PS4 pro Review, Differences Between PS4 and PS4 pro ?

What is the PS4 Pro and what is the difference between the PS4 Let’s examine in detail.

PS4 Pro vs. PS4: What is the difference ?

Here’s everything you need to know.

Sony 2016’da PS4’ün iki yeni sürümü piyasaya sundu. PS4 Pro, 4K oyun ve HDR kapasitesine sahip daha iyi performans sunan daha etli, daha güçlü bir birimi temsil ediyor.

Diğer yeni konsol, konuşma formlu bir faktördeki başlatma modeli ile aynı işlevselliği sunan PS4 Slim olarak bilinir hale geldi. Sony orijinal konsolunu devre dışı bıraktığından bunu PS4 olarak adlandırıyor.

Temel özellikler bu, ancak PS4 Pro-PS4 kılavuzumuzda detaylarını basit terimlerle açıklayacağız – rakamlardan hoşlananlar için karmaşık olanlara – ve genel sorulara cevap vereceğiz:

PS4 Pro ne kadar güçlü ?
Grafikler nasıl karşılaştırılır ?
HDR nedir ve umurumda mı ?
4K HDR TV’ye ihtiyacınız var mı ?
PS4 Pro PlayStation VR için daha mı iyi ?

PS4 Pro ne kadar güçlü ?

PS4 Pro’daki grafik işlemci (GPU) – yani oyunlarda 3D grafikleri üreten bit – PS4’ün iki katından biraz fazla. Sony, oyunlarda fizik ve yapay zeka gibi işlemleri yapan işlemciyi de yükseltti.

Sony, yeni PS4 Pro’nun orijinal PS4’ün 1.84 teraflopuyla karşılaştırıldığında 4.2 teraflopta çalıştırabileceğini iddia ediyor – teraflops, bilgisayar performansının basit bir ölçümü, arabalardaki beygir gücü gibi. Bu gücün biraz sonra nasıl kullanıldığına bakacağız.

Buna ek olarak, PS4 Pro, orijinal PS4 – 8GB GDDR5 ile aynı miktarda belleğe sahipken – performansı artırmak için daha yüksek hızda çalışıyor.

PS4 Pro’nun ayrıca, Netflix gibi oyun amaçlı olmayan uygulamalar için ekstra 1GB belleği var. Bu, oyunların kullanabileceği boş alanları boşa harcamayacakları anlamına gelir ve uygulamalar arasında hızlı geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir.

PS4 Pro vs PS4 Grafik Karşılaştırması: Fark nedir ?

Fark tamamen oyuna bağlı. Geliştiriciler, fazladan gücü, akıl içinde istedikleri her şey için kullanabilirler. Birçoğu – oyunlarının piksel sayısını – oyunların piksel sayısını artıracak, böylece 4K TV’lerde daha keskin görünürler, ama hepsi bu kadar değil.

Geliştiriciler dokuların kalitesini ve ışık efektlerini iyileştirmek için daha güçlü PS4 Pro GPU’yu da kullanabilir ve daha yavaş yavaşlamayla daha gerçekçi grafikler ve pürüzsüz bir performans elde edebilir. Sony’nin yaptığı tek talep, PS4 Pro’da PS4’te olduğu gibi oyun oynamak zorunda kalması ve tam tersi.

Ancak ikisini karşılaştıran YouTube videolarını izlemekten kaçının. 4K’da 4K’da video izlemiyorsanız, farkı söylemek gerçekten zor. Bu durumda, hareketsiz görüntüler çoğunlukla en iyi karşılaştırmadır.

Aşağıdaki örneklere yakından bakın:

 

 

Üstteki Bu bir PS4 demosu

 

 

Üstteki de bir PS4 Pro demosu.

En belirgin fark aydınlatma. ‘Tanrı ışınları’ sahneye, kayaların aydınlatılması ve sahnedeki kontrastın arttırılması için yeni bir dinamizm kazandırıyor.

Bir başka yararı da yapraklar. Ekstra bitkiler, otlar ve sarmaşıklar gibi zengin ekstra yeşillikler var. PS4 versiyonunda biraz daha basit, daha düzgün dokular var.

PS4 Pro sadece daha keskin hale getirmekle kalmıyor görüntürü. Daha fazla güç, geliştiricilerin oyunda daha fazla öğe oluşturmalarına olanak tanır; bu da zevk almak için daha ilginç ayrıntılarla dolu dünyalar yaratmaya yardımcı olur.

Gelecekteki oyunlara gelince, 4K HDR TV’ye sahip olmanız için şanslıysanız, Mass Effect: Andromeda’nın bu 4K gösterisi, neyin geleceğinin güzel bir kanıtı.

Ancak PS4 Pro’nun yerli 4K’da oyun oynamadığını duydum ?

Bu teknik açıdan doğrudur. Bazı oyunlar yerli 4K Ultra HD çözünürlükte çalışacak – ki bu arada 3 bin 840 x 2,160 satır piksel – ama en zorlu oyunlar olmayacak.

Neden ama ?

PS4 Pro’nun ek gücüyle bile oyunları pürüzsüzce böyle yüksek bir çözünürlükle gerçekleştirmek zordur. Sonuçta, 4K’da oyun oynayabilecek bir oyun bilgisayarı, sonuçta PS4 Pro’dan birkaç kat fazla mal olacaktı.

Bunun yerine, pek çok oyun 4K’ye yakın bir çözünürlükte (çoğunlukla her zaman değil 3,200 x 1.800 çizgilerle) çalışacak ve daha sonra 4K’ya yükseltilecek.

Sony, bu işlemi geliştiren akıllı bir teknik kullandı, o kadar ki, büyütülmüş görselleri ve yerel 4K’lar arasındaki farkı söylemek çok zor.

Bir fark var, ancak fark etmek zor.

Ve bu uygulama yeni bir şey değil. Birçok oyun zaten mevcut konsollarda 1080p’nin altında çalışıyor ve buna göre yükseltilmiş durumda.

Xbox One S 1080p oyunları 4K’ye kadar yükseltebilirken, iki konsol arasında ciddi bir karşılaştırma yok.

4K’ye yaklaştıkça yükseltme işlemi de o kadar iyi olur ki Xbox One S aynı oyunda çalışan bir PS4 Pro ile eşleşemez.

HDR nedir ve farkı nedir ?

Yüksek Dinamik Aralığı’nın kısaltması olan HDR, filmlerin, televizyon ve oyunların daha canlı, daha renkli ve daha canlı görünmesi ile ilgilidir.

Yıllarca televizyonlar, CRT TV’ler ve sinema ekranları için on yıllardır eski standartlara uygun tasarlanmıştı. HDR, TV’lerin tüm potansiyelini kullanmalarını sağlayan yeni bir standart tanımlıyor.

Bunun anlamı pratikte daha yüksek zirve parlaklığı ve daha parlak, daha canlı renkler, daha gerçekçi ve çekici bir resim oluşturmadır.

Hâlihazırda bir HDR TV’niz yoksa, bunu takdir etmek zor, ancak alttaki bu örnek: Remastered, fark için iyi bir fikir sunuyor;

 

 

Bu, normal bir PS4’te çalışan oyunun bir çekimidir.

 

 

Bu da aynı oyunun PS4 Pro’da çalışan görüntüsü.

HDR desteği duygusal beyaz gökyüzünü derinden ayrıntılı ve dokulu bir gökyüzüne dönüştürür.

Zıt uçta, bir oyunda güneşin bir batışını hayal edin. HDR olmayan bir TV’de, özellikler belirsizdir. İyi bir HDR TV’de daha parlak bir ışığa bakmak gibi hissedeceksiniz – gerçek güneşe bakmak kadar parlak değil tabii ki ama size göz kamaştıracak kadar parlak olacak.

PS4 Pro’yu kullanmak için 4K HDR TV’ye ihtiyacınız var mı ?

Hayır, ama bir tane almanızı öneririz. Bazı oyunlar, 1080p TV’lerdeki grafikleri iyileştirmek için Süper Örnekleme adlı bir yöntem kullanır, ancak tüm oyunlar bunu yapmaz. Şu anda, 4K TV’ye sahip değilseniz, PS4’ünüzü yükseltmeye değmez.

PS4 güncelleme 4.50, bazı oyunların performansını önemli ölçüde artırabilen “Boost Modu” olarak bilinen yeni bir özellik de sunacak. O halde 4K’ya yükselmese bile, yüzde 40’a kadar kare hızında gözle görülür bir gelişme sağlayacaktır.

PS4 Pro PlayStation VR için daha mı iyi ?

Kesinlikle değil. PS4 Pro’da PS4’e kıyasla VR’de oyun daha pürüzsüz olmayacak. Ve birkaçı görsel yükseltme eklerken, ek masrafı haklı çıkarmak için yeterli bir örnek yok. Bununla birlikte, fark ileride daha önemli hale gelebilir.

Unutulmamalıdır ki PlayStation VR’nin PS4 Pro ile de uyumluluk sorunu var. PlayStation VR, HDMI’yı 4K ve HDR ile uyumlu olmayan bir sürümünü kullanıyor; bu nedenle PS4 Pro kullanıcıları, istedikleri şekilde TV’lerinde oyun oynamak için VR sistemini çıkarmak zorundalar.

PS4 Pro, PS4 ile karşılaştırıldığında ne kadar büyük ?

PS4 Pro her nekadar meşhur muazzam orijinal Xbox One’dan daha küçük olsa da, alanın bir sorun olup olmadığını göz önüne almanız gerekiyor.

PS4 Pro ve PS4 Boyut Karşılaştırması (GxDxY):

Yeni PS4 İnce: 26.5 x 28.8 x 3.9cm
Orijinal PS4: 27.5 x 30.5 x 5.3cm
PS4 Pro: 29.5 x 32.7 x 5.5cm

Bu yüzden PS4 Pro, üç santimetre daha geniş, dört santim daha derin ve iki santimetrelik bir alana daha yakın. Çok yazılmış gibi görünmüyor ancak PS4 Pro, PS4 ‘Slim’ modeline göre hacminde % 78 daha büyük – lansman konsoldan % 20 daha büyük.

 

 

Sony PS4 Pro

PS4 oyunlarım PS4 Pro’da çalışacak mı ?

Evet. ‘PS4 Pro Exclusive’ oyunu diye bir şey yoktur. Oyunlar PS4 Pro için geliştirilmelidir, ancak Sony herhangi bir oyunun sadece PS4 Pro’da çalışmasına izin vermeyecektir.

PS4 Pro için en iyi oyun nedir ?

Tüm PS4 oyunları gelişmiş grafik ve performansa sahip bir PS4 Pro modunu desteklemeli ancak bazı oyunlar bunu diğerlerinden daha iyi yapıyor.

Horizon Zero Dawn: PS4 Pro ile özel olarak tasarlanan ilk PS4 özelliğidir. Çarpıcı görünüyor, bu yüzden herhangi bir PS4 Pro sahibi buna sahip olmalı.

Resident Evil 7: HDR’den gerçekten fayda sağlayan mükemmel bir oyun, oyun boyunca zaten ürpertici bir duygu katıyor.

Tomb Raider’in Yükselişi: PS4 Pro yükseltmelerinin en iyi örneklerinden biri. HDR’yi desteklemiyor olsa da hem ‘4K’ hem de 1080p’de görsel iyileştirmeler görsel bir zevktir.

The Last Guardian: PS4 Pro ve HDR’de 4K ve 1080p yüksek performans modlarını destekler. Bununla birlikte, HDR mevcut PS4’te de çalışıyor.

The Lasts of US remastered: Muhtemelen PS4 Pro serisinde HDR için en iyi oyun, yerli 4K’yi 60 fps’de destekliyor ve muhteşem görünüyor.

Hitman: HDR desteği yok, ancak hem performans hem de dokular PS4 Pro’da geliştirildi.

Battlefield 1: En iyi PS4 Pro güncellemelerinden biri. Daha fazla arazi ayrıntısı var ve yoğun çok oyunculu oyunda bile bir performans avantajı elde edeceksiniz.

Watch Dogs 2: Gelişmiş kenar yumuşatması sayesinde 4K ve 1080p üstün örneklemeli modellerde harika görünüyor.

PS4 Pro 4K Blu-ray diskleri oynatıyor mu ?

Üzgünüz ama hayır. Xbox One S Ultra HD Blu-ray’i desteklerken, PS4 Pro gelecekte olmaz ve olmayacak. Bununla birlikte, Netflix’den beğenilen 4K HDR içeriğini destekliyor.

Ultra HD Blu-ray oynatmak isterseniz, bir Xbox One S. satın alın.

PS4 Pro vs PS4: ÖZET

Bir PS4’e sahipseniz ve 1080p TV’ye sahipseniz yükseltmenize gerek yok.

4K TV’ye geçmeye karar verene kadar bir PS4 Pro satın almak için daha fazla harcama yapmanın hiçbir anlamı yok. Maliyet faydalarından daha ağır basar. Yeni bir 4K TV satın almanız durumunda yükseltmeye değer, ancak her ikisini de göze alamazsanız önce TV’yi satın almanız gerekir. En iyi 4K TV rehberi başlatmak için iyi bir yerdir.

Zaten 4K TV’ye sahipseniz yükseltme işlemini ciddi olarak düşünün.

Kesinlikle bir PS4 Pro satın almanızı tavsiye edemem, ancak bunu yapmak için birçok zorlayıcı sebep var. Oyunlar, PS4 Pro’daki 4K TV’de ve Mass Effect: Andromeda ve Horizon: Zero Dawn gibi büyük sürümlerle büyük beğeni topluyor.

Yalnızca Ultra HD Blu-ray oynatıcıya sahip olmak istemiyorsanız veya HDR desteğine sahip olmayan bütçeniz 4K olan bir TV’niz varsa kendi gözünüzü tekrar gözden geçirin.

Zaten PS4’ünüz yoksa bir PS4 Pro satın alın.

Elbette bunu göze alabilirseniz. 4K TV’ye sahip olmasanız bile PS4 Pro size daha hızlı ve daha iyi oyunlar sunacak ve gelecekte TV’nizi yükseltmeniz durumunda gelecekteki kanıtı olacaktır.

Ve eğer bir PS4 Pro’yu göze alamazsanız, mevcut PS4 aynı oyunları oynatacak ve mükemmel bir konsol kalacaktır.