Sexual Dysfunction in Men, Erectile Dysfunction; Causes and Cures ?

Sexual Dysfunction refers to a problem that prevents an individual or couple from being satisfied with sexual activity at any stage of the sexual response cycle.

The sexual reaction cycle has four stages: excitement, plateau, orgasm and dissolution.

Cinsel sorun veya cinsel işlev bozukluğu, cinsel tepki döngüsünün herhangi bir aşamasında, bireyin veya çiftin cinsel aktiviteden memnuniyet duymasını engelleyen bir soruna işaret eder.

Cinsel tepki döngüsünün dört aşaması vardır: heyecan, plato, orgazm ve çözünme.

Araştırmalar, cinsel işlev bozukluğunun yaygın olduğunu (kadınların % 43’ü ve erkeklerin % 31’inde bir derece sorun mevcut) gösterirken, pek çok kişi sorununu ortaya koymaktan çekinmektedir.

Neyse ki, çoğu cinsel işlev bozukluğu tedavi edilebilir, bu nedenle endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

Cinsel Sorunların Sebebi Nedir ?

Cinsel işlev bozukluğu, fiziksel veya psikolojik bir durumun sonucu olabilir.

Fiziksel nedenler

Birçok fiziksel ve /veya tıbbi durum, cinsel işlevde sorunlara neden olabilir. Bu koşullar diyabet, kalp ve damar hastalığı, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar, alkolizm ve uyuşturucu kötüye kullanımıdır.

Buna ek olarak, bazı antidepresan ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların yan etkileri cinsel arzu ve fonksiyonu etkileyebilir.

Psikolojik nedenler

Bunlar, iş ile ilgili stres ve kaygı, cinsel performans hakkında endişe, evlilik veya ilişki sorunları, depresyon, suçluluk duygusu ve geçmişteki cinsel travmanın etkilerini içerir.

Cinsel Sorunlardan Kim Etkilenir ?

Hem kadınlar hem erkekler cinsel problemlerden etkilenmektedir.

Her yaştan yetişkinlerde görülebilir. Sıklıkla etkilenenler ise genel sağlıkta bir düşüş ile yaşlılardır.

Bu yazıda cinsel isteksizliğin erkeklerdeki nedenini inceleyeceğiz.

Cinsel Sorunlar Erkekleri Nasıl Etkiler ?

Erkeklerdeki en yaygın cinsel sorunlar ejakülasyon bozuklukları, erektil disfonksiyon ve engellenen cinsel istektir.

Boşalma Bozuklukları Nelerdir ?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ejakülasyon bozukluklarının farklı türleri vardır:

Prematür boşalma – Bu, penetrasyon öncesinde veya sonrasındaki boşalmayı ifade eder.
İnhibe veya gecikmiş boşalma – Bu, boşalmanın yavaşlamasıdır.
Retrograd boşalma – Orgazmda ejakül üretranın içinden ve penisin sonundan ziyade mesaneye geri döndüğünde ortaya çıkar.

Erken boşalma, erkeklerdeki cinsel işlev bozukluğunun en yaygın biçimidir ve sıklıkla cinsel ilişki sırasında “ne kadar iyi performans göstereceği” üzerine olan kaygılardan kaynaklanmaktadır.

Fakat nedenler genellikle net değildir. Bazı vakalarda, erken veya engellenmiş boşalma, eşin çekim eksikliğinden, geçmişteki travmatik olaylardan ve psikolojik faktörlerden, kişinin seksi günah olarak görmesine neden olan sıkı bir dini köken gibi nedenlerden kaynaklanır.

Bazı antidepresanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar, boşalmayı etkileyebilir.

Retrograd boşalma diyabetli erkeklerde (diyabetik nöropatiye muzdarip olanlarda) sık görülür.

Bu mesane ve mesane boynundaki sinirlerin ejakülatın geriye doğru ve mesaneye akmasına neden olan problemlerden kaynaklanmaktadır.

Diğer erkeklerde retrograd boşalma, mesane boynu veya prostat üzerinde yapılan ameliyatlardan sonra veya belirli abdominal ameliyatlardan sonra gerçekleşir.

Buna ek olarak, özellikle duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, boşalma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu durum infertilite nedeni olmadığı sürece genellikle tedavi gerektirmez.

Erektil Disfonksiyon (Bozukluk) Nedir ?

İktidarsızlık veya ED olarak da bilinen erektil disfonksiyon, cinsel ilişki için uygun bir ereksiyona erişilememesi ve /veya sürdürülmemesi olarak tanımlanır.

Erektil işlev bozukluğunun nedenleri, ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) gibi kan akışını etkileyen hastalıkları, sinir hastalıklarını, stres, depresyon ve performans kaygısı gibi psikolojik faktörleri, ve penisin yaralanmasını kapsar.

Kronik hastalıklar, bazı ilaçlar ve Peyronie hastalığı (peniste yara dokusu) adı verilen bir durum da erektil disfonksiyona neden olabilir.

Engellenmiş veya Hipoaktif Cinsel İstek Nedir ?

Engellenmiş cinsel istek veya libido kaybı, cinsel aktivite arzusunda veya cinsel faaliyete olan ilgide azalmaya işaret eder.

Azalmış libido, fiziksel veya psikolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Düşük testosteron hormonu seviyesiyle ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunlardan da kaynaklanabilir.

Diyabet ve yüksek tansiyon gibi tıbbi hastalıklar, bazı antidepresanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar da nedenler arasındadır.

Cinsel Sorunları Değerlendirmek İçin Hangi Testler Kullanılır ?

Erkek cinsel sorunlarının nedenlerini ve boyutlarını değerlendirmek için çeşitli testler kullanılabilir.

Bunlar:

Kan testleri – Bu testler, diyabet, yüksek kolesterol ve diğer risk faktörlerini kontrol etmenin yanı sıra hormon seviyelerini değerlendirmek için de yapılabilir.

Vasküler değerlendirme – Bu, penise olan kan akışının değerlendirilmesini içerir. Penise kan sağlayan bir kan damarındaki  blokaj erektil disfonksiyona katkıda bulunabilir.

Duyusal test – Diyabetik nöropatinin (sinir hasarının) etkilerini değerlendirmede özellikle yararlı olan duyusal test, vücudun belirli bir bölgesindeki sinir uyarılarının kuvvetini ölçer.

Gece penil şişme ve sertlik testi – Bu test uyku esnasında doğal olarak oluşan ereksiyonları izlemek için kullanılır. Bu test, bir erkeğin erektil problemlerinin fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Erkek Cinsel İşlev Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir ?

Birçok erkek cinsel işlev bozukluğu, altındaki fiziksel veya psikolojik problemleri tedavi ederek düzeltilebilir.

Tedavi stratejileri aşağıdakileri içerebilir:

Tıbbi tedavi – Bu, bir erkeğin cinsel işlev bozukluğuna katkıda bulunan herhangi bir fiziksel sorunun tedavisini içerir.

İlaçlar – Tadalafil (Cialis), sildenafil (Viagra) veya vardenafil (Levitra) gibi ilaçlar, penis kan akışını arttırarak erkeklerde cinsel işlevin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Promescent, erken boşalımı tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Topikal sprey penise uygulanır ve hassasiyeti düşüren ve daha fazla boşalma kontrolüne izin veren lidokain içerir.

Hormonlar – Düşük testosteron seviyesine sahip erkekler hormon desteğinden yararlanabilir (testosteron replasman tedavisi).

Psikolojik terapi – Eğitimli bir danışmanla yapılan terapi, bir kişinin cinsel işlevini etkileyebilecek kaygı, korku veya suçluluk duyguları konusunda yardımcı olmasını sağlar.

Mekanik yardımlar – Vakum cihazları ve penil implantlar gibi aletler erektil disfonksiyona sahip erkeklere yardımcı olabilir.

Eğitim ve iletişim – Cinsiyet ve cinsel davranışlar ve tepkiler hakkında eğitim, bir erkeğin cinsel performans hakkındaki endişelerini atlatmasına yardımcı olabilir.

Eşinizle ihtiyaçlarınız ve endişeleriniz hakkında açık diyalog, sağlıklı bir cinsel yaşam için birçok engeli aşmanıza yardımcı olur.

Cinsel Sorunlar Tedavi Edilebilir mi ?

Cinsel sorunlar için tedavinin başarısı altında yatan nedene bağlıdır.

Görünüm, tedavi edilebilir veya geri döndürülebilir bir fiziksel durumla ilgili disfonksiyon için iyidir.

Stres, korku ya da kaygı ile ilişkili hafif işlev bozukluğu genellikle danışmanlık, eğitim ve ortaklar arasındaki iletişimi iyileştirerek başarıyla tedavi edilebilir.

Cinsel Sorunlar Önlenebilir mi ?

Cinsel sorunlar önlenemezken, disfonksiyonun altta yatan nedenleri ile uğraşmak, problem oluştuğunda anlamak ve bunlarla baş edebilmenize yardımcı olabilir.

İyi bir cinsel işlevin sürdürülmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var:

Herhangi bir sağlık durumu için doktorunuzun tedavi planını izleyin.
Alkol almayın.
Sigarayı bırakın.
Stres, depresyon ve kaygı gibi duygusal veya psikolojik sorunlarla başa çıkın. Gerektiğinde tedavi edinin.
Eşinizle iletişimi artırın.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım ?

Çoğu erkek zaman zaman cinsel bir sorun yaşar.

Bununla birlikte, sorunlar devam ettiği zaman, insan ve eşi için sıkıntıya neden olabilir ve ilişkileri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Sürekli cinsel işlev sorunları yaşarsanız, değerlendirme ve tedavi için doktorunuza danışın.