

PrEP için, HIV tedavisinde yaygın olarak kullanılan Tenofovir ve Emtricitabine  içeren Truvada isimli tablet (ya da tüm jenerikler versiyonları) kullanılmaktadır.

Hap, aynı zamanda HIV’ı tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan biridir. PrEP’i ile cinsel ilişki veya enjeksiyon yoluyla HIV’e maruz kalınması durumunda, bu ilaçlar virüsün vücutta tutulmasını önleyecek şekilde çalışabilir.

PrEP, güçlü bir HIV önleme aracıdır ve tek başına kullanıldığında olduğundan daha fazla koruma sağlamak için kondom ve diğer önleme yöntemleriyle kombine edilebilir.

Ancak bu uygulamada PrEP kullanan insanlar, ilacı her gün almayı ve sağlık bakım sunucularını her 3 ayda bir kontrol için ziyaret etmeyi taahhüt etmelidir.

Herkes PrEP Kullanabilir mi ?

PrEP herkes için uygun değildir. PrEP’in HIV negatif olan ve HIV enfeksiyonu riski yüksek olan insanlar için uygulanması tavsiye edilmektedir.

Buna, HIV pozitif bir kişiyle devam eden bir ilişki içinde olan herkes dahildir.

Aynı zamanda şunları da kapsar:

Eşcinsel veya biseksüel erkek, prezervatif olmadan anal seks geçirmiş veya son 6 ay içinde cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon teşhisi konmuş;

Hem erkekler hem de kadınlar ile seks yapan erkek; veya

HİV enfeksiyonu riski yüksek olan (örneğin, uyuşturucu enjekte eden veya biseksüel erkek partnerli kadınlar olan)

HIV durumu bilinmeyen kişilerle düzenli olarak prezervatif kullanmayan heteroseksüel erkek veya kadın.

Son 6 ayda uyuşturucu enjekte eden, iğneleri paylaşan veya ilaç tedavisi gören kişiler için son 6 ayda PrEP önerilir.

PrEP, bir sağlık kuruluşuna günlük ve düzenli ziyaretler yaptırmayı içerir.

Ayrıca, PrEP yalnızca HIV enfeksiyonu riski devam eden insanlar içindir.

Kondom, iğne paylaşımlı enjeksiyon ilacı kullanımı veya cinsel saldırı gibi potansiyel bir HIV maruziyeti potansiyeli taşıyan yüksek riskli bir olaydan sonra HIV’ı önlemeye ihtiyaç duyan insanlar için maruz kalma sonrası profilaksi veya PEP adlı başka bir seçenek daha vardır.

PEP, maruz kalıştan sonraki 72 saat içinde başlamalıdır.

PrEP  sifiliz, gonore, klamidya veya cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan korunma sağlamaz.

PrEP Nasıl Çalışır ?

PrEP’in her gün alındığında, yüksek risk altında olan insanlarda % 90’dan fazla HIV enfeksiyonu riskini azalttığı gösterilmiştir.

PrEP Güvenli mi ?

Klinik çalışmalarda bazı insanlarda mide yanması veya iştah kaybına neden olduğu  gösterildi ama bu yan etkiler hafiftir ve genellikle ilk ay içinde kaybolur.

Nereden PrEP Alabilirim ?

PrEP, henüz sadece Fransa ve Avustutalya’da reçete edilebiliyor. Bunun yanı sıra, İngiltere yargıtayı, 2016 yılı Kasım ayında Ulusal Sağlık Sistemi’nin PrEP’i de kapsayabileceğini vurgulayan bir karar almıştır.

Kenya Sağlık Bakanlığı  PrEP çerçevesinde, risk altındaki Kenyalılara her gün ARV hapı dağıtacak. Tedavinin kimleri kapsayacağı sağlık çalışanları tarafından belirlenecek.

PrEP tedavisinden yararlanacaklar aktif cinsel yaşamları boyunca her gün bir ARV hapı alacaklar ve  tedavi gören 3 ayda bir HIV testi yaptıracak.

Kenya’da 2015 yılında 77 binden fazla yeni HIV vakası görülmüş.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 2015 AIDS Raporu’na göre, Kenya’da 0-14 yaşındaki yaklaşık 100 bin çocuk HIV virüsüyle hayatını sürdürüyor.

Afrika’da Kenya’nın ardından en çok HIV vakası Uganda’da görülüyor.

Dünyada en çok HIV taşıyıcısı Kenya, Uganda, Güney Afrika, Nijerya, Hindistan, Mozambik ve Tanzanya’da yaşıyor.

Gelelim AIDS Aşısına ;

İspanya’daki Barcelona’daki IrsiCaixa AIDS Araştırma Enstitüsünde klinik hekimi olan Beatriz Mothe, “terapötik aşılama yoluyla T hücrelerini virüsün kontrol edilmesi için yeniden eğitebildik” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Yoğun çabalar ve büyük yatırımlara rağmen, HIV enfeksiyonunu önlemeye yönelik hiçbir aşı henüz kendini ispatlamamış ve pazarlanmaya başlamamıştır.

Araştırmacılar antiretroviral (ARV) ilaçlar olmaksızın virüsleri aylarca ya da yıllarca tutacak ve virüs bulaşmalarını önlemeyi amaçlayan terapötik aşılama üzerinde çalışıyor.

Mothe ve meslektaşları bu stratejiyi Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi’nden Tomáš Hanke’nin yaptığı bir HIV aşısı ile denedi.

Çalışmaya katılan 13 katılımcı ortalama ARV’leri 3.2 yıldır almış; Enfekte olmuş olduktan sonra 6 ay içinde tedaviye başlamışlardı ve bu da standart testlerde kanlarındaki HIV’i tespit edilemeyen seviyelere kadar düşürüyordu. (Sadece araştırma amaçlı kullanılan daha hassas testler  HIV’i bulabiliyordu.)

Aşının üç dozudan sonra katılımcılar ARV almayı bıraktılar. 4 hafta içinde virüs sekizinde geri döndü.

Ancak diğer beş kişide, tedaviyi başlatmak zorunda kalmaksızın 6 ila 28 hafta arasında virüssüz dönem oldu.

Şimdiye kadar 50’den fazla terapötik aşı denemesinin içinde bağışıklık sistemini “anlamlı” bir şekilde güçlendiren ilk örnek bu çalışma oldu.

HIV, normalde mutasyona uğramak suretiyle immün saldırıdan ve aşıdan  kaçıyor.

Üstteki çalışmayla ilgili Avustralya’nın Melbourne kentinde bulunan Peter Doherty Enfeksiyon ve Enfeksiyon Enstitüsü başkanlığını yürüten Sharon Lewin, “Bu konuda oldukça heyecanlıyım” dedi.

Bu çalışma şimdiye HIV aşısı konusunda ümit vaad edebilecek tek çalışma olsa da daha çok çalışmaya ihtiyaç var.

Özetle;

Henüz HIV AŞISI BULUNMADI.

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !