Sarımsağın Saça Faydaları ve Tansiyona Etkisi Nedir ?

Sarımsak içerdiği element, vitamin ve en önemlisi çeşitli antioksidan ve anti-kanserojen maddelerle sebzelerin kralı sayılır.

Her ne kadar çiğ yenmesi, gerek kokusu gerekse acı tadı nedeniyle çok zor olsa da yemeklerde, turşu ve soslarda mutlaka olması gereken bir gıdadır.

Zambakgiller ailesinden olan ve Anavatanı birçok baharatta olduğu gibi Hindistan olan sarımsağın Latince ismi “Allium Sativum”.

Sarımsak, binlerce yıldır hem sofralarda hem de çeşitli hastalıklar için şifa amacıyla kullanılmıştır. Anadolu sofralarında da vazgeçilmez bir sebzedir.

Sümerler‘in ve eski Mısırlılar‘ın sarımsağı yedikleri ve ilaç olarak kullandıkları saptanmıştır. Haçlı seferleri sırasında ilk önce Fransa’ya getirilmiş ve buradan da Avrupa’ya ve Dünya’ya yayılmıştır.

Sarımsak ülkemizde en fazla ve kaliteli olarak Kastamonu, Amasya ve Tokat illerinde yetiştirilir.

Sarımsağın İçindeki Maddeler Neler ?

Sarımsak’ta yok yok gibidir.

Karbonhidratlar (sakkaroz, glikoz)

Vitaminler (A, B, C ve E)

Kalsiyum

Magnezyum

Potasyum

Selenyum

Bakır

Çinko

Fosfor ve

Demir mineralleri ve eterli uçucu yağlar (Alliin, Allicin, Ajoen), Scordein, Selen ile dişilik ve erkeklik hormonlarına benzer maddeler içerir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?

Tansiyonu düşürme

Kan pıhtılaşmasını azaltma yani kanı sulandırma

Kötü LDL Kolesterol’ü düşürme

Kalp Krizinde korunma sağlama

Felçten Korunma sağlama

Karaciğeri Koruma

Kanser gelişimini önleme

Mide ve Bağırsakları dezenfekte etme

Bağışıklık sistemini güçlendirme gibi özellikleri kanıtlanmıştır.

İçeriğindeki “Allicin” adlı madde, tipik gaz gibi kokusunu vermekle kalmaz, ayrıca Bakteri gelişimini önleyerek enfeksiyonlardan korunmada da rol oynar.

Özellikle yoğurtla beraber yenirse Zehirlenmelere karşı etkili bir koruma sağlar. Kurşun, Civa, Kadmiyum ve Arsenik zehirlenmelerinde tedavide yarar sağlar.

Tüm salgı bezlerini çalıştırır ve toksinlerden vücudu temizler, bu sayede sağlıklı ve dinç olmayı, yaşam süresinin uzamasını sağlar.

Sarımsak Neden Kokar ?

Sarımsağın koku ve tatı içerdiği kükürtlü Allil Disülfür‘den gelir. Allicin vücuda girdiğinde parçalanarak Hidrojen Sülfür gazı yayar. Bu da Nefes ve Derinin kokmasına neden olur.

Sarımsağın Tansiyona Etkisi Nedir ?

Ancak kötü kokusuna rağmen damarların genişlemesini sağlayarak, yüksek tansiyonu da düşürür ve kan akışını hızlandırır.

Damarları büzerek tansiyonu yükselten Anjiotensin II adlı maddeyi bloke ederek damarları gevşetir. Böylece Kalbi korur, Felç ve Damar tıkanıklıklarını engeller.

Günde iki diş sarımsak Kolesterol ve Trigliserid düzeylerini yaklaşık % 5 – 15’lere varan oranda düşürür.

Sarımsaktaki bol miktarda Manganez ise Süperoksid Dizmutaz gibi antioksidan enzimlerin çalışması için gereklidir. Bu enzim HDL seviyelerini de yükselterek Kalbi korur.

İçeriğindeki sülfürlü Ajoen maddesiyle kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırır, böylece Kalp krizi ya da Felçten korunma sağlar.

Yine bol vitamin B6 içerdiğinden damarlara zarar vererek Kalp krizi ve Ateroskleroz yapıcı bir madde olan Homosistein seviyelerini düşürür.

Sarımsak aynı zamanda iyi bir Selenyum kaynağıdır. Selenyum Kalp dokusunun sağlıklı olmasında gereklidir. Antioksidan enzim olan Glutatyon Peroksidaz aktivitesi için de gereklidir.

 

 

Sarımsaktaki Alil Sülfür adlı madde kanserden korunmada ana rolü oynar.

En önemlisi sürekli tehlike veya oksidatif stres altında iken programlı hücre ölümü olan Apoptozis’i başlatmasıdır. Böylece hücre kanserleşmeden kendini öldürür.

Allicin ayrıca güçlü bir antibiyotiktir. Birçok Bakteriyel ve Viral enfeksiyonlardan koruma sağlar. Salgın hastalıkların yayılmasını engeller.

Çocuk Felci (Polio) karşı da koruyucu olduğu anlaşılan sarımsağı İsveç’te aileler çocuklarına okula gitmeden önce yedirmektedir.

Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürücü etkisi vardır. Mide ve Bağırsakları dezenfekte eder yani zararlı Bakterileri elimine eder.

İştah açar ve sindirimi hızlandırır.

Sarımsak içeriğindeki Dialil Sülfür ve Tiakremonon adlı sülfürlü maddeler Eklem inflamasyonu ve ağrısından korunmada faydalıdır.

Dövülmüş sarımsağı suda 1 yıl beklettiğinizde ”S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkar ve bu bileşik Karaciğeri korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanseri önler ve tüm kanser ilaçları yani Kemoterapatiklerin istenmeyen yan etkilerini azaltır.

Sarımsağın Saça Faydaları Neler ?

Damar genişletici özelliğiyle beslenmeyi artırdığından ve içerdiği birçok elementten dolayı saç dökülmesini yavaşlatır ve altta yatan bir hastalık yoksa engeller.

Saç derisine ezilip sürülürse saçları kuvvetlendirir ve dökülmesini önler.

Sarımsaktaki Dialil Sülfür Ferroportin üretimini artırır. Bu protein hücrelerdeki Demirin çıkmasını sağlar ve böylece sarımsak Demir kullanımını da artırır yani Kansızlık’ta faydalıdır.

Sarımsak Ne Kadar ve Nasıl Tüketilmeli ?

Günde en az 2 diş yemeniz yeterli.

Çiğ yenmelidir, kokusundan şikayet ediyorsanız kapsüllerini kullanabilirsiniz ama tavsiyemiz çiğneyerek yemeniz çünkü yutulması durumunda etkisi azalır ve sindirimi zorlaşır.

Özellikle yoğurdun içine 2 diş rendelenmiş sarımsak atar ve yerseniz (yoğurttaki bol Kalsiyum da tansiyonun düşmesine yardım eder) özellikle tansiyonu dengelemede daha da yararlı olur ve daha rahat yersiniz.

Pişirerek de yemeyiniz çünkü besin değeri düşer.

Sarımsağın Zararları Nelerdir ?

Yapısında bulunan bol miktardaki kükürt bileşikleri, alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Çok fazla tüketilirse oluşan gazların verdiği rahatsızlık dışında Bağırsak mukozasındaki normal Bakteriyel floranın zarar görmesine de neden olabilir.

Çok fazla çiğ tüketilen sarımsaktaki Allicin, Karaciğer, Mide, Bağırsak tahrişi yapabilir ve erkeklerde Sperm hareketlerini yavaşlatabilir. Bu nedenle günde 4 dişten fazla tüketmeyin.

Sarımsağı herhangi bir yağın içinde oda ısısında saklama Botulismus Bakterisinin kolayca üreyeceği ortam yaratır bu da öldürücü besin zehirlenmesi yapabilir.