Saç Dökülmesi için Mucize Kür – Yer Elması

Kudüs Enginarı olarak da adlandırılan Yer Elması, birçok sağlık faydası yanında Saç Dökülmesini de durduran mucize Bitkilerden biri.

Saç için Yer Elması kürüne geçmeden önce kısaca genel sağlığa faydalarına bakalım ;

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir ?

Yer Elması, Kudüs Enginarı (Helianthus Tuberosus), son derece besleyici ve sağlıklı bir kök sebzesidir.

Yer Elması çiğ veya pişmiş olarak yenebilir.

Yer Elması, bir tür Prebiyotik lif olan İnülin içerir. İnülin, doğal olarak Kalın bağırsakta bulunan Bifidobakteri’lerin çoğalmasını uyarır.

Bifidobakteriler de Bağırsaklardaki zararlı bakterilere karşı savaşır, kabızlığı önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yer Elması, bol miktarda B vitaminleri, özellikle de Tiamin içerir. 100 gram Yer Elması, Tiamin için önerilen günlük ihtiyacın  yaklaşık % 13’ünü karşılar.

B1 vitamini olarak da bilinen Tiamin, Sinir sistemi ve kasların düzgün çalışması için çok önemlidir. Ayrıca Mide’de Asit üretimi için olduğu kadar Karbonhidrat metabolizması için de gereklidir.

Mide Asit eksikliği, protein sindirimini bozabilir ve Mide ağrısına neden olabilir.

Ayrıca, düşük Asit seviyeleri, Midede Bakteri üreme riskini arttırır, bu da İshal veya Vitamin ve Minerallerin emiliminin azalmasına neden olabilir.

Yaşlandıkça doğal Asit seviyesi azalır ve bu nedenle özellikle yaşlı insanlar bol miktarda Yer Elması yemelidir.

Glisemik değeri 50 olan Yer Elması, orta düzeyde bir GI gıda olarak kabul edilir. Glisemik indeks (GI), yiyecek ve içecekleri kandaki glikoz seviyesini artırma yeteneklerine göre sınıflandırır.

Yüksek GI gıdalarını yeme ile ilişkili dalgalı kan glikoz seviyeleri, yorgunluk, Kalp hastalığı, değişen ruh hali, yoğun yiyecek istekleri, İnsülin direnci ve Diyabet gibi çok çeşitli sağlık sorunları riskini önemli ölçüde artırır.

Yer Elması gibi düşük ve orta glisemik yiyecekler yavaşça sindirilir ve kan şekeri seviyelerinde hızlı dalgalanmalara neden olmaz ve böylece ;

Ani Açlık hissinden korur

Ruh halindeki dalgalanmaları önleyebilir

Yorgunlukla savaşabilir

PKOS semptomlarını azaltır

Diyabet ve İnsülin direncinden koruma sağlar

Kalp hastalığı ve Felç riskini azaltabilir.

Yer Elması, yüksek Potasyum içeriği ile ünlü olan Muz’dan bile daha fazla Potasyum sağlar: 100 gram ham Yer Elması 429 miligram Potasyum içerirken, Muz 358 miligram içerir.

Potasyum sağlıklı bir Kalp ve düzgün çalışan kaslar için özellikle önemlidir. Kemik sağlığını artırır, Hipertansiyon’dan korur ve hatta Osteoporoz gelişme riskini azaltır.

Gelelim Saça Faydalarına ;

Yer Elması bol Demir, Bakır ve C vitamini içerir ki bunlar saç sağlığı için gerekli maddelerdir.

100 gram Yer Elması, günlük Demir ihtiyacının % 20’sini karşılar. Demir saç köklerini sağlıklı tutarak saça daha faza oksijen taşınmasını sağlar.

Tükenmiş Demir depolarının Menopoz öncesi kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın nedenleri arasında olduğu iyi bilinen bir gerçektir.

Demire benzer şekilde, Bakır saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini artırmaya yardımcı olur. Ek olarak, saç rengini yoğunlaştırır ve erken saç grişlemesini önler.

Diğer yandan, C vitamini, Kollajen sentezi için gereklidir. Kollajen saç köklerini güçlendirerek ve saç derisindeki kan damarlarını sağlıklı tutarak sağlıklı saçlara katkıda bulunur.

C vitamini aynı zamanda gıdalardan Demir emilimini teşvik eder.

Saç Dökülmesi için Mucize Kür – Yer Elması

3 adet Yer Elması ve 2 Diş Sarımsağı ince dilimlere ayırın.

500 ml kaynamış su içine atın ve 15 dk bekletin.

Soğuyunca haşlanmış Yer Elmalarını ve Sarımsağı son bir kez elinizle bu suya sıkın.

Bu suyu her akşam saçınıza masaj yaparak sürün.

En az 1 saat durmalı, sonra yıkayabilirsiniz.