Scl-70 Antikoru

Scl-70 Antikoru veya bazen skleroderma antikorları da denir başlıca olarak  ANA  sonucu pozitif bulunan ve skleroderma olasılığını destekleyen klinik bulgular sergileyen hastalarda, bu olasılığın kontrolü amacıyla kullanılır. Günümüzde tek başına bağımsız bir parametre olmaktan çok, ANA Profili komponenti olarak çalışılmaktadır.

Sistemik skleroz olarak da adlandırılan skleroderma, deride ve iç organlarda diffüz fibroz ile karakterize, nispeten nadir görülen bir hastalıktır. Belirtiler çoğunlukla 30-50 yaşları arasında görülmeye başlanır. Kadınlarda, erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülür. Hastalık diffüz fibrozun yanısıra dejeneratif değişikliklere, ciltte, eklemlerde ve iç organlarda damarsal bozukluklara sebep olur. Özofagus, alt gastrointestinal sistem, akciğerler, kalp ve böbrekler en fazla etkilenen iç organlardır. Hastalığın en önemli semptomları, Reynaud fenomeni, poliartralji, disfaji, mide yanması, deride şişme daha ileri dönemlerde deride kalınlaşma ve parmaklarda kontraktürler oluşabilir. Bu hastalarda yaşam kayıplarının çoğu, akciğer, kalp ve böbrek tutulumuna bağlı sorunlar nedeniyle meydana gelir.

Test sonucunun yorumu:

•    Bu antijene yönelik antikorlar, klinik olarak en fazla skleroderma (sistemik skleroz) hastalarında bulunur. Skleroderma hastalarında sonucun pozitif bulunma oranının yaklaşık %60 civarındadır. Özellikle yaygın kutanöz hastalığı ve interstisyel pulmoner fibrozisi olanlarda görülmektedir. Bu nedenle, Scl 70 antikorlarının pozitifliğinin skleroderma hastalığı teşhisi koydurmanın yanı sıra, hastalarda interstisyel pulmoner fibrozis gelişme olasılığının tahmin edilmesi açısından da yararlı olduğu bildirilmektedir.

•    Scl 70 antikorları, sklerodermanın yanısıra, sklerodermanın sınırlı formu olarak kabul edilen CREST sendromu vakalarının yaklaşık %10-20 kadarında da bulunur.

Numune: Serum

Referans değer: Negatif.

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: