Prostat Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Prostat, erkeklerin 50 yaşından sonra en sıkıcı sağlık sorunlarından biridir. Bu yazımızda şu “prostat nedir, neden olur, belirtileri nelerdir  ve tedavisi nasıldır ?” sorularını yanıtlayalım.

Prostat bezi nedir ?

Prostat, ceviz büyüklüğünde küçük bir organdır. Mesanenin altında yer alır ve mesaneden idrar taşıyan tüp olan üretrayı çevreler . Prostat ayrıca semendeki spermlerin beslenmesine yardımcı olan bir sıvıyı da üretir.

Prostat sorunları 50 yaş ve üstündeki erkeklerde sık görülür. Neyse ki çoğu, cinsel fonksiyonlara zarar vermeden başarıyla tedavi edilebilir.

 

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) nedir ?

Benign prostat hiperplazisi (BPH), yaşlı erkeklerde yaygın görülen prostat bezinin kanser dışı büyümesidir. Halk arasında “prostatım var” diye tabir edilen durum bu durumdur.

BPH genel olarak 30’lu yaşlarda başlar, yavaş yavaş gelişir ve genelde yalnızca 50 yaşından sonra belirtilere neden olur.

Prostat ne kadar yaygındır, herhangi bir risk faktörü var mı ?

BPH son derece yaygındır.

İleri yaş büyümüş prostat için bir risk faktörüdür. 50 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yarısında  prostat belirtileri gelişir, ancak sadece % 10’unun tıbbi veya cerrahi müdahaleye ihtiyacı vardır.

BPH’de ne olur, belirtileri nelerdir ?

Benign prostat hiperplazisinde prostat bezi boyutu büyür. Prostatın ortasından geçen idrar yolunu sıkıştırabilir. Bu idrarın mesaneden idrar yolundan dışa akışını engelleyebilir.

İdrarın mesaneye geri dönmesine neden olabilir, bu da kişinin gece gündüz sık sık işemek zorunda kalmasına neden olur.

Diğer yaygın belirtiler arasında yavaş idrar akışı, acilen idrara çıkma ihtiyacı ve üriner akımın başlatılmasında güçlük vardır.

Daha ciddi sorunlar üriner sistem enfeksiyonları ve böbreklerin yaralanmasına yol açabilen üretranın tamamen tıkanmasını içerir.

BPH bir çeşit kanser midir ?

Hayır. BPH tamamen iyi huyludur. Prostat kanserinin öncüsü de değildir.

Prostat nasıl anlaşılır ?

Üroloji uzmanı rektal muayene ile büyümüş bir prostatı tespit edebilir.

Doktor ayrıca üretra, prostat ve mesaneyi penisin içine yerleştirilen bir alet olan bir sitoskop kullanarak veya ultrason ile inceleyebilir.

Prostat belirtilerim var, hangi doktora gitmeliyim ?

Üroloji uzmanına muayene olmalısınız.

BPH tedavisinde kullanılan ilaçlar ve cerrahi prosedürler nelerdir ?

BPH’yi tedavi etmek için birkaç farklı yol vardır.

Erkekler, bu seçeneklerin her birinin risklerini ve yararlarını dikkatlice tartmalıdır. Prostat cerrahisi geleneksel olarak BPH için en fazla fayda sağlayan tedavi olsa da her hastada gerekmeyebilir.

BPH’nin tıbbi tedavisi genellikle belirgin semptomları olan erkekler için uygulanır.

Mevcut ilaçlar arasında;

Alfa blokerler

Bunlar prostatın yumuşak kaslarını ve mesane boynunu rahatlatarak BPH’da prostatın genişlemesinden kaynaklanan üriner tıkanmayı hafifletir.

İlaç yan etkileri baş ağrısı, yorgunluk, ejakülasyon problemleri ya da baş dönmesini içerebilir.

BPH’de sıklıkla kullanılan alfa blokerleri tamsulosin (Flomax), terazosin (Hytrin), slidosin (Rapaflo) veya doksazosin (Cardura) gibi ilaçları içerir. Bu ilaçlar genellikle birkaç hafta içinde semptomlarda düzelmeye yol açar  ama prostat boyutu üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildirler.

5-alfa redüktaz inhibitörleri

Bu ilaçlar erkeklik hormonu testosteron‘un prostatta  aktif formu olan DHT’na dönüşmesini bloke eder.

BPH’da prostat büyümesi doğrudan DHT’ye bağlı olduğundan, bu ilaçlar 6 ila 12 ay boyunca prostat boyutunda yaklaşık % 25’lik bir azalma sağlarlar.

Finasterid (Proscar) ve dutasterid (Avodart) bu ilaçlara örnektir. Finasterid’in yan etkileri azalan cinsel ilgi, ereksiyon problemleri ve boşalma sorunlarıdır.

BPH tedavisinde, genellikle  ilaçlara tatminkar bir şekilde yanıt vermeyen ya da idrar yapamama gibi daha ciddi problemleri olan erkeklerde cerrahi prosedürler de kullanılabilir.

Transüretral prostat rezeksiyonu (TURP)

Uzun süredir kullanılmaktadır. Hastaya anestezi verildikten sonra, doktor penis yoluyla üretranın içine özel bir alet yerleştirir. Enstrüman ile doktor iç prostatın bir kısmını tıraş eder.

Lazer prosedürleri

Birkaç lazer prosedürü mevcuttur, bunların bazıları minimal anestezi ile doktor ofisinde yapılabilir. Bu prosedürler,  prostat dokusunun çıkarılmasını da içerir.

Genellikle TURP’dan daha az kanama ve hızlı iyileşme ile ilişkilidirler.

Mikrodalga tedavisi

Bu prosedür genellikle ofiste yapılır ve sonuçta prostatın küçülmesine yol açan bazı hücreleri öldürmek için prostata verilen mikrodalga enerjinin kullanılmasını içerir.

Prostat Hastalıkları – PSA ve Free PSA Testi

Başka kanser dışı prostat sorunları var mı ?

Evet, BPH’den başka, prostat kanseri ile hiçbir ilgisi olmayan bir dizi prostat problemi vardır. Prostatın bu iyi huylu bozuklukları arasında akut prostatit ve kronik prostatit bulunur.

Akut prostatit, prostatın bakteriyel bir enfeksiyonudur. Erkeklerde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Semptomlar ateş, titreme ve alt sırtta ve bacaklar arasındaki ağrıları içerir.

Ayrıca idrar yapmakta zorlanma da olabilir.

Doktorlar akut prostatit için antibiyotik reçete ederek hastanın daha fazla sıvı almasını önerirler. Tedavi genellikle başarılıdır.

Kronik prostatit, zaman içinde tekrar olma eğilimi gösteren bir prostat iltihabıdır. Genellikle gerçek bakteriyel enfeksiyon ile ilişkili değildir ancak ateş veya rahatsızlık belirtilerine neden olur.

Kronik prostatitin tedavisi zordur ve nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı durumlarda antibiyotikler ve ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Çoğu durumda, semptomlar kendi kendine çözülür.

Prostat sorunları önlenebilir mi ?

Bilinen kesin önleme yolu yoktur.

Prostat sorunlarına karşı en iyi koruma, dikkatli bir prostat muayenesini içeren düzenli sağlık muayeneleri olmaktır.

Aşağıdaki gibi belirtileriniz varsa derhal bir doktora görünün:

Sık idrara çıkma isteği
Ağrılı idrara çıkma
Kanlı idrar
İdrar yapma zorluğu
Gece idrara çıkma.

BPH için ameliyat olan erkekler için bile düzenli kontroller önemlidir.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: