Şeker Pancarının Yetiştirilme Nedeni & Şeker Pancarının Faydaları

Özellikle turşusu harika olan Pancar (latince Beta Vulgaris) çok besleyici ve “kardiyovasküler sağlığın dostu” kök sebzedir.

Kökte olduğu gibi üst yeşil yapraklarında bulunan belirli pigment antioksidanları koroner arter hastalığına ve felce karşı koruma sağlar.

Vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürür ve yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir.

Pancarın (Beta Vulgaris) Sağlık İçin Yararları ve Beslenmesi

Pancarlar geniş koyu yeşil yaprakları olan küçük otsu bitkilerdir. Kökler şişmiş, küresel veya silindirik, koyu kırmızı renktedir.

Farklı çeşitler mevcuttur; Kırmızı, turuncu-sarı ve beyaz.

Kırmızı pancarın rengi, betanin ve betasiyanin gibi betalain pigmentlerinden kaynaklanmaktadır. Sarı çeşitleri ß-ksantin pigmenti bakımından zengindir.

Pancar C vitamini, folat, çözünür ve çözünmez lif ve antioksidanlar açısından çok zengindir.

“C vitamini” için buraya tıklayın.

Sebzedeki glisin betainin kardiyovasküler sağlık için değerli olduğu düşünülmektedir. Pancardaki betaninin oksidatif strese karşı koruduğu düşünülmektedir.

Pancar eski Romalılar tarafından ateş ve kabızlık tedavisinde  kullanılmıştır. Pancar suyu da afrodizyak olarak kabul edilir ve havuç veya mısırdan daha fazla şeker içerir.

“Ateş nedenleri” için buraya tıklayın.

Pancarın  kalorisi düşüktür (100 g’da yaklaşık 45 kcal) ve sıfır kolesterol ve bir miktar yağ içerir. Besleyici özelliği vitaminleri, mineralleri ve benzersiz  anti-oksidanlarından gelir.

Kökte fitokimyasal bir bileşik olan glisin betain bulunur. Betain, koroner kalp hastalığı (KKH), inme ve periferik damar hastalıklarının görülme olasılığını düşürür.

Ham pancarda folat  yüksektir. Folatlar, DNA’nın hücre içinde sentezlenmesinde gereklidir.

“Folat Nedir ?” için buraya tıklayın.

C vitamini az miktarda bulunur.

Kök, niasin (B3), pantotenik asit (B5) ve piridoksin (B6) gibi B-kompleks vitaminleri sağlar ve demir, manganez, bakır, magnezyum ve potasyum gibi mineraller kalp atış hızını düşürür ve hücrelerdeki metabolizmayı düzenler.

Pancar yaprakları ise vitamin C, karotenoidler, flavonoid anti-oksidanlar ve A vitamini içerir.

Antioksidan Deposu

Çok miktarda pancar yemenin bir başka sağlık amacı bol antioksidan alımıdır. Sebze, karotenoidlerin, iyileştirici flavonoidlerin, A vitamininin ve C vitamininin adeta deposudur.

Anti-aging etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücudu kanserden koruyucu güçlü antioksidanlardır. Flavonoidlerden zengin doğal sebzelerin tüketilmesi akciğer ve ağız boşluğu kanserlerinden korunmaya yardımcı olur.

Kalp Dostu

Pancar, kalp üzerinde sağlık etkileri olan Glisin betain olarak bilinen bir bileşik içerir. Bileşik vücudunuzdaki homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Sebze aynı zamanda LDL kolesterol ve trigliseridlerden kurtulmaya yardımcı olan iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Potasyum, pancarda bol miktarda bulunan önemli bir mineraldir, kalp atış hızını ayarlamada etkilidir.

Bütün bunlar periferik vasküler hastalıklar, inme ve koroner kalp hastalığı gibi kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Pancar daha iyi bağırsak hareketi sağlayan ve kabızlığı iyileştirmede yararlı olan diyetsel lif ile yüklüdür.

Karaciğer Sağlığına Fayda

Pancarların en önemli özelliklerinden biri de karaciğeri temizleme etkisidir.

Karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Pancar suyu ayrıca, yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyabilir, çünkü betain içerir.

Doğum Defektlerini Önleme

Çiğ pancarlar folatdeposudur, bu da onları hamile kadınlar için mükemmel bir besin maddesi yapar.

Pancar, her 100 g sebzede 109 mcg folat sağlar. Folatlar, hücrelerdeki DNA sentezi için gereklidir. Doğum öncesi döneminde folat bebekte nöral tüp kusurlarını önleyebilir. Bu nedenle gebelere rutin folat tablet verilir.

Pancarların Diğer Sağlık Özellikleri

Antik Romalılar, pancar kökünü ateşin tedavisi ve müshil olarak kullandı. Ayrıca pancar kökü suyu güçlü afrodizyak olarak kullanıldı.

Ortaçağ’dan itibaren pancar kökü, sindirim sistemi ve vasküler sistemle ilgili hastalıklara yönelik bir tedavi olarak kullanılmıştır.

Kırmızı Pancar kökleri yüzyıllar boyunca, pigment molekülü olan betanin sayesinde oksidatif strese karşı bir koruma olarak Avrupa’da kullanılıyor.

Pancar kökü, hazımsızlığı gidermek ve ateşi tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Sebzede bulunan boron‘un cinsel hormon üretimini teşvik ettiği söylenir.

Dahası, kök orta düzeyde potasyum içerir. Potasyum kalp atış hızını düşürür ve sodyumun zararlı etkilerine karşı hücrelerdeki metabolizmayı düzenler.

Pancar suyu ayrıca anemi için eski bir halk ilacıdır. Eskiden pancar suyu anemi ve sarılık için kullanılmıştır.

“Anemi Nedir ?” için buraya tıklayın.

Sirke içindeki pancar suyu da kepek ve saç dökülmesinin önlenmesinde kullanılır.

Pancar nasıl temizlenmeli ?

Pancar yeşillikleri, diğer yeşiller gibi temiz akan su altında iyice yıkanmalı ve kullanılmadan önce toprak, kum, kir ve diğer böcek öldürücü artıklarını temizlemek için yaklaşık 30 dakika boyunca tuzlu suda durulamalıdır.

Pancar yüksek rölatif nemde ayarlanan buzdolabında on güne kadar muhafaza edilebilir.

Şeker Pancarının Yetiştirilme Nedeni ?

Şeker pancarı asıl olarak şeker üretimi için ekilir.

Türkiye’de şeker terimi genel olarak pancar şekeri ve nişasta bazlı şeker için, tatlandırıcı ifadesi ise kalori değeri olmayan alternatif tatlandırıcılar için kullanılsa da dünyada tatlandırıcı denildiğinde tatlılık veren her çeşit madde, şeker denildiğinde ise sadece pancar ya da kamıştan elde edilen kristal beyaz şeker (sakaroz) akla gelmektedir.

Dünyada şekerin %82’si kamıştan, %18’i pancardan üretilir.

Kamış ve pancardan elde edilen şekerler arasında kalite bakımından farklılık bulunmamaktadır. Ancak kamışın pancara göre daha düşük maliyetle üretilmesi ve işleme maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle kamış şekerinin maliyeti pancar şekerine göre daha düşük olmaktadır.

Dünyanın en büyük şeker üreticisi Brezilya olup, dünya üretimindeki payı % 22 civarındadır. Bu ülkeyi Hindistan ve  Çin takip etmektedir.

Türkiye % 1,3’lük payla 15. sırada yer almaktadır.

Şeker Pancarının Besleyici Değeri Nedir ?

Her 100 gram pancarın Günlük ihtiyacımızı karşılama oranı (%) (RDA)

Enerji    2
Karbohidrat  7
Protein 1
Total yağ  0.5
Kolesterol  0
Dietsel Lif   7
Folate  27
Niacin  2
Pantotenik asit  3
Piridoksin  5
Riboflavin  4
Tiamin  2.5
Vitamin A  1
Vitamin C  8
Vitamin E  0.5
Vitamin K  0
Sodyum  5
Potasyum  7
Kalsiyum  1.5
Bakır  8
Demir  10
Magnezyum  6
Manganez 14
Çinko 3

Nasıl yenir ?

İşte bazı püf noktaları:

Kök salatada havuç, turp, salatalık, lahana vb. ile çiğ yenebilir.

Küçük küpleri buharda pişirin ve bir lezzet olarak tereyağı ile sıcak servis yapın.

Turşu pancarı, güney Amerika eyaletlerinde geleneksel yiyeceklerin bir parçasıdır. Pancarın bence de en iyi tüketim şekli turşu olarak tüketilmesidir.

Pancar suyu, popüler bir sağlık içeceğidir.

Avrupa’da pişmiş parçalar, eklenen zeytinyağı, sirke veya limon suyu ile birlikte garnitür olarak tüketilir.

Bitki kısımlarından elde edilen betanin pigmentleri, gıda endüstrisinde renklendirici, örn. Domates salçası, soslar, tatlı, reçel ve jöle, dondurma, tatlılar vb. olarak kullanılır.

Dikkat !

Beetüri, pancar ve üst yeşilleri yedikten sonra kırmızı veya pembe renk idrar yapmaya neden olan  zararsız bir durumdur. Bu durum genetik olarak betasyanin pigmentini yıkamayan kişilerde (toplumun yaklaşık % 10-15’i) görülür.

Pancar yeşillikleri oksalik asit içerir, bazı sebzelerde doğal olarak bulunan bir maddedir, bazı insanlarda idrar yolunda oksalat taşları olarak kristalleşebilir.

Bu nedenle, oksalatlı idrar yolları taşlarının bilinen öyküsü olan kişiler, fazla pancar yaprağı veya yeşilliği yememelidir.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: