s-100 B Protein Testi Nedir, Neden Yapılır ?

s-100 B proteini alzheimer hastalığı, down sendromu, epilepsi, amiyotropik lateral skleroz, schwannoma, melanom ve tip I diyabet gibi çeşitli nörolojik hastalıklarda, bazı neoplastik hastalıklarda ve beyin hasarında tanıya yardımcı olarak istenebilen bir testtir.

Bakılması zor olduğundan az kullanılır. s-100 B proteini kalsiyum bağlayıcı proteindir.

S100 proteinleri geniş bir hücre yelpazesinin sitoplazma ve çekirdeğinde lokalizedir ve hücre döngüsü ilerlemesi ve farklılaşması gibi bir dizi hücresel sürecin düzenlenmesinde yer alır.

S100B glial’e spesifiktir ve primer olarak astrositler tarafından üretilir edilir, ancak tüm astrositler S100B’yi üretmez.

Klinik önemi

Alzheimer hastalığı, Down sendromu, epilepsi, amiyotropik lateral skleroz, schwannoma, melanom ve tip I diyabet gibi çeşitli nörolojik, neoplastik ve diğer hastalık türlerinde s-100 proteininin kromozomal yeniden düzenlenmeleri ve değişime uğraması söz konusudur.

S100B’nin melittin tarafından düzenlenmesinin epilepsinin tedavisi için bir potansiyele sahip olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Tanıda kullanımı

S100B, astrositler tarafından salgılanır veya yaralı hücrelerden dökülüp hücre dışı boşluğa veya kan dolaşımına girebilir. S100B’nin serum seviyeleri, beyin hasarının akut fazı sırasında hastalarda artmaktadır.

Son on yılda, S100B, kan-beyin bariyeri (BBB) ​​geçirgenliği ve CNS yaralanması için çevresel bir biyolojik belirteç olarak ortaya çıkmıştır.

Yüksek S100B seviyeleri, travmatik kafa travması veya nörodejeneratif hastalıklar dahil nöropatolojik koşulların varlığını doğru şekilde yansıtmaktadır.

Normal S100B seviyeleri, önemli bir MSS patolojisinin olmadığının güvenilir bir göstergesidir.

S100B’yi kullanmanın en büyük avantajı, henüz daha serum veya CSF düzeylerindeki önemli yükselmelerin olmadığı ve geri döndürülemez hasar oluşmadan önce  moleküler düzeyde CNS hasarının belirlenmesini sağlamak ve tıbbi müdahaleyi erkenden yapma şansı vermesidir.

S100B serum seviyeleri, nöbetler öncesinde yükselir ve BBB sızıntısının nöbet gelişiminde erken bir olay olabileceğini düşündürür.

Serum S100B testinin 0.12 ng / mL’nin altındaki  değerleri, beyin kanaması veya ödemi için riskin çok düşük olduğunu  göstermiştir.

Serum S100B seviyelerinin, kan-beyin bariyerinin geçirgenlik değişikliklerini nöronal hasar yokluğunda bile yansıtması onun iyi bir öncü belirteç olmasını sağlamıştır.

Buna ek olarak, insan melanositlerinde de bulunan S100B, malign melanoma için güvenilir bir belirteçtir.

Numune :

Serum

Referans değerler :

0.01-0.12 ng/ml

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: